כך מאתגרים עורכי הדין הצעירים את הדור הוותיק

בדירוג משרדי עורכי הדין הבולטים בישראל שומר הרצוג־פוקס־נאמן על מקומו כמשרד המדורג בקבוצת האיכות הראשונה במספר הרב ביותר של תחומים ■ בין עורכי הדין הצעירים שמסמן הדירוג הבינלאומי: נטלי משען־זכאי בתחום שוק ההון ומזור מצקביץ' בתחום ההגבלים העסקיים

יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יסמין גואטה

חברת הדירוג הבינלאומית צ'יימברס 
אנד פרטנרס (Chambers and Partners) מפרסמת היום את דירוג משרדי עורכי הדין הבולטים ל–2014.

הדירוג נחשב לאחד היוקרתיים בעולם המשפט. לקוחות ועורכי דין זרים נוהגים לעיין בדירוג כדי לבחור עורך דין מקומי או זר שייצג אותם בעסקות או בדיונים משפטיים בישראל, ומאחר שתאגידים בינלאומיים הם מקור הכנסה משמעותי ופוטנציאל להגדלת הרווחים של הפירמות הישראליות, לדירוג חשיבות רבה. הייחוד של דירוג צ'יימברס הוא בכך שמלבד פירמות, הוא מדרג גם עורכי דין בולטים באופן אישי.

הדירוג, שנערך באמצעות סדרה מקיפה של ראיונות טלפוניים, כולל כמה קבוצות דירוג לכל תחום, ללא דירוג פנימי של המשרדים. הדירוג מביא בחשבון פרמטרים כמו כישורים משפטיים, מקצוענות בתחום, שירות לקוחות ומחויבות ללקוח.

מזור מצקביץ'צילום: עוז מץ

משרד הרצוג־פוקס־נאמן מוביל השנה את הדירוג ומופיע בקבוצת הדירוג הראשונה בשישה תחומי התמחות, ובהם בנקאות ופיננסים, שוק ההון, מיזוגים ורכישות ואנרגיה ומיסוי. אחריו המשרדים מיתר, ליקוורניק, גבע, לשם, טל, וכן פישר בכר חן וול אוריון וגולדפרב זליגמן, שכל אחד מהם מופיע בארבעה תחומי התמחות.

עורכי הדירוג מציינים כי הדירוג מבוסס על שיחות עם עורכי דין ועם לקוחות. לדברי אדוארד שום, עורך הדירוג הבינלאומי של צ'יימברס למשרדים הישראליים, במשרדי הענק בישראל הולך ומחריף המתח בין עורכי הדין המייסדים, שלהם מוניטין של שנים וקשרים ארוכי טווח עם לקוחות, לבין עורכי הדין החדשים, שעל כתפיהם מוטלת אחריות רבה ושמנסים להשוות את הקשרים והניסיון שלהם לאלה של הוותיקים.

לדברי שום, המתח בא לידי ביטוי במחקר שביצעה החברה במשך שלושה חודשים. "יש שני סוגים של תגובות: מצד אחד, עורכי הדין המייסדים נהנים מתמיכה רחבה מלקוחות ומעמיתים רבים, ומצד שני, עורכי הדין החדשים נאבקים כדי למצוא תמיכה. בכל מקרה, עורכי הדין הצעירים מסכימים בינם לבין עצמם שהם אחראים לחלק גדול וחשוב מההצלחה של הפירמות, והדבר ניכר הן בעסקות שנסגרו הן בהערות ובתגובות של לקוחות. הדירוג הגלובלי ל–2014 מראה שוב את הצמיחה של המגזר המשפטי בישראל בשנים האחרונות".

מתן מרידורצילום: יורם רשף

לדבריו, המיזוגים הגדולים בשוק עריכת הדין היו בין הסוגיות שהעסיקו את השוק בעת האחרונה. המיזוג שהשפיע ביותר ב–2013 הוא זה של משרד קנטור אלחנני טל ומשרד מיתר, ליקוורניק, גבע, לשם. עם זאת, שורה של מיזוגים אחרים ראויים אף הם לציון. לדבריו, "ההתפתחויות מצביעות על הנטייה של המשרדים הישראליים להתמקד בגודל של הפירמה כאחד מהשיקולים המרכזיים שלהם".

שום תולה את מגמת המיזוגים "במספר הגדול של עורכי דין זמינים בשוק, שמאפשר למשרדים לגדול". סיבה נוספת היא כי "רוב משרדי עורכי הדין בישראל אינם פעילים בחו"ל, וזה מאפשר לפירמות הגדולות ליצור 
מבנה שמכיל הרבה עורכי דין במקום אחד".

שום מציין כי באחרונה גוברים הסימנים לכך שמשרדי עורכי דין זרים מחזקים את אחיזתם בשוק המקומי. עם זאת, לדבריו, "המשרדים האלה אינם עוסקים בדין הישראלי, ולכן לעת עתה הם לא מתחרים במשרדים הישראליים".

7 מתוך 7 |
1 מתוך 7 |
2 מתוך 7 |

כוכבים עולים: הצעירים המבטיחים

הדירוג מסמן עורכי דין צעירים ומבטיחים שכדאי לעקוב אחריהם: עו"ד נטלי משען־זכאי ממשרד פישר בכר חן בתחום שוק ההון; עו"ד ניר דש מהרצוג־פוקס־נאמן בתחום שוק ההון; עו"ד אודי אפרון ממשרד פירון בתחום שוק ההון; עו"ד מזור מצקביץ' מאפשטיין, חומסקי, אסנת, גילת, קנולר בתחום ההגבלים העסקיים; עו"ד אבנר פינקלשטיין מגורניצקי בתחום ההגבלים העסקיים; עו"ד מתן מרידור ממשרד אגמון, רוזנברג, הכהן בתחום ההגבלים עסקיים; עו"ד מאיה יששכרוב ממשרד עמית פולק מטלון בתחום ההיי־טק; עו"ד אסף רנצלר מש. הורוביץ בתחום הליטיגציה; עו"ד רן שפרינצק ממשרד ארדינסט בן נתן בתחום הליטיגציה; ועו"ד מיכאל רימון ממיתר בתחום התאגידים.

מעניין לציין כי תחומי הבנקאות ושוק ההון הם התחומים שבהם נמצא שיעור הנשים הגבוה ביותר ששמותיהן עלו בדירוג האישי. בתחומים אלה, כשליש מעורכי הדין הבולטים הם נשים. לעומת זאת, בדירוג כולו מגיע ייצוג הנשים הבולטות לכ–18%. המצב בישראל אינו רע ביחס לעולם. שיעור עורכות הדין הבולטות בדירוג בצרפת הוא 19%, בארה"ב 13.5%, בבריטניה 15% ובסין כ–20%.

שוק ההון: פישר, בכר, חן עלה לקבוצת הדירוג הראשונה

חמשת משרדי עורכי הדין הגדולים בישראל מבחינת כוח האדם הם גם החמישה שנבחרו לקבוצת האיכות הראשונה בדירוג כמובילים בתחום שוק ההון. המשרדים הם פישר בכר חן וול אוריון; גולדפרב זליגמן ושות'; גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות'; הרצוג־פוקס־נאמן; ומיתר, ליקוורניק, גבע, לשם, טל ושות'.

משרד עורכי הדין פישר בכר חן עלה לקבוצת הדירוג הראשונה לאחר שבשנה שעברה היה בקבוצה השנייה. המשרד מייצג בין היתר את אי.די.בי אחזקות, את מחזיקי האג"ח של חברת הספנות צים באחד מהסדרי החוב הסבוכים והגדולים בתולדות המשק הישראלי, את חברת יורוקום של שאול אלוביץ' ואת חברת ברייטפוד הסינית, המנהלת מגעים לרכישת תנובה.

אילנית לנדסמן יוגבצילום: דודו בכר
אברהם וולצילום: דודו בכר

משרד גולדפרב־זליגמן היה עד השנה משרד עורכי הדין הגדול ביותר בישראל מבחינת מספר עורכי הדין, ומייצג בין השאר את קבוצת אי.די.בי. משרד הרצוג־פוקס־נאמן מייצג בין השאר את קרן אייפקס, מכתשים אגן וכלל תעשיות. משרד גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות' ייצג את כמצ'יינה, כור, אי.די.בי ותנובה. משרד מיתר, ליקוורניק, גבע, לשם, טל דורג השנה כמשרד הגדול ביותר בישראל ומייצג את גזית גלוב, בזן, נציגות אי.די.בי אחזקות, וקבוצת פישמן.

עורכי הדין המובילים שנבחרו בתחום זה הם קליפורד פליג ממשרד מיתר, אילנית לנדסמן יוגב ממשרד הרצוג־פוקס־נאמן, אברהם וול ממשרד פישר, בכר, חן, ואהרון למפרט ממשרד גולדפרב זליגמן, שהצטרף למשרד ב–2010 לאחר 25 שנה במשרד נשיץ ברנדס.

אהרון למפרטצילום: עופר וקנין

בנקאות ופיננסים: הרצוג מיתר והורביץ' שוב בראש

כמו בשנה שעברה, גם השנה מככבים בראש תחום הבנקאות והפיננסים משרד עוה"ד הרצוג־פוקס־נאמן, משרד מיתר, ליקוורניק, גבע, לשם, טל ומשרד ש.הורוביץ. משרד הרצוג־פוקס־נאמן מייעץ למגוון של גופים בינלאומיים. המשרד ייצג את חברת החשמל בעסקת הלוואה של מיליארד שקל מבנק הפועלים. לפי הדירוג, למשרד מיתר יש צוות המשלב ניסיון רב בעבודה מקומית ובינלאומית. בין הלקוחות שלו גופים גלובליים גדולים. עם לקוחותיו נמנים בנק לאומי, קרדיט סוויס ובנק ברקליס. משרד ש. הורוביץ מייצג לקוחות כמו בנק הפועלים ובנק לאומי, וגופים בינלאומיים כמו ברקליס קפיטל ו-HSBC.

בקבוצת הדירוג השנייה שני משרדים בלבד: גורניצקי ויגאל ארנון. משרדי עורכי הדין גרוס וכספי, שדורגו בשנה שעברה בקבוצה זו, ירדו לקבוצה השלישית.

עורכי הדין המובילים בתחום זה הם אנטוני בלוך ממשרד ש.הורוביץ, אלן סאקס ממשרד הרצוג־פוקס־נאמן ודליה טל ממשרד מיתר.

הגבלים עסקיים: אגמון, פישר ותדמור שומרים על מקומם בצמרת

דליה טל צילום: אייל טואג

בתחום ההגבלים העסקיים שלושה משרדי עורכי דין שומרים על מקומם בצמרת: משרד עוה"ד אגמון, רוזנברג, הכהן ושות' ייצג את מנכ"ל שופרסל לשעבר, אפי רוזנהויז, בכתב האישום שהוגש נגדו בעבירות של ניסיון לערוך הסדר כובל ובהפרת תנאי מיזוג בין שופרסל לקלאבמרקט מ–2005, וכן את השותפות במאגרי הגז תמר ולווייתן במגעיהן מול רשות ההגבלים העסקיים ואת סלקום מול רשות ההגבלים בעניין איחוד הרשתות הסלולריות; פישר בכר חן, שמייצג בין השאר את תנובה ובזק ומייעץ לקבוצת עזריאלי; ומשרד תדמור ושות', שעם לקוחותיו נמנים חברת שיכון ובינוי, הסוכנות היהודית, החברה הכלכלית חיפה, עמיגור, אוסיף ו–DHL. השנה מצטרף לקבוצת הדירוג השלישית משרד עוה"ד הרצוג־פוקס־נאמן.

עורכי הדין המובילים בתחום זה הם צבי אגמון, טל אייל ממשרד פישר־בכר־חן, דודי תדמור, לשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים וניב זקלר ממשרד וינשטוק זקלר.

מיזוגים ורכישות: המשרדים הגדולים מובילים

דודי תדמורצילום: אייל טואג

שלושת משרדי עורכי הדין הגדולים בישראל מובילים גם בתחום המיזוגים והרכישות: הרצוג־פוקס־נאמן ומיתר, ליקוורניק, גבע, לשם, טל, וכן גולדפרב־זליגמן, שייצג את גוגל בעסקה לרכישת ווייז (Waze) הישראלית, את חברת אבטחת המידע הישראלית טראסטיר (Trusteer), שנרכשה בידי IBM ואת פריון בעסקה שבה רכשה את חטיבת סרגלי הכלים של חברת קונדואיט. משרד ש. הורוביץ מאבד את מקומו בקבוצת הדירוג השנייה, והשנה נמצא בקבוצה השלישית.

עורכי הדין המובילים בתחום זה הם אשוק צ'נדרשיקר ממשרד גולדפרב־זליגמן, קליפורד פליג ממשרד מיתר, ברי לבנפלד ממשרד יגאל ארנון, פיני רובין ממשרד גורניצקי, דן שמגר ממשרד מיתר, אהרון למפרט ממשרד גולדפרב־זליגמן, אהוד סול מהרצוג־פוקס־נאמן ואברמי וול מפישר, בכר, חן.

נדל"ן: העסקות הבולטות מקפיצות את המשרדים למעלה

פיני רוביןצילום: תומר אפלבאום

בתחום הנדל"ן מובילים המשרדים פישר, בכר, חן, שהיה מעורב בלא מעט עסקות נדל"ן בולטות בשנים האחרונות, גולדפרב־זליגמן ויגאל ארנון.

עורכי הדין המובילים בתחום זה הם אמיתי לוי ממשרד גולדפרב־זליגמן, חגית בבלי ממשרד יגאל ארנון, אמיר חן מפישר, בכר, חן, ומשה הרדי ממשרד הרצוג־פוקס־נאמן.

מסים: שקל ושות' מככב לצד הגדולים

אמיר חןצילום: עופר וקנין
משה שקלצילום: דן קינן

בקבוצה הראשונה בולט משרד שקל ושות', לצד המשרדים הגדולים הרצוג־פוקס־נאמן וגורניצקי. עורכי הדין שנבחרו כמובילים בתחום הם בן רובי אלדר ממשרד מיתר, הרי קירש ממשרד יגאל ארנון, מאיר לינזן ממשרד הרצוג־פוקס־נאמן, זיו שרון, העומד בראש משרד זיו שרון, ומשה שקל העומד בראש המשרד הקרוי על שמו.

ליטיגציה: פישר־בכר ויגאל ארנון עולים לראש הדירוג

גם השנה, בפעם החמישית ברציפות, משרד עורכי הדין ש. הורוביץ שומר על מקומו בקבוצת האיכות הראשונה. עם זאת, השנה הצטרפו אליו לקבוצה הראשונה משרד עורכי הדין פישר בכר חן, שעלה מהקבוצה השנייה, ומשרד עורכי הדין יגאל ארנון, גם הוא מהקבוצה השנייה. שני משרדי עורכי הדין הגדולים מיתר, ליקוורניק, גבע, לשם, טל והרצוג־פוקס־נאמן מדורגים בקבוצה השנייה, בדיוק כמו בשנה שעברה. משרד גולדפרב זליגמן נותר בקבוצה השלישית.

עורכי דין בולטים בתחום הליטיגציה הם צבי אגמון ממשרד אגמון, רוזנברג, הכהן, ראובן בכר ממשרד פישר, בכר, חן, יחיאל כשר ממשרד יובל לוי, דורי קלגסבלד, רלי לשם ממשרד מיתר, ליקוורניק, גבע, לשם, טל, ברק טל ממשרד יגאל ארנון ואלי זהר ממשרד גולדפרב־זליגמן. בקטגוריה זו נבחר גם עו"הד המוביל בתחום: עו"ד אלקס הרטמן מש. הורוביץ.

אלקס הרטמןצילום: ניר קידר
ברק טל
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker