גלעד שרון חויב למסור מסמכי הבנק האוסטרי; חקירה בקאריביים בפרשת סיריל קרן

לגלעד שרון ניתן לערער על ההחלטה; מידע משמעותי נאסף באחרונה בחיקור דין בקאריביים, שם נבדק חשבון החשוד שבוע ששימש כחשבון קש להעברות כספים מחוות השקמים ובחזרה

ברוך קרא
ברוך קרא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברוך קרא
ברוך קרא

גלעד שרון חויב להעביר למשטרה את כל המסמכים המצויים בבנק באוסטריה, כך החליט הבוקר (שני) בית המשפט המחוזי בתל אביב, שקיבל את כל טענות המדינה בנושא. בית המשפט איפשר לעכב את ביצוע ההחלטה בשבוע, כדי שניתן יהיה לערער עליה לבית המשפט העליון.

בית המשפט לא נענה לבקשת שרון ולא איפשר לו לעכב את ביצועה של ההחלטה המחייבת אותו להעביר מסמכים וחפצים שהתבקש להעביר בפרשת האי היווני. הדיון היום היה בערעור כפול, שהגישו המדינה ושרון, האחד על העברת מסמכים בפרשת האי היווני והשני על ההחלטה המחייבת את גלעד להעביר המסמכים הקשורים לפרשת סיריל קרן.


חשבון בנק נבדק בקאריביים

המשטרה אספה מידע משמעותי על פרשת סיריל קרן וחברות הקש, במסגרת חיקור דין שערכה באחרונה באיים הקאריביים. המידע נוגע למסלול המפותל שעברו מיליוני הדולרים מאז שיצאו מחוות השקמים, ועד חזרתם, לפי החשד, לאותה חווה; כל זאת, לפי החשד, בסיועם הנדיב של בעלי הון, שחלקם מקורבים זה שנים למשפחת שרון. המשטרה תזמן בקרוב שורת נחקרים שיישאלו, בין היתר, גם על ממצאי חיקור הדין בקאריביים. אחרון הנחקרים יהיה החשוד המרכזי בפרשה - ראש הממשלה, אריאל שרון.

מיליוני הדולרים, שלפי החשד התגלגלו במסגרת קשרי שוחד בין משפחת שרון לבעלי הון, הגיעו גם למקומות אקזוטיים; הכל, לפי החשד, כדי לטשטש עקבות, ולהימנע מהטרדותיהן של רשויות אכיפת החוק, ביניהן יחידות מס הכנסה של מדינות שונות, כולל זו של ישראל.

לפני כמה שבועות, בעקבות מידע שהגיע לידי הצוות המיוחד מהיחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה), בראשות סגן-ניצב נחום לוי, יצאה קבוצת חוקרים לאיים הקאריביים לבדוק, בין השאר, חשבון בנק שלפי החשד שימש כחשבון קש במסגרת העברות הכספים מחוות השקמים ובחזרה. בראש הצוות שנסע לקאריביים עמדה ראש יאח"ה, תת-ניצב מירי גולן.

ככלל, בחודשים האחרונים ניסו חוקרי יאח"ה להתחקות אחר מסלול הכסף: החידה הראשונה שביקשו לפתור היתה לאן הגיע הכסף ששרון החזיר, כביכול, לתורמיו?

לאחר פרסום דו"ח מבקר המדינה, שקבע כי שרון קיבל תרומות לא חוקיות בפריימריס 1999, הוא הצהיר כי ישיב את הכסף לתורמים. כשהחוקרים שאלו את שרון למי בדיוק החזיר את הכסף (שכן חברת "אננקס" מחקרים, שמימנה את הקמפיין שלו, היתה חברת קש) השיב שלא הוא טיפל בכסף, אלא בניו. שני בניו של שרון, עומרי וגלעד, שמרו על זכות השתיקה.

מבדיקת המשטרה עלה החשד כי הכסף הגיע, בין השאר, לחברה מסחרית שלאיש העסקים אריה גנגר אינטרסים מובהקים בה, ואף שליטה עקיפה. לפי החשד, גנגר היה בין אלה שהעבירו ב-2002 מיליוני דולרים לחשבון הבנק של גלעד שרון, דרך חשבון הבנק המיוחד שפתח סיריל קרן בבנק "בוואג" באוסטריה, או דרך חברת הקש "צ'רנינגטון לימיטד", שפתח קרן עם גלעד שרון. גם חברת הקש החזיקה חשבון ב"בוואג". לפי החשד, חברת "צ'רנינגטון לימיטד" סיפקה שירותים פיקטיוויים לבעלי הון, שייתכן כי הם עומדים מאחורי כספי השוחד שהועברו לכאורה לשרון.

חקירת פרשות סיריל קרן וחברות הקש, על כל תסבוכותיהן, מעלה חשדות חמורים נגד משפחת שרון. ההערכה היא שאם היה מותר הקשר בין שתי הפרשות הללו, כבר מזמן היה מוגש כתב אישום נגד ח"כ עומרי שרון על חלקו בפרשת חברות הקש, אולם במשטרה מבקשים להוכיח את הקשר בין כל הגורמים, שבא לידי ביטוי בשתי הפרשות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker