בית המשפט העליון: לא ניתן לעקל מסגרת אשראי שלא נוצלה

השופטת אסתר חיות קבעה כי מדובר בזכות חוזית שלנוכח מאפייניה המובהקים אינה בת עיקול. אם יתאפשר העיקול, הסבירה חיות, זה יפגע בחופש ההתקשרות בהסכמי אשראי עם הבנק - ועלול להביא לתמחור גבוה מדי של האשראי ולדרישה מוגזמת לבטוחות

אפרת נוימן
אפרת נוימן

האם ניתן להטיל עיקול זמני על מסגרת אשראי שעדיין לא נוצלה, או שמדובר בזכות עתידית שאינה ניתנת לעיקול? בשאלה הזאת דן בית המשפט העליון אחרי שהוגש ערעור על החלטה של בית המשפט המחוזי בתל אביב שבה אושר עיקול כזה. ביום חמישי קבע העליון כי לא ניתן לבצע עיקול של מסגרת אשראי שלא נוצלה.

הערעור הוגש אחרי ששופטת בית המשפט המחוזי תל אביב מיכל אגמון־גונן קיבלה בקשה שהגישו משה אלבס ושתי חברות שבשליטתו לאישור עיקול זמני על זכותה של חברת דורנקסט אלקטרוניקה לקבל אשראי בחשבונה בבנק מזרחי טפחות. הזכות של דורנקסט היתה לפי הסכם מסגרת אשראי שחתמה עם הבנק.

בזמן שנמסרה הודעת העיקול לבנק לדורנקסט היתה יתרת אשראי בלתי מנוצלת בסך 116 אלף שקל, כשבמזרחי טפחות טענו כי לא ניתן לעקל זכות זו. המחוזי הורה על עיקול זמני של יתרת אשראי זו. הנימוק היה כי גם אם הציפייה בלבד להיווצרותה של זכות עתידית אינה ניתנת לעיקול, יש מקרים שבהם קיימת הסתברות גבוהה למימוש הזכות ובאותם מקרים ניתן להורות על עיקול הזכות - גם אם היא עדיין לא התגבשה. המסקנה הזו נומקה בין השאר בכך שהבנק מחויב להעמיד את האשראי, שכן ניתנו ביטחונות לפירעון מלוא מסגרת האשראי.

בהחלטה של שופטת העליון אסתר חיות מיום חמישי - שאליה הצטרפו השופטים נעם סולברג וניל הנדל - נקבע כי מדובר בזכות חוזית שלנוכח מאפייניה המובהקים אינה בת עיקול. חיות ציינה כי אם כספי העיקול, שהם חוב של הלקוח כלפי הבנק, יועברו אל המעקל כשהחובה להשיבם לבנק תישאר חובתו של הלקוח, הרי שהתוצאה שלפיה מצבו של המעקל תהיה טובה מזה של החייב - תנגוד את עקרונות דיני העיקול.

אסתר חיותצילום: דנקברג אלברטו

בנוסף, הטלת עיקול על יתרת אשראי בלתי מנוצלת כופה על החייב במועד הטלת העיקול ושלא מרצונו נטילת אשראי בגובה היתרה הבלתי מנוצלת - ויש בכך פגיעה בלתי ראויה בחופש ההתקשרות בהסכמי אשראי. בהתייחסה לנימוק של המחוזי בדבר הביטחונות, ציינה חיות כי מנקודת הראות של הבנק כנותן אשראי, יש מכלול של שיקולים שמביאים להעמדת האשראי ללקוח והתמחור שלו. עסקת האשראי נתפרת אישית ללקוח כשהבטוחות שמקבל הבנק הן רק נתון אחד ממכלול השיקולים.

השופטת חיות הוסיפה כי הטלת עיקול על הזכות לקבלת אשראי בנקאי עלולה להוסיף למשוואת היחסים שבין הבנק ללקוח תמחור גבוה של האשראי ודרישה מוגזמת לבטוחות. הסיבה לכך היא שהבנק יביא בחשבון גם סיכונים הנובעים מהאפשרות של הטלת עיקול על יתרת האשראי שלא נוצלה והמהלכים הכפויים שאליהם הוא ייגרר בעקבות כך.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ