הנאמנים החדשים של הדסה: נציגי הגופים הגדולים במשק

המשרד שבראשו עומד עו"ד ליפא מאיר מייצג את בנק הפועלים, בנק דיסקונט, הראל, תנובה - ואת קופת חולים כללית ■ עו"ד אשר אקסלרד הוא שותפו לשעבר של עו"ד רוני בר און, שכיו"ר ועד מחוז ירושלים בלשכת עורכי הדין, לקח חלק במאבק לסיום תפקידה של השופטת ורדה אלשיך

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

עוה"ד ליפא מאיר ואשר אקסלרד מונו אתמול לנאמנים לתקופת הקפאת ההליכים בהדסה, לצורך גיבוש תוכנית הבראה והסדר נושים, על ידי שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, דוד מינץ.

בשנים האחרונות נקלע מאיר, 67, לעין הסערה הציבורית בלא מעט תיקים שבהם ייצג בעלי הון שנקלעו לקשיים, ביצעו תספורות ונאבקו לשמר את החברה בשליטתם. במקרה אחד נחל מאיר כישלון חרוץ - הוא ייצג את חברת אי.די.בי פיתוח באחרונה, ואת האינטרסים של בעל השליטה נוחי דנקנר בחברה. במקרה הזה, דנקנר נבעט מהחברה על ידי הנושים ובאישור בית משפט.

במקרה אחר, מאיר טיפל בתיק שהסתיים מבחינת הלקוח שלו בצורה מוצלחת יותר - בדלק נדל"ן, שביצעה הסדר חוב. מאיר גם יודע לחבוש כובע אחר, כמייצג את בעלי האג"ח שנאבקים בבעל השליטה. הוא ייצג את מחזיקי האג"ח בבקשת הסדר החוב שהגישה חברת אפריקה ישראל של לב לבייב, וגם את מחזיקי האג"ח של חברת טאו, שבשליטת אילן בן דב, במגעים להסדר חוב של החברה.

עו"ד ליפא מאיר
עו"ד ליפא מאירצילום: תומר אפלבאום

מאיר עומד בראש משרד עוה"ד ליפא מאיר. המשרד נוסד ב–1987 ומתמחה במגוון תחומי המשפט האזרחי. במשרד חמש מחלקות עיקריות: מסחרית, ליטיגציה, נדל"ן, דיני עבודה ומסים. במשרד מועסקים 75 עורכי דין והוא מדורג במקום 15 בישראל מבחינת גודלו. בין לקוחות המשרד הבולטים ניתן למנות את בנק הפועלים, בנק דיסקונט, הבינלאומי ובנק אגוד, הראל ומנורה. וגם חברות ציבוריות: המשביר לצרכן, תנובה, נטפים, כרמל מזרחי וחברות מרכזיות נוספות במשק הישראלי. המשרד מייצג מזה שנים גם את שירותי בריאות כללית. באחרונה החל מאיר במגעים ראשונים למיזוג בינו ובין משרד עוה"ד גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות'.

מאיר עצמו מתמחה בתום המשפט האזרחי־מסחרי, דיני תאגידים, מיזוג ורכישה, מכירה של חברות, בנקאות, ניירות ערך וביטוח. יש לו התמחות מיוחדת בתחום כינוס הנכסים, פירוק חברות, הקפאת הליכים והסדרי נושים. החל מינואר משמש מאיר כיו"ר מועצת הנאמנים ויו"ר ועדת הקבע של אוניברסיטת בר אילן.

הוא מרצה בקורסים ובהשתלמויות, בעיקר באוניברסיטת בר אילן. מאיר משמש גם יו"ר בית הדין המשמעתי הארצי של לשכת עורכי הדין וחבר בית הדין העליון של ההסתדרות הציונית העולמית.

ההסתדרות הרפואית דרשה לבטל את מינויו של מאיר כנאמן, בטענה לניגוד עניינים "דרמטי" בין תפקיד הנאמן לבין היותו יועץ משפטי לשירותי בריאות כללית. לפיה, כללית מצויה בניגוד עניינים דרמטי כלפי הדסה בכלל וכלפי רופאי הדסה בפרט. זאת, בין היתר, על רקע פעילות השר"פ של הדסה, שכללית מתנגדת לה באופן עקבי וחריף, ועל רקע העובדה שחלק נכבד מגירעונותיה של הדסה נובע מההנחות המפליגות שנתנה לקופות החולים, בהן כללית.

אשר אקסלרדצילום: ניר קידר

השופט מינץ ציין כי "היכרותו של עו"ד מאיר עם מערכת הבריאות אך תסייע במהלך ההבראה". למאיר אכן היכרות של שנים עם מערכת הבריאות. לפני 20 שנה הוא שימש נאמן של הסדר ההבראה של קופות החולים בשווי של 3 מיליארד שקל.

"בעל מומחיות בייצוג תאגידים"

אשר אקסלרד, 59, הוא עורך דין מוכר בנוף הירושלמי, ונחשב דמות דומיננטית ומקושרת מאוד בקהילה המקומית של עורכי הדין. אקסלרד היה שותפו של רוני בר און, לפני שעזב את משרד עורכי הדין לטובת הפוליטיקה, והוא נחשב חבר קרוב של מבקר המדינה, יוסף שפירא. אקסלרד פעיל גם בתחומים ציבוריים, ומכהן בין היתר כיו"ר ועדת הבחירות של עיריית ירושלים, בהיבט הציבורי.

אקסלרד עומד בראשו של משרד עורכי הדין בר און אקסלרד ושות'. המשרד מונה עשרה עורכי דין - מספר לא קטן למשרד בקנה מידה ירושלמי. המשרד מתמחה במשפט אזרחי־מסחרי. בין לקוחותיו ניתן למצוא את אגד וחברה קדישא. בין השאר הוא מייצג חברות עירוניות, חברות ממשלתיות וחברות בנייה.

אקסלרד מעורב גם בפוליטיקה הפנימית של לשכת עורכי הדין. הוא מכהן זו הקדנציה השנייה בתור יו"ר ועד מחוז ירושלים של לשכת עורכי הדין. הוא לקח חלק פעיל במאבק של ראשי מחוזות לשכת עורכי הדין להביא לסיום תפקידה של שופטת הפירוקים ורדה אלשיך מבית המשפט המחוזי בתל אביב.

במסיבת עיתונאים שהתקיימה על רקע הביקורת שמתח נציב תלונות הציבור על שופטים, שופט בית המשפט העליון בדימוס, אליעזר גולדברג, על התנהלותה של אלשיך בפרשה שזכתה לכינוי "הפרוטוקול המשופץ", הוא קרא לשר המשפטים דאז, יעקב נאמן, לנקוט ללא דיחוי הליכים ליישום מסקנות הדו"ח.

אתמול התייחס השופט מינץ למינוי אקסלרד, וציין כי המינוי נדרש כדי "להקהות את העוקץ מעל החשש של ניגוד עניינים", שהתעורר במינויו של מאיר לנאמן. השופט ציין כי "עו"ד אקסלרד הוא בעל מומחיות בייצוג תאגידים רווי עובדים בדומה להדסה. אני סבור שמינוי שני נאמנים במקרה זה ייתן מענה ליתר חששותיהם של הטוענים כנגד מינויו של הנאמן המוצע לבדו".

ואולם, אף אחד מהצדדים לא ביקש את מינויו של אקסלרוד כנאמן, אך זה לא מנע מהשופט למנות דווקא אותו. אקסלרד עצמו גילה על דבר המינוי רק אתמול בבוקר. על פי הערכות, בית המשפט רצה שתהיה דמות ציבורית נוספת שתפעל לצדו של מאיר כזרוע ארוכה של בית המשפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker