בניזרי שמר על זכות השתיקה בחקירה בפרשת השוחד

בניזרי חשוד שכשהיה שר העבודה והרווחה קיבל טובות הנאה מהקבלן משה סלע בתמורה למידע על הקצאת עובדים זרים לקבלנים

רוני זינגר
רוני זינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני זינגר
רוני זינגר


מאת רוני זינגר ושירות "הארץ"

ח"כ שלמה בניזרי (ש"ס) נחקר הבוקר (חמישי) במשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בפרשת השוחד מהקבלן משה סלע. בניזרי שמר על זכות השתיקה בחקירתו, כפי שעשה בחקירתו האחרונה במארס. בצאתו מהחקירה אמר: "מדובר בחקירה מגמתית ומיותרת, אשר בה הוכפש שמי הטוב. לאורך שנה וחצי אני מאמין בצדקת דרכי, וחפותי תצא לאור במקודם או במאוחר".

בניזרי חשוד שכשהיה שר העבודה והרווחה קיבל טובות הנאה מסלע - בתמורה למידע על הקצאת עובדים זרים לקבלנים. סלע, המשמש עד מדינה נגד בניזרי, מודה כי נתן לו כספי שוחד בתמורה לסיוע שסיפק לו לזכות במכרז להבאת עובדים זרים לישראל.

בניזרי טוען כי עיסקאות השוחד נעשו מבלי שידע עליהן דבר. "שני אנשים (הכוונה היא ככל הנראה ליעקב בוכריס, מנכ"ל שירות התעסוקה בתקופה הרלוונטית, ולסלע), מודים בפשעים ומנסים להגיד: 'השר אמר'. למה מפילים עליי את התיק?", הוסיף. בניזרי הודה שסלע הלווה לו כסף, אך לטענתו החזיר לו הכל בשנת 2000, ומאז "אינו חייב לו אגורה". בניזרי אמר שאיבד את האמון במשטרה כי לטענתו חומר החקירה הודלף לעיתונות. במשטרה דחו את טענותיו של בניזרי. לטענתם, בניזרי החליט לשמור על זכות השתיקה משום שכעת אינו יודע מהן גירסאות החשודים העצורים.

בניזרי סבור שאנשים מחצרו ומשפחתו של פטרונו הרוחני, הרב ראובן אלבז, מנסים להפליל אותו, בניסיון "להציל את עורם". מקורביו של בניזרי אמרו בעבר שדמות המפתח במעשי השחיתות, לכאורה, היא בתו של הרב אלבז, מיכל מלכה, שנעצרה. לדבריהם, היא ואחיה ביצעו את עיסקות השוחד על דעת עצמם בכוונה להתעשר. גורמים בחצרו של אלבז טוענים שבניזרי מיתמם, ושהקורבן בפרשה הוא דווקא הרב.

במהלך החקירה האחרונה עומת בניזרי עם סלע, שהטיח בפניו את כל קשרי השוחד שלכאורה היו ביניהם. בניזרי שתק. במקביל נחקרו גם הרב אלבז, בתו, ושני היועצים לשעבר של בניזרי, יצחק אבידני ועמוס דניאלי. חלק ניכר מעדויות הארבעה מטילות את האחריות על "תפירת" המכרז, לכאורה, על בניזרי.


סלע חשוד ששיחד בכירה בתמ"ת

ציפי שינקמן, מנהלת האגף לאכיפת חוקי עבודה במשרד התעשייה, המסחר והתעסוקה (תמ"ת), נחקרה בשבוע שעבר פעמיים תחת אזהרה ביאח"ה. החקירה התמקדה בחשד שהקבלן משה סלע שיחד או ניסה לשחד אותה בתמורה למידע על הקצאת עובדים זרים לקבלנים. שינקמן שוחררה לביתה בתנאים מגבילים. חקירתה היא ספיח לחקירה נגד בניזירי.

בניזרי כיהן עד תחילת 2003 כשר העבודה והרווחה ובתוקף תפקידו היה ממונה על שינקמן. האגף לאכיפת חוקי עבודה עבר למשרד התמ"ת לפני כמעט שנה כשכל מחלקות משרד העבודה הועברו לאחריותו של שר התמ"ת אהוד אולמרט.

בתוקף תפקידה ממונה שינקמן על עשרות פקחים שרושמים דו"חות למעסיקים של עובדים זרים בלא היתר. במהלך השנה האחרונה נעצרו שלושה מפקחי האגף בחשדות שונים, לרבות קבלת טובות הנאה ממעסיקים בתמורה למחיקת דו"חות נגדם ולקיחת כסף שמעסיקים העבירו לעובדים זרים בכלא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker