המירוץ להתמחות במשרדי עורכי הדין: מה לכתוב בקורות החיים ואיפה תקבלו את השכר הכי גבוה

ביום ראשון יחל המרוץ החשוב ביותר בקריירה של הסטודנטים למשפטים - החיפוש אחר ההתמחות ■ מה מחפשים המשרדים הגדולים אצל הסטודנטים, מיהו המתמחה האידיאלי וכמה קורות חיים מקבלים המשרדים?

יסמין גואטה
יסמין גואטה

ביום ראשון הקרוב, דווקא בפורים, תישמע יריית הזינוק - ומיד אחריה יחל המרוץ: אלפי סטודנטים למשפטים יעטו בגדים מחויטים וחיוך, ויתרוצצו בין ראיון לראיון, והכל כדי לצלוח את השלב הכי חשוב בקריירה - מציאת התמחות.

במרוץ הזה לא מתחרים רק הסטודנטים - גם המשרדים הגדולים נמצאים בתחרות בינם לבין עצמם. לפני כשנה נכנסה לתוקפה אחת מהרפורמות המשמעותיות בשוק עריכת הדין: כללים חדשים קבעו כי משרדי עורכי הדין יוכלו לראיין סטודנטים רק החל ב–15 במארס של השנה השלישית ללימודים. המשרדים הגדולים, שרואים במתמחים את דור העתיד שלהם, פתחו במרדף אחרי הסטודנטים המצטיינים.

סיור למתמחים במשרד עורכי דין. המשרדים הגדולים רודפים אחרי המצטייניםצילום: עופר וקנין

הקושי של הסטודנטים הגיע עד לכנסת. עשרות סטודנטים למשפטים פנו לוועדה לפניות הציבור, ובעקבות זאת קבעה יו"ר הוועדה, ח"כ עדי קול, דיון דחוף בעניין השבוע. הסטודנטים קובלים על כך ששינוי התקנות גרם לכך שהמשרדים מציבים בפני המרואיינים אולטימטום המחייב להשיב תוך זמן קצר - והסטודנטים לא מספיקים להתראיין בכל המקומות שמעניינים אותם. מכך נפגעים גם סטודנטים שמעוניינים להתמחות בשירות המדינה ובבתי המשפט, שאינם עומדים בקצב הראיונות של המשרדים הגדולים.

מה מחפשים המשרדים, כמה קורות חיים הם מקבלים, מיהו המתמחה האידיאלי, ואיזה משרד משלם את השכר הכי גבוה?

תדמור: בונוס לשומרי משקל

מקבלים כ-1,000 קורות חיים ■ מראיינים 150 מועמדים ■ מעסיקים 14 מתמחים בשנה ■ הראיון הראשון נקבע ליום ראשון ב-9:00 בבוקר ■ במקרים מתאימים מציעים התמחות כבר באותו היום

על מה מסתכלים בקורות החיים: אנשים מעניינים וחכמים, שישתלבו במארג הייחודי של המשרד. כתיבה מעולה היא הכרח. חשובים מקום הלימוד, הצטיינות אקדמית, שליטה באנגלית, ניסיון תעסוקתי ותחומי עניין נוספים.  

המתמחה האידיאלי: חד מחשבה, בעל כושר ביטוי מעולה ויכולות משפטיות גבוהות לעבודה בצוות ולעבודה עצמאית.

שיטת העבודה: עבודה עם כמה מחלקות במקביל, עם רוטציה. המתמחים נוטלים חלק פעיל בעבודה על תיקים ועסקות, בפגישות עם לקוחות ובדיונים בפני בתי המשפט והרשויות.

כמה מתמחים נשארים לעבוד במשרד: 50%.

למה כדאי להתמחות אצלם: "אנו ידועים ביחס המכבד שלנו למתמחים מצד כל הצוות המקצועי. סביבת העבודה מקצועית, ועם זאת בלתי פורמלית. אנו מייצגים גופים עסקיים מהשורה הראשונה, עם יתרונות המזוהים בדרך כלל עם משרדים קטנים בהרבה: ביטוי ליכולות האינדיווידואליות, עבודה ישירה מול לקוחות וסיכויי התקדמות טובים".

עוד משהו: השנה נפתחה קבוצה של שומרי משקל. המצטיינים שהשילו משקל רב קיבלו בונוס לרכישת בגדים בסך 7,500 שקל.

נשיץ ברנדס: ארוחה ממסעדה אחרת בכל יום

מקבלים כ-1,500 קורות חיים ■ מראיינים כ-150 מועמדים ■ מעסיקים 25 מתמחים בשנה ■ הראיון הראשון נקבע ל-16 במארס ■ מחזירים תשובה בתוך כמה ימים

המתמחה האידיאלי: מצטיינים בעלי "ראש גדול", כריזמה, הבנה משפטית, יסודיות ויכולת לרדת לפרטים ורצון ללמוד ולהתמקצע. מעבר לכך, לצד היכולת המקצועית, בעלי יחסי אנוש טובים שיידעו לעבוד בשיתוף פעולה ובצוות.

שיטת העבודה: שיטת "פול" מחלקתית. המתמחים משובצים לאחת משתי מחלקות העל של המשרד (מסחרי או ליטיגציה/נזיקין), ובתוך המחלקה הם יכולים לעבוד עם כל אחד מעורכי הדין.

כמה מתמחים נשארים לעבוד במשרד: כ–80%.

למה להתמחות אצלם: "רואים במתמחים את דור העתיד של עורכי הדין והשותפים במשרד, ולכן לא חוסכים באמצעים ומשאבים באיתור, אימון ולימוד המתמחים. אנו מאפשרים למתמחים לקחת חלק בעסקות ובתיקים מגוונים, ומעניקים להם סביבת עבודה נוחה, המאפשרת להם להתמקד בעבודה משפטית ולהתמקצע".

עוד משהו: במשרד קיימת תוכנית קיץ לסטודנטים מצטיינים, בהשראת ה–summer program האמריקאית.

יגאל ארנון: צוותים אינטימיים והתנדבות בקהילה

מקבלים מאות קורות חיים ■ מראיינים כ-300 סטודנטים ■ מעסיקים כ-30 מתמחים בשנה ■ מתחילים לראיין בצאת השבת, 15 במארס

על מה מסתכלים בקורות החיים: מעבר לאיכות המקצועית, מחפשים פרטים שמהם ניתן ללמוד על עולמו העשיר של הסטודנט - איפה הוא עבד ובאילו מסגרות הוא התנדב.

המתמחה האידיאלי: יכולת ניתוח משפטית גבוהה וחשיבה יצירתית ומקורית. רעב בעיניים, רצון עז ללמוד, סקרנות ורצון להרחיב את הידע, תוך הפגנת אחריות, מחויבות ורצינות. ולא פחות חשוב, ההשתלבות החברתית של המתמחים במשרד.

שיטת עבודה: פול מחלקתי.

כמה מתמחים נשארים לעבוד במשרד: כ–40%.

למה כדאי להתמחות אצלם: "ההתמחות מאפשרת למתמחים לעבוד ברמה המקצועית הגבוהה ביותר, להיות חשופים ללקוחות מאוד גדולים ולעסקות משמעותיות במשק, אך עם זאת לעבוד בסביבה נעימה ובצוותים אינטימיים".

עוד משהו: למשרד מסגרות התנדבותיות רבות בקהילה.

גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג: רק משימות מקצועיות

מקבלים יותר מ-1,000 קורות חיים ■ מראיינים 120 מועמדים ■ מעסיקים 30 מתמחים בשנה ■ מתחילים לראיין ביום ראשון, 16 במארס ■ מחזירים תשובות בתוך יום־יומיים

על מה מסתכלים בקורות החיים: מחפשים סיפור חיים המשקף מצוינות, ערכיות ורצון להוביל. ציונים זה לא הכל.

המתמחה האידיאלי: מתמחה בעל חשיבה משפטית יצירתית "מחוץ לקופסה".

שיטת עבודה: כל מתמחה ישתלב בעבודה היומיומית השוטפת מול לקוחות המשרד, בצוות קטן לאורך כל תקופת ההתמחות. הוא ילווה עסקות וישתתף בייעוץ המשפטי השוטף כחלק אינטגרלי של הצוות שאליו הוא משובץ.

כמה מתמחים נשארים לעבוד במשרד: כ–40%–50%.

למה להתמחות אצלם: "מחפשים אחר מתמחי העתיד, שמהם יפרח הדור הבא של עורכי דין ושותפי המשרד. המתמחים הם חלק מהצוות המשפטי ומתמקדים רק במשימות מקצועיות ומשפטיות. מיומנות משפטית לא נרכשת ליד מכונת הצילום ובעבודות שליחות".

גורניצקי ושות': עצמאות מלאה למתמחים

מקבלים יותר מ-1,000 קורות חיים ■ מראיינים כ-200 מועמדים ■ מעסיקים כ-30 מתמחים בשנה ■ הראיון הראשון נקבע ל-16 במארס

על מה מסתכלים בקורות החיים: הצגת "ערך מוסף" והצטיינות בחיים (ולא רק בלימודים).

המתמחה האידיאלי: אישיות קורנת, ערכים, כישרון וחתירה להישגיות ולמצוינות, בנוסף להישגים האקדמיים. רוחב אופקים ויתרון לבעלי ניסיון בתחומים רלוונטיים. התעניינות ופעילות גם מחוץ למשפט, כמו תרבות וספורט או פעילות עסקית.

שיטת העבודה: "הצמדה נושמת" - המתמחה מוצמד למאמן שמשמש מנטור עבורו. העבודה היומיומית נעשית בשיטה של קבוצות עבודה, וצוותים המתגבשים בכל פעם מחדש בהתאם למשימה. העבודה מתנהלת תוך עצמאות מלאה של המתמחה.

כמה מתמחים נשארים לעבוד במשרד: כ–40%.

למה להתמחות אצלם: "שופטים עליונים, שרים בממשלה ושותפים מובילים בגורניצקי ובפירמות בולטות אחרות החלו דרכם אצלנו. המשרד נבחר פעמים רבות כאחד ממקומות העבודה הנחשקים בעולם המשפט הישראלי".

עוד משהו: כ–80% מעורכי הדין והשותפים החלו את דרכם כמתמחים במשרד.

מיתר: דין מתמחה כדין שותף

מקבלים יותר מ-600 קורות חיים ■ מראיינים 270 מועמדים ■ מעסיקים 46 מתמחים ■ מתחילים לראיין ביום ראשון, 16 במארס ■ מחזירים תשובות עוד באותו יום

על מה מסתכלים בקורות החיים: הישגים אישיים בלימודים, ומחפשים סימנים למצוינות והצטיינות מקצועית ואישית - לרבות בשירות הצבאי או הלאומי, פעילות למען הקהילה, תחומי עניין ותארים נוספים. מחפשים את "הדבר הנוסף המיוחד".

המתמחה האידיאלי: מחפשים סקרנות, אמביציה, מצוינות משפטית, יכולת התנהלות בין־אישית ויכולת עבודה בצוות - אנשים שנשמח לעבוד אתם.

שיטת העבודה: בחצי השנה הראשונה המשרד מאפשר להיחשף לתחומים ולסגנונות עבודה שונים. במחצית השנייה המשרד מאפשר ומעודד להתמקצע בתחומים המעניינים אותם.

כמה מתמחים נשארים לעבוד במשרד: במחזור האחרון נשארו כ–80% מהמתמחים. בממוצע משאירים יותר מ–60%.

משרד עו"ד מיתר ליקוורניקצילום: עופר וקנין

למה כדאי להתמחות אצלם: "המשרד מזמן למתמחים אפשרות להיחשף לתיקים הגדולים והמורכבים ביותר במשק, ולעבוד עם צוות עורכי הדין מהשורה הראשונה וללמוד מהם. המשרד משקיע מאמץ בהכשרה של המתמחים. כל מחזור מתמחים מקבל סדרת הרצאות שמגשרת בין הידע האקדמי לפרקטיקה".

עוד משהו: מתייחסים אל כל מתמחה כמי שעשוי ביום מן הימים להיות שותף במשרד.

עמית פולק מטלון: משלבים עבודה ואקדמיה

מקבלים מאות קורות חיים ■ מראיינים כ-150 מועמדים ■ מעסיקים 19 מתמחים בשנה ■ הראיון הראשון נקבע במוצאי שבת, 15 במארס

המתמחה האידיאלי: סטודנטים מובילים, מלאי כישרון ומוטיבציה ובעלי התנהלות בין־אישית גבוהה. סטודנטים שהכישרון שלהם מתבטא בהבנה משפטית רחבת אופקים והן בתרומה לחברה ועשייה משמעותית.

שיטת עבודה: המתמחים משויכים מראש למחלקה הרלוונטית עבורם, בהחלטה משותפת של המתמחה והמשרד.

כמה מתמחים נשארים לעבוד במשרד: 40%–50%.

למה להתמחות אצלם: "רואים במתמחים את עתיד משרדנו, וכך מתייחסים אליהם. מרבית עורכי הדין והשותפים החלו את דרכם כמתמחים במשרד. אנו מקפידים שעבודת המתמחים תהיה משמעותית ובעלת ערך. בנוסף לכך, האווירה נעימה במשרד".

עוד משהו: מקיימים תוכנית שנתית של הכשרה מקצועית כלל משרדית, בשם "APM Academy", שבמהלכה מועברות הרצאות על ידי מיטב המרצים והמומחים מהמגזר העסקי.

שבלת ושות': לעבוד עם היי־טקיסטים וסינים צעירים

מקבלים יותר מ-1,000 קורות חיים ■ מראיינים כ-300 מועמדים ■ מעסיקים 22 מתמחים בשנה ■ מתחילים לראיין ביום ראשון, 16 במארס ■ מחזירים תשובות בתוך 72 שעות

על מה מסתכלים בקורות החיים: תחומי עניין, פעילות חברתית, מוסדות הלימודים, תואר נוסף, שליטה בשפות.

המתמחה האידיאלי: בעל יכולת למידה, יצירתיות, סקרנות, אופקים רחבים ויוזמה.

שיטת עבודה: המתמחים מצטרפים לצוותים מקצועיים, ועובדים בעיקר במסגרת הצוות - אך הם נחשפים בהזדמנויות שונות גם לצוותים ועורכי דין נוספים. המתמחים עובדים לצד השותפים במשרד ולצד עורכי דין שכירים, נפגשים עם הלקוחות ולוקחים חלק פעיל בליווי המשפטי.

כמה מתמחים נשארים לעבוד במשרד: במחזור האחרון נשארו שישה מתוך עשרה.

למה להתמחות אצלם: "אופי עבודה ויחסי אנוש המאפיינים בוטיק במשרד גדול המאופיין בעבודה בינלאומית, ומול מאות סטארט־אפים וחברות ציבוריות בארץ ובחו"ל".

עוד משהו: המשרד פועל גם בסין, וחלק גדול מלקוחותיו (הסטארט־אפיסטים וההיי־טקיסטים), הם בני גילם של המתמחים.

ארדינסט בן נתן: נופש משרדי ברומא ואח גדול צמוד

מקבלים יותר מ-1,000 קורות חיים ■ מראיינים כ-200 מועמדים ■ מעסיקים 13 מתמחים בשנה ■ מתחילים לראיין כבר במוצאי שבת, 15 במארס ■ מחזירים תשובות בתוך 48 שעות

על מה מסתכלים בקורות החיים: מחפשים משפטנים מצטיינים, רחבי אופקים, שהצטיינו בעיסוקים גם מחוץ לימודים.

המתמחה האידיאלי: אוהב את התחום, הישגים אקדמיים, סקרנות, רוחב אופקים, יסודיות, עבודת צוות, יכולת ניתוח משפטי, יכולת התנסחות ומודעות חברתית. אדם שנעים לעבוד אתו.

שיטת עבודה: השותפים ועורכי הדין מחולקים לארבעה אשכולות, שבכל אחד מהם מגוון תחומי עיסוק, וכל מתמחה מוצמד לאשכול. בתחילת ההתמחות מוצמד למתמחה עורך דין ותיק במשרד, המשמש כ"אח בוגר", כתובת לא פורמלית להתייעצות.

כמה מתמחים נשארים לעבוד במשרד: 50%–60%.

למה להתמחות אצלם: "מקצוענות ברמה גבוהה ביחד עם סביבת עבודה נעימה, בגובה העיניים. המשרד מעביר למתמחים תוכנית הדרכות מקצועיות מסודרת, וקיים דגש על ליווי מקצועי ואישי של המתמחים במשך כל תקופת ההתמחות".

צילום: עופר וקנין

עוד משהו: במשרד יש מקלחת, המשמשת את עובדי המשרד שמנצלים את הדרך בבוקר לפעילות ספורטיבית. בכל שנה יש נופש משרדי בחו"ל, והשנה הוא יהיה ברומא.

גולדפרב־זליגמן: מענקי הצטיינות אד־הוק

מקבלים מאות קורות חיים ■ מראיינים 200 מועמדים ■ מעסיקים 42 מתמחים בשנה ■ הראיון הראשון נקבע ליום ראשון, 16 במארס ■ מחזירים תשובה בתוך ארבעה־חמישה ימים

על מה מסתכלים בקורות החיים: מחפשים כישורי חיים - צבא, שילוב של תואר נוסף, פעילות חברתית משמעותית, עבודה במהלך התואר וציונים.

המתמחה האידיאלי: זה שיכול לצמוח להיות עורך דין חרוץ, מחויב, נאמן, סקרן, בעל חשיבה מקורית, ובעל יכולת לעבוד בצוות ולקיים יחסי אנוש טובים תחת לחץ.

שיטת העבודה: "פול מחלקתי" - המתמחים משתייכים למחלקה מקצועית אחת לאורך התמחותם, כלומר עבודת המתמחה נעשית במסגרת מחלקתית, כשכל מחלקה מהווה יחידה ארגונית־מקצועית עצמאית, שבראשה עומד ראש מחלקה, ולצדו שותפים ועורכי דין. עם זאת, פרויקטים רבים משלבים עבודה של כמה מחלקות במקביל, וכפועל יוצא נחשפים המתמחים לתחומי משפט שונים ולשיטות עבודה מגוונות.

כמה מתמחים נשארים לעבוד במשרד: כ–25% מהמחזור ממשיכים.

הרצוג פוקס נאמן: יותר מ–30 תחומי עיסוק

מקבלים יותר מ-1,200 קורות חיים ■ מראיינים כ-250 מועמדים ■ מעסיקים כ-35 מתמחים בשנה ■ מתחילים לראיין ב-16 במארס ■ משתדלים להחזיר תשובות באותו יום

על מה מסתכלים בקורות החיים: הישגים לימודיים, המוסד האקדמי, ניסיון מקצועי קודם, תרומה לקהילה, שירות צבאי, הצטיינות בתחנות החיים השונות של המועמד.

המתמחה האידיאלי: יכולת משפטנות טובה, עבודת צוות, יסודיות, מחשבה מקורית, כושר ביטוי ויכולת למידה עצמית.

שיטת העבודה: "פול מחלקתי" - המתמחים מצוותים למחלקה לפי בחירתם. אפשרות רוטציה במחצית תקופת ההתמחות.

כמה מתמחים נשארים לעבוד במשרד: כ–70%.

למה להתמחות אצלם: "בית הספר הטוב ביותר להתחלת הקריירה, תיקים מרתקים ומגוונים בחזית הכלכלה הישראלית, סיכויי הישארות גבוהים, מגוון רחב (יותר מ–30) של תחומי עיסוק, ואופק קידומי לכל מי שטוב".

עוד משהו: בשנה שעברה כל המשרד נסע לברצלונה, להופעה של ריהאנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker