חברת החשמל עתרה לבג"ץ: על המדינה לכסות את חובם של הפלסטינים

החובות של הפלסטינים לחברת החשמל נאמדים ב-1.5 מיליארד שקל ■ "אם לא יימצא פתרון למצב הבלתי־נסבל", כנתס בעתירה, "לא תהיה בסופו של דבר ברירה, אלא להפסיק את אספקת החשמל לרשות הפלסטינית ולתושביה"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יסמין גואטה
יסמין גואטה

חברת החשמל הגישה היום (ה') עתירה לבג"ץ נגד שר האוצר, יאיר לפיד, בדרישה לקזז מהכספים שמעבירה ישראל לרשות הפלסטינית את חובה של הרשות ותושביה לחברת החשמל בעבור אספקת חשמל. "החוב הכולל של הרשות הפלסטינית עקב אספקת החשמל לתושביה, הן באמצעות חברות החלוקה והרשויות המקומיות הפלסטיניות והן באמצעות חברת החשמל המזרח ירושלמית, הגיע באחרונה לסך הבלתי־נתפש של כ-1.5 מיליארד שקל", נכתב בעתירה. "חברת החשמל אינה יכולה להמשיך ולשאת בחוב זה".

לחלופין, מבקשת חברת החשמל לתת מענה במסגרת תקציב המדינה או בכל דרך אחרת לגירעון שנוצר. היא מדגישה כי "אם לא יימצא פתרון למצב הבלתי־נסבל, לא תהיה בסופו של דבר ברירה, אלא להפסיק את אספקת החשמל לרשות הפלסטינית ולתושביה, על כל המשמעויות הכרוכות בכך".

חברת החשמל טוענת בעתירה שהיא נדרשת על ידי הגורמים המדיניים להמשיך ולספק חשמל לתושבי הרשות הפלסטינית בגדה המערבית וברצועת עזה "בלי שמשולמת לה מלוא התמורה עבור אספקת החשמל, ובלי ששר האוצר מפעיל כנדרש את הסמכות שניתנה לו בדיוק למצב זה, ומקזז מהכספים שמדינת ישראל מעבירה מדי חודש לרשות, את חובות החשמל של הרשות".

לדברי חברת החשמל, במקום לבצע קיזוז בהיקף הנדרש מבצע לפיד מדי חודש קיזוזים בסכום נמוך, שלטענתה לא רק שלא מפחיתים את חוב החשמל הכולל של הרשות הפלסטינית, אלא אף מאפשרים את הגדלתו בעשרות מיליוני שקלים מדי חודש. "בקצב זה, ואם לא יחול שינוי בהתנהלותו של שר האוצר, עתיד חוב החשמל הכולל של הרשות הפלסטינית להמשיך ולתפוח באופן המסכן את יציבותה הפיננסית של חברת החשמל", נטען בעתירה. ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "העתירה עדיין לא התקבלה במשרד האוצר. כשתתקבל נלמד אותה".

יו"ר חברת החשמל, יפתח רון-טלצילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker