עובר בתיאוריה, לא חוקתי במציאות

בג"ץ פסק בעבר כי ניתן להתחשב בשירות הצבאי לצורך הטבה בדיור, אבל קבע לכך מגבלות קשות

עידו באום
עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו באום
עידו באום

צוותיהם של שר האוצר יאיר לפיד והיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הצליחו לרבע את המעגל, אבל רק בתיאוריה. עד לאחרונה סירב היועץ וינשטיין להגן על יוזמת לפיד המקורית, להעניק פטור ממע"מ על דירה ראשונה אך ורק לזוגות צעירים ששירתו בצבא או בשירות לאומי. מנגד, לפיד סירב לקדם הצעת חוק שלא תהיה בה העדפה למי ששירת בצבא, בשירות לאומי או בשירות אזרחי. אתמול גובש פתרון, אבל סימני שאלה גדולים מרחפים מעליו.

בג"ץ פסק בעבר בפרשת בשארה כי ניתן להתחשב בשירות הצבאי לצורך הטבה בדיור, אבל קבע לכך מגבלות קשות. בסוגיה שנידונה אז הוצע לסבסד משכנתאות למשרתים בצה"ל, והנימוק להגבלת ההטבה רק למשרתים בצבא התבסס על ההנחה שהשירות יוצר נחיתות כלכלית לעומת מי שלא נשא בנטל. בג"ץ קבע כי הקריטריון של שירות בצבא סביר, בתנאי שלא יהווה תנאי סף מוחלט. ובמלים אחרות, גם מי שלא שירת חייב לקבל הטבה כלשהי והפער בין ההטבות לא יכול להיות משמעותי.

כדי שיוזמת לפיד תהפוך לחוקתית, נדרשו צוותי האוצר והמשפטים לפתח מדרג בהטבה. הפתרון הפשוט היה כמובן מע"מ אפס למי ששירת והנחה במע"מ - אך לא אפס - למי שלא שירת. באוצר התנגדו לתקדים של מע"מ דיפרנציאלי, ולכן בהצעת החוק אומצה נוסחה אחרת. מי ששירת יקבל פטור ממע"מ לדירה ראשונה עד 1.6 מיליון שקל, ומי שלא שירת יוכל לרכוש בפטור רק דירה עד 600 אלף שקל.

אתר בנייה בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

האם הצעת החוק תעמוד במבחן בג"ץ? לפי מידע שנמסר אתמול ממשרד השיכון, בישראל 2014 כמעט שאין דירות חדשות במחיר של 600 אלף שקל. אם כך, החוק עובר בג"ץ בתיאוריה, אך אינו חוקתי במבחן המציאות. מכיוון שבג"ץ אינו תוכנית ריאליטי, ולא ייתן שיעשו ממנו צחוק, משרד האוצר יצטרך להציג כמות דירות משמעותית במחיר הנדרש כדי שהחוק לא ייפסל.

מעבר לכך, הפער לפיו מי ששירת יוכל לקנות בפטור ממע"מ דירות בשווי גדול מפי שניים מאלה הניתנות למי שלא שירת נראה עצום. במצוקת הדיור הקיימת בישראל ספק אם בג"ץ יוכל להתעלם ממנו. ועוד, בקבוצות האוכלוסיה הנופלות לקטגוריה הלא משרתת נכללים חרדים וערבים המתאפיינים בשיעור ילודה גבוהה מהממוצע הארצי, ולכן צריכים דירות גדולות יותר.

נותר אם כך עוד תהליך ממושך של שינויים במספרים הנקובים בהצעת החוק עד שתהפוך למוצר ראוי למאכל בג"ץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker