יסמין גואטה
יסמין גואטה

החנתם על המדרכה וקיבלתם דו"ח? אולי כדאי לכם לבקש להישפט. בית המשפט לעניינים מקומיים בתל אביב זיכה בצהריים (א') נהג שהחנה את מכוניתו על המדרכה רק משום שעיריית תל אביב לא הצליחה להוכיח כי יש לה מדיניות ברורה בנושא.

"על אף שהרכב חנה על המדרכה, על פי הראיות שהוצגו לי הוכח כי ברחוב זה וברחובות אחרים חונים כלי רכב על המדרכה ולא נרשם להם דו"ח", כתב השופט אשר גולדין בפסק הדין. "לא ברור למה לאחד כן נרשם ולשני לא נרשם. טעות כזו במצב דברים דינה לזכות את הנאשם".

גולדין מתח ביקורת חריפה על עיריית תל אביב והדגיש: "לא ברור לי עד עתה מדוע איש מטעם אגף החנייה בעיריית תל אביב לא הופיע באולם בית המשפט על מנת להאיר את עינינו בנושא של אכיפת החנייה על מדרכות בשעות הלילה ברחובות תל אביב".

המקרה החל לאחר שאייל לשינסקי, בעל המכונית, החנה את מכוניתו על המדרכה ברחוב קינג גורג' בעיר. לאחר שקיבל דו"ח הוא טען בבית המשפט כי החניה ארעה בשעות הלילה וכי גם כלי רכב אחרים חונים על המדרכה בשעות אלה ולא נרשמים להם דו"חות. לדבריו, קיימים רחובות בתל אביב שבהם מתאפשרת חניה על המדרכה בשעות הלילה - ללא מתן דו"חות.

פקח מניח דו"ח חניה בתל אביב. למצולם אין קשר לידיעהצילום: ניר כפרי

לדיון הגיעה פקחית מטעם העירייה שהסבירה כי בצירים ראשיים של העיר אוכפים את איסור החנייה על המדרכה גם בשעות הערב. לדבריה, צירים ראשיים הם כאלה שבהם עוברים אוטובוסים או הולכי רגל ויש בהם בתי קפה. בנוסף לזה, היא העידה כי לא היא זו שקובעת מהו ציר ראשי ומה לא. לדבריה, מאחר שהרכב החנה על המדרכה והיה זה ציר ראשי - נרשם לו הדו"ח.

השופט ציין כי הפקחית אמנם הסבירה שרחוב קינג גורג' הוא למעשה ציר ראשי, אך היא לא הצליחה להסביר מהי ההגדרה המדויקת לציר שכזה. גולדין גם ביקש מהעירייה להציג את מדיניותה בנושא הרשות להחנות כלי רכב על מדרכות בשעות הלילה, ודרש ממנה להציג בבית המשפט את המקום שבו פורסמה מדיניות זו, אולם העירייה לא הציגה זאת.

"שמעתי בקשב רב את עדותה של הפקחית אשר ערכה את הדו"ח", כתב גולדין, "אין לי אלא להצטער עמה על הנחיות לא ברורות אשר מאן דהוא נתן לה. הדבר גורם לתסכול של פקח, שכן הפקח אמון על החוק. לא יכול להיות מצב שיקבל הנחיות הנוגדות את החוק. אם חנייה על מדרכה אסורה, הרי שהיא אסורה לכולם בשעות היממה ואין גוף בעירייה אשר רשאי לסטות מכך".

לדבריו, "אם אסור, אסור לכולם בכל מקום, הוא הדין בחניות על המדרכה והוא הדין באדום-לבן ברחובות צדדיים, שיש מדיניות לפעמים שמותרת שם חניה ויש מדיניות שאוסרת חניה, הכל תלוי בהנחיה שניתנת לפקחים על ידי מישהו לא ידוע ולא מוכר. נראה לי כי יש לשרש תופעה זו ולהעלימה ולהעבירה מהעולם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker