יום אחרי שאיבד את אי.די.בי: כתב אישום נגד נוחי דנקנר - בכפוף לשימוע

דנקנר, אי.די.בי אחזקות ואיתי שטרום, מבעלי ISP פיננשיאל טריידינג, יואשמו בהרצת מניות לפני הנפקת אי.די.בי בפברואר 2012 במטרה להעלות את שווי המניה ■ עדי שלג ישמש ככל הנראה עד מדינה בפרשה ■ פרקליטו של דנקנר: "כופרים בכל הטיעונים; מועד ההודעה מעורר תהיות"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

יום לאחר שאיבד את אי.די.בי לאדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה, סופג היום נוחי דנקנר מכה נוספת. פרקליטות מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה הודיעה לדנקנר על הגשת כתב אישום נגדו בפרשת הנפקת המניות בפברואר 2012 - בכפוף לשימוע. החשדות המיוחסים לדנקנר: תרמית בקשר לניירות ערך, עבירה של פרט מטעה בתשקיף, עבירה של הפרת חובת דיווח ועבירה של איסור עשיית פעולה ברכוש אסור.

בנוסף, הודיעה הפרקליטות כי תגיש כתבי אישום בפרשה, בכפוף לשימוע, גם נגד איתי שטרום, בעליה המשותף של חברת ISP פיננשיאל טריידינג, וחברת אי.די.בי אחזקות. החשדות המיוחסים לאי.די.בי הם: עבירות של תרמית בקשר לניירות ערך, עבירה שלפרט מטעה בתשקיף, עבירה של הפרת חובת דיווח ועבירה של איסור עשיית פעולה ברכוש אסור. החשדות המיוחסים לשטרום הם: תרמית בקשר לניירות ערך, עבירה של פרט מטעה בתשקיף, עבירה של הפרת חובת דיווח, עבירה של איסור עשיית פעולה ברכוש אסור ועבירה של הדחה בחקירה.

שמו של עדי שלג נעדר מהודעת הפרקליטות על הגשת כתבי האישום, וככל הנראה נסגר עמו הסכם של עד מדינה בפרשה.

בנובמבר 2012 נחקר דנקנר במשרדי רשות ניירות ערך בחשד לעבירות תרמית בניירות ערך בנוגע להנפקת מניות בהיקף של 321 מיליון שקל שביצעה אי.די.בי בפברואר באותה השנה. דנקנר נחקר ושוחרר בתנאים מגבילים לאחר שהפקיד ערבות של 5 מיליון שקל. נגד דנקנר הוצא אז צו איסור יציאה מהארץ בשל "חשש ממשי להימלטות מאימת הדין".

נוחי דנקנר, אתמול בבית המשפטצילום: תומר אפלבאום

לפי החשד, דנקנר, ביחד עם הסוחר עדי יהודה שלג ומקורב אחר לדנקנר, איתי שטרום, ביצעו הרצת מניות קודם להנפקה של אי.די.בי במטרה להעלות את שווי מניית אי.די.בי בבורסה, וכך להגדיל את היקף גיוס ההון בהנפקה.

הנפקה זו כונתה "הנפקת החברים", זאת משום שבעלי עסקים הנחשבים למקורבים לדנקנר היו בין רוכשי המניות המרכזיים בה. בין הרוכשים היו שלמה אליהו, חברת ר.לבקוביץ' אחזקות שבבעלות רון לבקוביץ' - לשעבר מנכ"ל בית ההשקעות אפסילון, יאיר המבורגר, ויליפוד שבבעלות צבי ויוסף ויליגר, הכשרת היישוב (עופר נמרודי), מ.ש.נ.ד אחזקות נדל"ן (מאיר שמיר), משפחת לבנת, משפחת שימל ואיש העסקים אבי פישר, שנחשב עד לא מזמן למקורבו של דנקנר.

במקביל, הרשות חושדת שדנקנר הנחה גורמים חיצוניים נוספים לרכוש את המניות הנרכשות בשוק מידי הסוחרים, במחיר נמוך, על מנת לממן את המשך הרכישות בשוק. לדברי הרשות, דנקנר דאג שמקורביו ירכשו מחשבונות חברת המסחר את מניות אי.די.בי ובכך "יחלצו" אותה מאחזקותיה.

איתי שטרוםצילום: נמרוד גליקמן

בחודש יולי 2013, המליצה הרשות לניירות ערך להגיש כתב אישום נגד דנקנר. תיק החקירה עבר אז לידי פרקליטות מחוז תל אביב-מיסוי וכלכלה.

פרקליטו של דנקנר: "יש בידינו די הוכחות שכל מה שנעשה היה בתום לב"

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים לחצו כאן

עו"ד אלי זוהר, פרקליטו של נוחי דנקנר, מסר היום בתגובה: "אנו כופרים באופן מוחלט בכל הטיעונים של הפרקליטות, כפי שעלו מהודעתה היום, ואנו מאמינים כי בעקבות השימוע יוחלט כי אין כל מקום להעמדה לדין. מועד שליחת הודעת הפרקליטות דווקא היום מעורר תהיות".

עו"ד זהר, שאמר את הדברים במשרדו שבמגדל אלקטה בתל אביב במסיבת העיתונאים שכונסה על רקע הודעתה של פרקליטות, ציין כי "לשלוח את ההזמנה לשימוע, יום אחד לאחר שניתנה החלטתו של בית המשפט המחוזי, הינו בטעם רע. אני לא יודע אם למישהו היה אינטרס לעשות זאת היום. יש בידינו הרבה מאוד כדי להפריך את החומר ולשכנע את צדקתו. אני עוסק בעובדות ואתייחס לחומר הראיות ואני מאמין בצדקתו של הלקוח".

עו"ד אלי זוהרצילום: אוליבייה פיטוסי

עוד אמר עו"ד זוהר כי "אני לא פרשן בורסה ולא מסביר מחזורים. השאלה שתעמוד בפנינו היא האם עמדה כוונת תרמית - ויש בידינו די הוכחות שכל מה שנעשה היה בתום לב ובדרך הראוייה ביותר. יש לנו כנראה ויכוח עם העובדות, כפי שמציירת אותן הפרקליטות, ולכן לדעתנו אין מקום להעמיד לדין או להגיש כתב אישום.

"לא הספקתי לדבר עם דנקנר, לכן אין לי מושג איך הוא הגיב להודעה על כתב האישום. אתם קודמים ללקוח. אין לנו דרך להסביר את המחזורים הגדולים ביום ההנפקה מעבר שאפשר להגיד כי היתה הנפקה. אני לא מייצג את אי.די.בי ולא מייצג את הבעלים החדשים, לכן אין לי מושג מה עמדתם לגבי התהליכים שינקטו נגד החברה".

עוה"ד נוית נגב ואיריס ניב סבאג, ממשרד שינמן-נגב-ניב, המייצגים את איתי שטרום, מסרו בתגובה כי "איתי שטרום פעל כדין ולא עבר כל עבירה. הוא האמין בחברה ובהצלחת ההנפקה. כאשר מדובר בייחוס עבירה של השפעה בתרמית, נדרשת הוכחת כוונה פלילית. מדובר בשאלה מורכבת, המצריכה התעמקות והתחקות אחר פרטי העובדות והנסיבות, וכבר נוכחנו לדעת בעבר כי מה שמוצג במכתב השימוע אינו משקף את ההסתכלות הנכונה על נסיבות המקרה. רק בשלב זה נקבל לראשונה את ליבת חומר החקירה ונציג את התמונה המלאה ואת טענותיו של איתי שטרום בפני הגורמים הרלוונטיים".

מזרחי מכר 7% ממניות אי.די.בי

בתוך כך, מזרחי טפחות השלים אתמול מכירה של 7% מממניות אי.די.בי דרך השוק, בתמורה לכ-5.72 מיליון שקל. מדובר במניות שהיו משועבדות לבנק להבטחת חובותיה של גנדן. כעת החוב כלפי הבנק נותר הוא כ-75 מיליון שקל. למרות היצעים גדולים שנזרקו לשוק במהלך שבוע וחצי, המניה ממשיכה לטפס.

במזרחי טפחות מימשו את המניות לאחר שהעריכו כי שווייה הכלכלי של אי.די.בי אחזקות הוא אפס, ועל כן מבחינתם היתה זו הזדמנות למכור את המניות בשווי חברה גבוה מ-100 מיליון שקל. בשוק ההון מעריכים כי העלייה במניה נובעת מ"משקיעים טיפשים" וסוחרי יום שנקלעים לשורט סקוויז.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker