עו"ד שלמה נס, החשבון הסודי בשווייץ 
- ופרשת השוחד לחברת החשמל

רשות ני"ע חקרה בשבוע שעבר את נס בחשד לקבלת כספים מאנשי הקש של סימנס ■ נס לא כיהן באותה תקופה כדירקטור בחברת החשמל – אך אחותו עדיין חברה בדירקטוריון ■ בעבר נחשף כי 
מנכ"ל סימנס ישראל תרם לקמפיין הבחירות של לאה נס ■ נס: "לא מתירים לי להגיב"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רשות ניירות ערך חקרה בשבוע שעבר את עו"ד ד"ר שלמה נס, מבכירי עורכי הדין בישראל. ברשות ביקשו לבדוק אם נס היה מעורב בפרשת השוחד לכאורה ששילמה חברת הענק הגרמנית סימנס לבכירי חברת החשמל בתמורה להטיית מכרזי רכש שפירסמה במשך העשור הקודם.

ברשות חושדים כי ב–2002–2005 העבירה סימנס מיליוני דולרים לחשבונותיהם של בכירים בחברת החשמל ומקורבים לחברה באמצעות חשבונות של אנשי קש בחו"ל, ובעיקר בשווייץ. באחד מהחשבונות אלה זוהתה העברת כספים גם לחשבונו של נס.

כתבות נוספות ב-TheMarker

פנחס עידן מציג: איך עובדת ישראל וממה בנוי יוקר המחיה

הסמארטפון החדש של אמזון - מהפכה או אכזבה?

עו"ד שלמה נס
עו"ד שלמה נסצילום: עופר וקנין

נס כיהן בתחילת שנות ה–90 כדירקטור בחברת החשמל, ואף כיו"ר הדירקטוריון לתקופה קצרה - אך לא נשא בתפקיד כלשהו בחברה בעת העברת הכספים. מי שכיהנה בתקופה זו כדירקטורית בחברה היתה אחותו, עו"ד רחל דון יחיא, המכהנת כחברת דירקטוריון חברת החשמל גם כיום.

בתחקיר שפירסם גידי וייץ ב"הארץ" ב–2012, נחשף כי מנכ"ל סימנס ישראל, אורן אהרונסון, שעוכב אף הוא לחקירה בשבוע שעבר בחשד למתן שוחד, תרם לקמפיין הבחירות של לאה נס, רעייתו של שלמה נס, שהתמודדה על מקום בכנסת מטעם סיעת הליכוד. לימים חתם אהרונסון על הסכם עד מדינה שבו הודה כי נתן שוחד של מיליוני דולרים לשופט לשעבר דן כהן, כדי שיקדם את האינטרסים של סימנס בחברת החשמל, בזמן שכהן כיהן כיו"ר ועדת המכרזים בחברה.

גיסו של אהרונסון, שלמה דניאל, שחשבונות הבנק שלו בהונג קונג ושווייץ שימשו לפי החשד כתחנת מעבר לכספי השוחד, תרם גם הוא ללאה נס. גם דניאל עוכב בשבוע שעבר לחקירה. מטעמו של נס, נמסר אז בתגובה לחשיפת התרומות כי אלה "נאספו כחוק, דווחו ונבדקו בהתאם".

בנוסף לאהרונסון ודניאל עוכבו גם איש העסקים אנטון דלין וחיים בר־נר, שכיהן עד לאחרונה כמנהל היחידה לפיתוח עסקי־ייצור בחברת החשמל, ובתקופה הרלוונטית לחקירה כיהן כסגן מנהל אגף תכנון בחברת חשמל. הארבעה הובאו לבית משפט השלום בתל אביב ושוחררו למעצר בית.

לאה נסצילום: תומר אפלבאום

מחקירת רשות ניירות ערך עולה כי דניאל קיבל לחשבונותיו בחו"ל סכום של כ–5.5 מיליון יורו מחברת סימנס לטובת העברתו לצדדים שלישיים, כשלפחות סך של כ–4 מיליון יורו הועברו על ידי דניאל לגורמים שלישיים, וזאת לפי הוראת סימנס ובהנחיית אהרונסון, כל זאת בתמורה לעמלה שקיבל דניאל, הנגזרת מסכום ההעברה. על פי החשד, נס על פי קיבל חלק מהכספים האלה.

נס שכר את שירותיהן של עורכות הדין נוית נגב ואיריס ניב־סבאג שמייצגות בימים אלה גם את ראש הממשלה אהוד אולמרט בערעור על הרשעתו.

בתגובתו מסר נס: "סיימתי את כהונתי בחברת החשמל לפני יותר מ–20 שנה. הייתי שמח להגיב, אך לצערי רשות ניירות ערך אינה מתירה לי לעשות כן, ולכן לא אגיב על מנת שלא לפגוע בחקירה".

השופט לשעבר דן כהן בדיון בבית המשפט בשנה שעברהצילום: מוטי מילרוד

אגב, נס הוא מועמדו של מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב, לתפקיד דירקטור בחברת נמל אשדוד. זאת, לאחר שצלח את מיוני נבחרת הדירקטורים.

"כספי השוחד הוסוו"

נס עומד בראש משרד עורכי דין הנושא את שמו ונחשב לאחד ממפרקי החברות הבולטים בישראל. הוא בעל תארים בראיית חשבון, משפטים וכלכלה ומרצה בקורסים להכשרת דירקטורים. בשנים האחרונות משרדו היה מעורב בתיקי הפירוקים הגדולים בישראל בהם "מעריב", רשת קלאב מרקט, אגקרסקו, התחנה המרכזית החדשה בתל אביב, קבוצת פלד גבעוני ובורגראנץ'. התיקים האלה הכניסו למשרדו סכומי כסף לא מבוטלים, בתיק של קלאב מרקט, למשל, קיבל משרדו, יחד עם משרד רו"ח גבי טרבלסי שכר טרחה של 21 מיליון שקל. נס נשוי ללאה נס, חברת כנסת וסגנית שר לשעבר מטעם הליכוד, הם מתגוררים בגבעת שמואל ויש להם חמישה ילדים. בני הזוג נס נחשבים לאמידים ומקושרים מאוד - הוא בקרב עולם העסקים והיא בזירה הפוליטית.

ב–2006 חשפה רשות ניירות ערך כי סימנס שילמה שוחד של מיליוני שקלים לשופט לשעבר דן כהן, שכיהן כדירקטור בחברת החשמל, בתמורה לסיוע שהעניק לחברה במכרז ענק לרכישת טורבינות. כמה חודשים לפני כן נמלט כהן לפרו ושהה בה שבע שנים, עד להסגרתו לישראל. לפני כשנה חתמה הפרקליטות עם כהן על עסקת טיעון, שבה הוא הודה בקבלת שוחד של מיליון יורו מסימנס תמורת קידום המכרז, ונגזרו עליו שש שנות מאסר. מי שמסר את הראיות נגד כהן היה מנכ"ל סימנס לשעבר, אורן אהרונסון שאמור היה לעמוד לדין בעבר באשמת נתינת השוחד, אך חתם על הסכם עד מדינה לפיו תמורת העדות שימסור נגד כהן הוא יקבל חסינות מהעמדה לדין.

אורן אהרונסון צילום: עופר וקנין

בדצמבר 2008 הגישה גם רשות ניירות ערך האמריקאית כתב אישום נגד חברת סימנס. לפי כתב האישום, הגרמנים שילמו 1.4 מיליארד דולר בכספי שוחד ברחבי העולם באותן דרכים עקלקלות שבהן הגיע הכסף לכהן - בעיקר במדינות מתפתחות ובהן ונצואלה, ארגנטינה, בנגלדש ועיראק. מתוכם, הודה תאגיד הענק הגרמני, כי שילם בישראל שוחד בסך 20 מיליון דולר. מנגד, על פי חומרי החקירה, קיבל כהן מעט יותר משלושה מיליון יורו מהכספים האלה, הרשות לא הצליחה לגלות אילו גורמים נוספים קיבלו שוחד.

כעת טוענים ברשות ניירות ערך כי בעקבות חומרי חקירה חדשים שהגיעו ליחידה החוקרת הוחלט על פתיחת החקירה מחדש. על פי החשד, עובדי ציבור בכירים בחברת החשמל וגורמים נוספים הקשורים אליהם מעורבים בביצוע עבירות של קבלת שוחד בהיקף של כ–16 מיליון דולר, שניתן על ידי סימנס והועבר על ידי אהרונסון, באמצעות דניאל וחשודים נוספים תוך שימוש בחשבונות שונים שהתנהלו בחו"ל.

"מהממצאים עולה כי החשודים פעלו בתחכום רב, תוך הסוואת מסלול העברת כספי השוחד דרך חשבון מעבר ואל חשבונות בנק במקומות שונים בחו"ל, וזאת במטרה להסוות את העברות כספי השוחד". נכתב בבקשה. ברשות מציינים כי לנוכח היקף החקירה לא עלה בידי חוקרי מחלקת חקירות־מודיעין ובקרת מסחר לסיים אותה. הם מוסיפים כי כדי לסיים את החקירה יידרשו פעולות נוספות, הכוללות גם חקירות של מעורבים נוספים בפרשה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker