שתי החזיתות הנוספות שמחכות לדנקנר ביום שאחרי אי.די.בי

אם לא ינחת מלאך משמיים או אדמו"ר מאשדוד, אפשר לנחש שדנקנר כבר לא יהיה חבר בדירקטוריון אי.די.בי

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו באום

אופרה אינה מסתיימת עד שהגברת השמנה שרה, והסדר החוב של קונצרן אי.די.בי לא יסתיים לפני שהשופט איתן אורנשטיין - דווקא איש דק גזרה - ישיר. למרות זאת, הצבעת הנושים על שתי ההצעות להבראת אי.די.בי היא רגע מונומנטלי. נושי אי.די.בי תמכו היום בנטילת החברה מידי בעל השליטה והעברתה לבעלי שליטה חדשים, קבוצת אלשטיין־בן משה. כזה מהפך, בקונצרן כה משמעותי במשק, בהיקף כלכלי כה גדול, עוד לא היה פה.

הסדר החוב של אי.די.בי הוא תקדים להסדרי חוב רבים, והאמת צריכה להיאמר: בית המשפט הלך כברת דרך ארוכה מאוד לקראת נוחי דנקנר לפני שהגיע לרגע בו חתם על פסק דין שנטל את השליטה באי.די.בי מידיו, העבירה לנושים, ומשם יעביר אותה כנראה לבעלי שליטה חדשים. הליך ההבראה, שמהרגע הראשון ריחפה מעליו תחושה של דחיפות מתמדת, נמשך בפועל יותר מחצי שנה. בחצי השנה הזו דנקנר קיבל הזדמנויות רבות לחלץ את החברה מהבוץ התזרימי, ללא הועיל.

לפי החוק, לפחות 75% מהנושים צריכים לתמוך בהצעת הסדר כדי שבית המשפט יאשר אותה. הרוב המיוחס הזה הושג הערב.

לצפייה בנייידים - לחצו כאן

המערכה האחרונה תהיה הדיון בבית המשפט על אישור ההסדר ב–15 בחודש. סביר להניח שהקבוצה המפסידה תעשה שם כל שביכולתה לפסול את הסדר ההבראה. למשל, אפשר לטעון נגד קבוצת אלשטיין־בן משה שהיא מקימה פירמידה של חברות מעל אי.די.בי, אבל הטיעון הזה הוא חלש.

ראשית כל, התאגידים של אדוארדו אלשטיין הם חברות ציבוריות זרות, וחוק הריכוזיות לא חל עליהן. שנית, המינוף בפירמידת החברות של אלשטיין נמוך יחסית, ולכן מחצין פחות סיכונים לנושים. שלישית, אלשטיין התחייב לא למשוך דיווידנדים לתקופה ארוכה, ובכך הבטיח לנושים כי החברה לא תשרת חובות בטווח המיידי.

נוחי דנקנרצילום: תומר אפלבאום

טענה אחרת שעשויה להעלות קבוצת דנקנר־גרנובסקי: בעבר קבע השופט אורנשטיין כי לא ניתן לכפות על חברה הסדר חוב שהיא מתנגדת לו וכי הסדר חוב אינו יכול להיות מכשיר להשתלטות על חברה. אמנם השופט כבר רמז כי הסדר אי.די.בי אינו דומה למקרים שבהם דן בעבר, אך למרות זאת, צפוי שהשאלה תעלה מחדש. אולי היא אף תגיע בערעור עד לבית המשפט העליון אם קבוצת דנקנר־גרנובסקי תילחם עד טיפת הדם האחרונה, כלומר עד השקל האחרון.

לדנקנר יש סיבות טובות להילחם עד השקל האחרון. היום שאחרי אובדן השליטה באי.די.בי יהיה יום קשה מבחינתו. לאחר אישור ההסדר יועברו מניות השליטה באי.די.בי לקבוצת אלשטיין־בן משה.

קבוצת השליטה החדשה תכנס אסיפת בעלי מניות ותמנה דירקטוריון חדש לאי.די.בי. אם לא ינחת מלאך משמיים או אדמו"ר מאשדוד שישכין שלום ואהבה בין דנקנר לאלשטיין, אפשר לנחש שדנקנר כבר לא יהיה חבר בדירקטוריון הזה ובוודאי לא היו"ר.

במקביל ייפתחו נגד דנקנר שתי חזיתות. הבנקים שהלוו כספים לחברות הפרטיות שלו, טומהוק וגנדן, צפויים לפתוח בהליכי גביית החובות הללו. דנקנר יצטרף לשורת בעלי הון כמו אילן בן דב ומוטי זיסר, שהבנקים החלו לפעול מולם באופן אישי לגביית החובות שלהם.

בנוסף, תחל סאגת תביעות אישיות נגד דנקנר, דירקטוריון אי.די.בי ונושאי המשרה בו. כיצד גרם דנקנר למצבה הנוכחי של אי.די.בי, האם עליו לשלם על כך, ואם כן, על מה וכמה? בתי משפט יעסקו בכך עוד שנים אחרי שדנקנר יפנה את כסאו.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker