עידו באום

בית המשפט הוא מונופול בתחום קביעת המחירים על עבירות פליליות. לכן, שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, משה יועד הכהן, ניצב כעת בפני אתגר. עליו לקבוע מהו המחיר שישלם אפי רוזנהויז על הניסיון להשפיע באופן לא חוקי על המחירים שאנחנו שילמנו מדי יום.

מי שעוסק בתחום ההגבלים העסקיים יכול היה להעריך כי רשות ההגבלים תבקש מהשופט להטיל על מנכ"ל שופרסל לשעבר עונש של מאסר בפועל בגין העבירות שבהן הורשע. מבחינת רשות ההגבלים, זוהי הזדמנות לקבוע "מתחם ענישה" שיבהיר לעולם העסקי מהו תג המחיר על עבירות הגבלים. זהו תיק דגל. השופט יועד הכהן תיאר בהכרעת הדין שלו התנהלות בריונית של השחקן החזק בשוק הסופרמרקטים, שכללה גם הפרה של כללי המיזוג של החברה עם קלאבמרקט. הטון של הכרעת הדין היה חמור. בהתחשב בחומרת הדברים, רשות ההגבלים הציבה מתחם ענישה שנראה מאוזן למדי - שניים עד שמונה חודשי מאסר בפועל.

עונשי מאסר בפועל בעבירות הגבלים עסקיים אמנם ניתנים, אך תמיד מגרדים את רף שניים עשר חודשי המאסר בפועל מלמטה, וגם זה רק במקרים קיצוניים. המספרים אולי נראים נמוכים, אך מבטאים דווקא גישה מחמירה מצד בתי המשפט לענישה בעבירות של הגבלים עסקיים.

בית המשפט העליון הבהיר בעבר כי מטרתו של עונש מאסר בפועל בעבירות הגבלים עסקיים היא "לבטא את החומרה שבה בית המשפט מתייחס לעבירות מסוג זה, ולהרתיע את כלל ספקי הסחורות והשירותים מפני ביצוע עבירות דומות". שופטת העליון דליה דורנר, המתמודדת כיום לנשיאות, אמרה באחד מפסקי דינה כי "מבצעיהן של עבירות כאלה - אנשים שומרי חוק בדרך כלל, המוכרים בקהילותיהם כאנשים נשואי פנים - אינם פועלים מתוך מצוקה כלכלית או סוציאלית, וכל מטרתם היא הפקת רווחים קלים על חשבון הציבור. לעונש של מאסר בפועל אפקט מרתיע במיוחד כלפי מגזר עברייני זה".

לא פחות מעונש המאסר בפועל המבוקש, ומההתעקשות כי הוא לא יהיה עבודות שירות, חשוב גם הקנס. אמנם בית המשפט קבע כי במקרה של רוזנהויז נכשל הניסיון ליצור הגבל עסקי באמצעות מניעת הוזלות אצל המתחרים, אך אין לשכוח כי כאשר התנהלות מונופוליסטית מצליחה, היא מעשירה לא רק את החברות אלא גם את המנהלים שזוכים לבונוסים. לכן, יש לגיטימציה להטיל בעבירות אלה קנסות כבדים. בקשתו של השופט לקבל חוות דעת מהממונה על עבודות שירות מעידה כי לא מנוי וגמור עמו להטיל מאסר על רוזנהויז ואלי גידור. נותר לראות מהו המשקל שייתן ביהמ"ש לעובדה שרוזנהויז היה הדמות הבכירה ביותר ברשת הסופרמרקטים הגדולה והחזקה ביותר, וכיצד ישקלל את העובדה שמדובר באחד המוסדות שבהם הארנק שלכם נפתח על בסיס יומיומי, ללא יכולת מיקוח.

אלי גידור (מימין) ואפי רוזנהויז בבית המשפטצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker