רבע מיליון דולר ושלושה יהלומים לגאידמק - בעבור עסקת תיווך באנגולה

תביעה של 4.5 מיליון שקל שהגיש היהלומן אלון ארבוב נגד אבשלום נוריאל ועופר הירשזון מספקת הצצה לסכסוך כספי בענף היהלומים, ולקשר של ארקדי גאידמק לשוק האנגולי ■ הנתבעים: "מהות התביעה היא להתחמק מתשלום חובות שעוגנו ונחתמו על ידי הצדדים"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יסמין גואטה
יסמין גואטה

כתב תביעה שהוגש השבוע לבית המשפט המחוזי בתל אביב מפנה זרקור לעסקי יהלומים של ישראלים ברוסיה ולסכסוך כספי שפרץ לאחר השקעה של עשרות מיליוני שקלים.

את התביעה בסך של 4.5 מיליון שקל הגיש היהלומן אלון ארבוב נגד איש העסקים אבשלום (אבוש) נוריאל, יו"ר הפועל נצרת עילית לשעבר, ועופר הירשזון, בנו של שר האוצר לשעבר אברהם הירשזון. שמו של הירשזון הבן נקשר בעבר בהרפתקאות פיננסיות כושלות בשוק ההון הישראלי ובחובות כבדים לבנקים. לאחר שחזר לעולם העסקים, והשקיע בין היתר במסעדות וביזמות נדל"ן, נעלם מהרדאר התקשורתי בשנים האחרונות.

מערכת היחסים בין הצדדים החלה בכריתת הסכם שותפות לפעילות משותפת בענף היהלומים. בתביעה מתאר ארבוב את לידתה של השותפות העסקית, שהחלה כאשר פנה אליו הירשזון שאותו הוא מכיר שנים ארוכות.

הירשזון, על פי הנטען, נפגש עם ארבוב וביקש ממנו להיכנס כשותף בעסקי היהלומים יחד עם נוריאל, שהוצג על ידיו כאדם בעל אמצעים כספיים ניכרים המחפש אפיקי פעולה נוספים.

ארקדי גאידמק, מתגורר בצרפת צילום: מוטי קמחי

לאחר כמה מפגשים הסכימו השלושה על עקרונות שיתוף הפעולה ביניהם. על פי התביעה, הוסכם כי המיזם המשותף ינוהל על ידי ארבוב, וכי ברווחים יתחלקו הצדדים שווה בשווה (50%– 50%). עוד הוסכם כי הירשזון ונוריאל יספקו 70% מהמימון הנדרש למיזם, וארבוב יספק 30%.

ב–2011 הוקמה השותפות העסקית, שמטרתה היתה רכישת יהלומי גלם מהחברה הרוסית הממשלתית אלרוסה, ייצורם במפעל במחוז יאקוטיה שברוסיה ושיווקם בעולם. על פי התביעה, במהלך תקופה של כשנה פעלה השותפות בשוק היהלומים ביאקוטיה ורשמה רווחים נאים של כ–3.6 מיליון דולר. בהתאם, חלקם של הנתבעים ברווחי השותפות הגיע לסכום של 1.8 מיליון דולר והועבר להם.

ואולם, האידיליה הזאת נפסקה בתחילת 2012, כאשר רשות המסים פתחה בחקירה של כמה חברות יהלומים מהגדולות במשק ובהן הקבוצה של ארבוב, שאף נעצר. חקירה זו, לטענת ארבוב, "הובילה לזעזוע רציני ועמוק בפעילותה העסקית של ארבוב גרופ, שכאחת מקבוצות היהלומים הגדולות בישראל היוותה מטרה ישירה לחצי אותה חקירה".

ארבוב טוען כי יידע את הירשזון ונוריאל על החקירה והבהיר להם כי השותפות ממשיכה לפעול כתקנה, על פי מתווה הפעילות שהוסכם בין הצדדים. לדבריו, באותה עת סך כל ההון נטו - ההון שהועבר בניכוי ההון שכבר הוחזר לנתבעים בגין עסקות שהסתיימו - שהעבירו נוריאל והירשזון למיזם המשותף היה כ–16 מיליון דולר, ואילו סך ההון שהשקיעו ארבוב וקבוצתו ועדיין לא הושב להם היה כ–7 מיליון דולר. לטענתו, השניים מסרו לארבוב כי הם מבינים את מצבו ותומכים בו.

אבשלום נוריאלצילום: ניר קידר

חוב בריבית רצחנית

בהמשך, טוען ארבוב, הוא נתן להם המחאות אישיות - לאחר שנמסר לו שהן לא יועמדו לפירעון - ובפועל הודיע לו נוריאל כי השותפות ביניהם הסתיימה לאלתר, וכי הסכום הכספי הפתוח נהפך לחוב נושא ריבית רצחנית לפי שיקול דעתו של נוריאל.

ארבוב מציין כי הירשזון, שהוא מכר קרוב של ארבוב וחבר ילדות של אחיו שנכח גם הוא בחלק מהפגישות האמורות, התנצל בפניו ואמר כי לא שיער שכך יהיו פני הדברים, ואף הוסיף שהתנהגותו הבריונית של נוריאל אינה מקובלת עליו.

עופר הירשזון צילום: מוטי מילרוד

ארבוב טוען כי עד כה שילם בכפייה ותחת איומים סך של כ–17.25 מיליון דולר, עד שבסוף השבוע שעבר הודיע לשניים על ביטולו של "הסכם הסחיטה". כעת הוא מבקש מבית המשפט לקבל את ההפרש - 700 אלף דולר - שמעבר לקרן.

נקודה מעניינת בסיפור היא מעורבותו לכאורה של ארקדי גאידמק. ארבוב טוען כי במהלך פעילותה של השותפות הציע לו נוריאל להעביר סכומי כסף לגאידמק כדי שזה שישתמש בקשריו במטרה לפתוח בפני השותפות אפשרויות התרחבות לפעילות בשווקים נוספים כגון השוק באנגולה. בהמשך, לטענתו, דיווח לו נוריאל כי טס יחד עם הירשזון וגאידמק לאנגולה, וכי בתום מו"מ ארוך נכרת הסכם שלפיו יתאפשר לשותפות לקבל אספקת יהלומי גלם מאנגולה.

לטענתו של ארבוב, נוריאל ביקש ממנו להעביר אליו 250 אלף דולר כמקדמה עבור רווחים עתידיים לגאידמק, בנוסף לשלושה יהלומים יקרי ערך בשווי של 330 אלף דולר להם יערוב אישית. ארבוב טוען כי התברר לו בסופו של דבר כי עסקי היהלומים באנגולה בתיווכו של גאידמק בוצעו באמצעות חברות יהלומים אחרות – ולא דרכם. לכן הוא מבקש מבית המשפט לקבוע כי על נוריאל להשיב לו סך של 580 אלף דולר.

מקורבים לנתבעים מסרו כי "אלון ארבוב הינו תובע סדרתי, שמנהל תביעות מול שותפיו בהווה ובעבר בחברות רבות בהן פעל, כולל תביעות מול אחיו ובני משפחתו הן בבתי משפט בארץ והן בחו"ל. כל מהות תביעתו החדשה היא להתחמק מתשלום חובות אותם הסכים לשלם, והם עוגנו ונחתמו על ידי הצדדים.

כריית יהלומים באפריקהצילום: BLOOMBERG NEWS

"נוריאל והירשזון השקיעו בשותפות 18.5 מיליון דולר. ארבוב קיבל את הכסף עבור אותו מיזם מסוים, אבל החל מאוחר יותר להשתמש בעשרות מיליוני השקלים לכיסוי חובות חברותיו ולמימון פעילויות עסקיות פרטיות אחרות שלו. במשך שנים ארבוב מתחמק מלשלם את הכסף, וכעת בחר להתחמק בדרך של הגשת תביעות שקריות והזויות, תוך הכפשת שמם של הנתבעים. אמיתות העובדות תתברר בקרוב בבית המשפט, וברשות הנתבעים אסמכתאות המוכיחות את הכל".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker