השופטת ורדה אלשיך בטקס הפרידה ממנה: "אני לא מאלה שאוהבים ללכת בתלם"

לאחר 36 שנות שיפוט ושנתיים סוערות במיוחד פרשה ביום חמישי שופטת הפירוקים והכינוסים בבית המשפט המחוזי בתל אביב מתפקידה ■ אלשיך שהקדימה את פרישתה לגימלאות במספר חודשים אמרה: "החלטתי שלא יקבעו לי את מועד הפרישה שלי, אעשה זאת בדרכי, לפי רצוני והחלטתי בעיתוי שאבחר"

הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה רז

"אני לא מאלה שאוהבים ללכת בתלם. החלטתי שלא החוק, לא העיתונות ולא לשכת עורכי הדין יקבעו את מועד הפרישה שלי - אעשה זאת בדרכי, לפי רצוני, והחלטתי בעיתוי שאבחר" – כך סיכמה ביום חמישי סגנית נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופטת ורדה אלשיך, סערה שבמרכזה עמדה זה כשנתיים, והסבירה מדוע החליטה לפרוש עתה לגימלאות, ולא להמתין עוד כמה חודשים עד הגיעה לגיל 70 - גיל פרישת שופטים לפנסיה.

לפני כשנה וחצי קבע נציב תלונות הציבור על השופטים לשעבר, אליעזר גולדברג, כי השופטת אלשיך ביצעה תיקונים בפרוטוקול דיון שהתקיים בפניה לאחר סיום הדיון, מבלי ליידע את הצדדים. בעקבות החלטת הנציב דרשה לשכת עורכי הדין מנשיא בית המשפט העליון, ד"ר אשר גרוניס, ומשר המשפטים דאז, פרופ' יעקב נאמן, להדיח לאלתר את אלשיך. השניים הסתפקו בנזיפה שנרשמה בתיקה האישי של אלשיך. לאחר החלטת הנציב הודיעה אלשיך על הפסקת כהונתה כיו"ר נציגות השופטים.

אלשיך, ששימשה מנהלת מחלקת הפירוקים והכינוסים בבית המשפט המחוזי בתל אביב, למדה משפטים בשלוחה התל אביבית של האוניברסיטה העברית והתמחתה בבית משפט השלום בטבריה ובפרקליטות מחוז תל אביב. לאחר שהוסמכה לעריכת דין, עבדה במשך זמן קצר בשוק הפרטי עד ששבה לעבוד בפרקליטות מחוז תל אביב. היא מונתה לשופטת לעניינים מקומיים בתל אביב בגיל 34.

המוזכרת ביותר בתקשורת

השופטת ורדה אלשיך בדיון הפרידה בבית המשפט צילום: דודו בכרצילום: דודו בכר

לפני כ–18 שנה החלה להתמקצע במדור פירוקים וכינוס נכסים בבית המשפט המחוזי בתל אביב, וב–2002 מונתה לשופטת הראשית בו. אלשיך היא השופטת המחוזית הבולטת והמוזכרת ביותר בתקשורת זה שנים רבות. לתחום הפירוקים הגיעה לאחר פרישת שופט הפירוקים הקודם, ישי לויט, שהגיע לטקס הפרידה ממנה.

טקס הפרידה נערך מיד לאחר שהקריאה את פסק הדין המשמעותי האחרון שכתבה, בנוכחות עשרות שופטי בית המשפט המחוזי בתל אביב, בני משפחה, חברים אישיים ומקצועיים, מזכירתה מזה 26 שנים, חגית קוסטינר, הקלדנית שעובדת עמה 16 שנים, תפארת שחר, והעוזר המשפטי, עו"ד גדעון אורבך, שעובד לצדה מזה 13 שנים וכתב עמה ספר בתחום הפירוקים.

נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופטת דבורה ברלינר, נשאה דברי פרידה מאלשיך, ומיד לאחר דבריה הקריאה אלשיך דברי תודה ופרידה קצרים. הנשיאה ברלינר, שסקרה את פסקי הדין של אלשיך לאורך השנים, אמרה בדבריה כי לאלשיך יש "נוכחות שאי אפשר להתעלם ממנה, מקצוענות וידע מוחלט בתחום הפירוקים". ברלינר ציינה כי אלשיך "יכולה להבין לעומק, לתת החלטות ביעילות וחדות". היא הוסיפה כי ישיבות שופטים עם אלשיך "אף פעם לא משעממת. תמיד יש לה בדיחה תורנית, והיא תמיד מצחיקה ורלוונטית."

סגנון שיפוטה של אלשיך לאורך השנים התבטא בריכוזיות ובחוסר שקט. ברלינר התייחסה גם לכך ואמרה "חלילה מלגעת לה במחלקה. אלשיך הוציאה נוהל מיוחד לתיקי פירוק, שקובע כי צריך לפנות אליה גם כשהיא בחופש".

אלשיך הקריאה דברי פרידה קצרים, וניכר בה שהיא מתרגשת כשהגיעה לשורות שעסקו במשפחתה: בעלה, יוסי אלשיך, שלושת ילדיה ותשעת נכדיה. "תם ונשלם פרק של כמעט 37 שנה. עשיתי כמיטב אמונתי ויכולתי", אמרה. "הגעתי לשפיטה מהפרקליטות האזרחית, כמעט כל חיי הייתי עובדת ציבור ונהניתי ממה שעשיתי".

בהומור סיפרה כי התחילה את מלאכת השפיטה בבית המשפט לעניינים עירוניים. "התחלתי בלמיין זבל, פשוטו כמשמעו. יש חוק עזר עירוני שמורה להוציא סוג זבל מסוים בימים ושעות מדויקים, בהחלטותי הייתי צריכה להפריד - מה נחשב גזם, מה קרטון ואם טיאטאו את המדרכה בין שעות מסוימות, כי אחר כך זו עבירה. זה היה בסדר, חלק מההוויה - ונהניתי גם מזה".

אלשיך הודתה במיוחד לנשיא בית המשפט העליון בדימוס מאיר שמגר, שדרכיהם המקצועית השתרגו לאורך השנים. "הייתי מזכירתו כשהוא היה פרקליט צבאי ראשי; כשהוא היה יועץ משפטי לממשלה אני הייתי פרקליטה בפרקליטות. לאורך כל הדרך למדתי ממנו הרבה דברים, ואני חבה לו הרבה מהתובנות שרכשתי. אני מצרה על כך שלא השכלתי לרכוש ממנו את השקט והשלווה".

את אלשיך מחליף במחלקת הפירוקים והכינוסים בבית המשפט המחוזי בתל אביב השופט איתן אורנשטיין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker