עורכי הדין ב-2013: כמה מרוויחים ומה הפער בין ת"א לירושלים?

סקר קודקס: ירידה בשכר הממוצע של עורכי הדין במשרדים הפרטיים ■ במגזר הציבורי, שבו עובדים הכי מעט שעות, חלה עלייה בשכר הממוצע

הילה רז
הילה רז

שכרם הממוצע של עורכי הדין במשרדים הפרטיים ב–2013 נשחק ב–3% לעומת 2012, זו השנה השנייה ברציפות. לעומת זאת, השכר הממוצע של עורכי הדין המועסקים במגזר הציבורי עלה ב–4%, אף שהם עובדים את מספר השעות הנמוך ביותר. עורכי הדין במגזר הציבורי נהנים מדי יום בממוצע משעתיים נוספות של פנאי יחסית לעורכי הדין במשרדים הפרטיים הגדולים ביותר. נתונים אלה עולים בסקר שערכה חברת קודקס, שבו השתתפו 1,450 עורכי דין פעילים. הנתונים נותחו בשיתוף מכון הייעוץ והמחקר מדגם.

הירידה החדה ביותר בשכר ‏(6%‏) חלה במשרדי עורכי הדין הקטנים, אלה המעסיקים עד שבעה עורכי דין. השכר החודשי הממוצע במשרדים הקטנים ב–2013 הוא כ–10,000 שקל; השכירים במשרדי עורכי הדין הבינוניים, שמעסיקים 8–15 עורכי דין, ספגו ירידה של 5% לשכר ממוצע של כ–12 אלף שקל. במשרדי עורכי הדין הגדולים, שבהם עד 35 עורכי דין, השכר הממוצע השנה הוא 15.8 אלף שקל, לאחר ירידה ממוצעת של 5% לעומת 2012. במשרדים הגדולים מאוד - יותר מ–36 עורכי דין - השכר הממוצע הוא 14.7 אלף שקל, הנמוך ב–3% לעומת אשתקד.

שכרם של היועצים המשפטיים בחברות ירד ב–2% והיה 12.6 אלף שקל בחודש. לעומת זאת, השכר הממוצע של עורכי הדין במגזר הציבורי עלה ב–4% לממוצע של 11.2 אלף שקל. זאת, למרות המספר הנמוך יחסית של שעות העבודה שלהם. עו"ד במגזר הציבורי, לפי הסקר, עובד כל יום כשעתיים פחות מעו"ד במשרד גדול מאוד. הנתונים מתייחסים לשכר חודשי ממוצע ברוטו, ואינם כוללים בונוסים ומענקים מיוחדים שניתנים ברבים מהמשרדים.

מנכ"לית קודקס, אלינור מור־סיטבון, מסבירה כי "ב–2013 התרחשה ירידה בהיקף העסקות המסחריות, ההנפקות והפעילות הכלכלית־מסחרית במשק. המחלקות המסחריות במשרדים הגדולים, שהכנסותיהן הן חלק הארי מפעילות הפירמות ושנשענות על פעילות החברות, ליוו פחות עסקות ולכן נדרשו להקפיא העלאות שכר. גם כאשר יש ירידה בפעילות המסחרית בשוק ההון, במשרדים הגדולים והבינוניים של עורכי הדין יש סבלנות משמעותית: אם צריך, מאפשרים לצוותים המסחריים לעשות עבודה משפטית אחרת, ולא ממהרים להיפרד מכוח אדם איכותי שלוקח זמן לאתר ולגייס.

"במשרדים הבינוניים ניכרה מגמה משולבת של ירידה במשכורות ההתחלתיות של עורכי דין לצד היעדרם של עדכוני שכר משמעותיים לעובדים הקיימים. הפגיעה בשכר עורכי הדין במשרדים הקטנים נובעת בין היתר מהצפת השוק, שמובילה לכך שעורכי דין רבים יסכימו להתפשר על שכר בידיעה שיידרשו לעבוד פחות שעות".

שומרים על העובדים

הצמצום בפעילות בשוק ההון הביא לכך שהמשרדים ששמרו על העובדים הוותיקים והמסורים נאלצו לקצץ בשכרם, אם כי לא באופן דרמטי. לעומת זאת, שכרם של עורכי הדין הצעירים, שירד ב–11% ב–2012, עלה השנה במעט, 0.5%. עורכי הדין עם ותק של חמש־שש שנים ספגו את הירידה החדה ביותר בשכרם ‏(6%‏). עורכי דין עם ארבע־חמש שנות ניסיון השתכרו בממוצע 4% פחות מב–2012.

בפילוח לפי גודל המשרד והוותק, הסקר מראה כי עו"ד חדש בעל ותק של עד שנה שעבד במשרד קטן השתכר בממוצע 7,052 שקל. מקבילו במשרד בינוני השתכר בממוצע 8,740 שקל, במשרד גדול השתכר עורך הדין הצעיר 10,500 שקל, ובמשרדים הגדולים מאוד השכר ההתחלתי היה 11,300 שקל. עורכי דין צעירים שעובדים בחברות השתכרו בממוצע 8,267 שקל.

עורכי דין עם ותק של שנה עד שנתיים ספגו ירידה של 1% משכרם. שכרם הממוצע של עורכי דין בוותק של שלוש־ארבע שנים נותר יציב לעומת 2012, 13,800 שקל. עו"ד בוותק של חמש־שש שנות ניסיון שעבד במשרד קטן השתכר בממוצע 12 אלף שקל בחודש. במשרדים הבינוניים הוא השתכר 14,800 שקל, במשרדים הגדולים כ–19 אלף שקל ובמשרדים הגדולים מאוד שכרו חודשי הממוצע הוא 20 אלף שקל. עורכי דין בוותק זה שעובדים בחברות השתכרו 16 אלף שקל בממוצע.

עורכי דין עם ותק של שבע־שמונה שנים במשרדים הקטנים משתכרים השנה 14,500 שקל, במשרדים הבינוניים שכרם הממוצע הוא 18,100 שקל בחודש, במשרדים הגדולים 20,300 שקל ובמשרדים הגדולים מאוד כ–23,100 שקל. במגזר הציבורי ממוצע השכר לבעלי ותק זה הוא כ–16 אלף שקל ובחברות כ–19 אלף שקל.

מור־סיטבון מסבירה כי "מבחינת מספר המשרות, הוותק המבוקש ביותר בשוק הוא של עורכי דין בוותק של שנתיים עד ארבע שנים. כמו כן, חלה ירידה בהעלאות השכר של עורכי דין ותיקים, בייחוד אצל אלה שלא התקבלו כשותפים במשרד".

המשרדים הגדולים בגוש דן - וכך גם השכר

הסקר השנה בחן לראשונה את השפעת מיקום של מקום העבודה על שכרם של עורכי הדין. שכרם הממוצע של עורכי הדין שעובדים בגוש דן הוא 13.7 אלף שקל, באזור ירושלים הוא 11.6 אלף שקל ובאזור חיפה ונהריה הוא 10.2 אלף שקל. באזור נתניה וחדרה השכר הממוצע הוא 8,885 שקל, בעפולה וסביבתה השכר הוא 8,750 שקל ובגליל 8,333 שקל. ברחובות, אשדוד ודרומה השכר הממוצע הוא 8,687 שקל.

בקודקס מציינים כי כ–80% מעורכי הדין עובדים באזור המרכז. היחס המספרי בין המועסקים במרכז לעומת הפריפריה משפיע על הממוצעים ומושך את השכר כלפי מעלה.

לדברי מור־סיטבון, "הפירמות הגדולות ביותר בענף נמצאות בתל אביב. ריכוז נוסף, אך קטן בהרבה, נמצא בחיפה ובירושלים. באופן טבעי, זה משפיע על השכר הממוצע הגבוה יחסית במרכז. לעומת זאת, בפריפריה פעילים בעיקר המשרדים הקטנים שהיקף פעילותם מצומצם, מה שמשפיע על גובה השכר. לאור ההבדלים הברורים באיתנות הפיננסית בין המשרדים הגדולים לקטנים והפיזור הגיאוגרפי, אנחנו לא צופים צמצום של פערי שכר בין המרכז לפריפריה בשנים הקרובות. בתקופות של אי ודאות כלכלית אף ייתכן שהפער רק יעמיק".

עובדים יותר, משתכרים פחות

בתחומי ההתמחות של עורכי הדין שמובילים את דירוג השכר לא חל שינוי ב–2013, אף שהשכר הממוצע בהם ירד קלות. תחום ההיי־טק נותר הרווחי ביותר, עם שכר ממוצע של 17,500 שקל בחודש, לאחר ירידה של 5% מ–2012. במקום השני מדורג תחום המסחר הבינלאומי, עם שכר ממוצע של כ–17 אלף שקל וירידה של 2% לעומת אשתקד. בתחום הליטיגציה, במקום השלישי, השכר הממוצע הוא 15.4 אלף שקל, ירידה של 3%. במקום הרביעי מדורג תחום הקניין הרוחני, עם שכר ממוצע של 14,700 שקל, ירידה של 4%. בתחום שוק ההון, שנמצא במקום החמישי, חלה השנה ירידה של 5% בשכר הממוצע. בתחומים אחרים כמו מינהלי, נדל"ן ופירוקים וכינוסים חלה עלייה קלה של כ–2% בשכר הממוצע.

מור סיטבון מסבירה: "התחומים הרווחיים ביותר שמובילים את הטבלה כבר כמה שנים הם תחומים שחסמי הכניסה אליהם הם הגבוהים בענף. המשרדים מחפשים לכל אורך השנה 'כוכבים' בתחומים אלה, כאלה שצברו ניסיון מעשי במשרדים מובילים, דוברי אנגלית כשפת אם, גם בתקופה של ירידה בהיקף העסקות. מיעוט המועמדים ביחס לביקושים מעלה את נכונות המעסיקים לשלם משכורות גבוהות למועמדים מתאימים. השחיקה בשכר הממוצע בתחומים אלה וכן בתחום שוק ההון נובעת מהירידה בפעילות הכלכלית במשק.

שכר לפי ותק

"בכל הנוגע לנדל"ן, בשנה החולפת חלה עלייה שיטתית וגבוהה בביקושים לעורכי דין בעלי ניסיון בתחום, שנובעת בין היתר משוך גלי המחאה החברתית שהובילו לקיפאון בפעילות הנדל"נית. היקף העסקות שרק עולה החזיר את נתוני הגיוסים לאלה שהכרנו לפני המחאה".

כל מי שעבר מתחת למגדלי המשרדים התל אביביים שבהם נמצאים המשרדים הגדולים ביותר ודאי הבחין באור שבוקע מהחלונות בקומות הגבוהות בשעות הערב המאוחרות. נתוני השנים האחרונות מראים מגמה עקבית של עלייה במספר שעות העבודה של עורכי הדין.

מספר שעות העבודה הממוצע של עורכי הדין ב–2013 הוא 9.6. עורכי הדין בתחום שוק ההון עובדים בממוצע 10.3 שעות מדי יום, 2% יותר מב–2012. זאת, בעוד ששכרם הממוצע ירד, כאמור, ב–5%. הליטיגטורים תוספים את המקום השני עם 10.2 שעות עבודה יומיות, עלייה של 3% ביחס לאשתקד, לצד שחיקה של 3% בשכרם. עורכי הדין שמתמחים בהיי־טק עובדים בממוצע 10.1 שעות, צמצום של 2% בשעות המדווחות, נתון שמתאזן בקושי עם הירידה של 5% בשכרם.

שעות עבודה מרובות אופייניות גם בתחום המסחרי הבינלאומי וכן בתחום הפירוקים והכינוסים, 9.9 ו–9.7 בהתאמה. תחום ההתמחות שבו עובדים את מספר השעות הקטן ביותר הוא המעמד האישי - 8.7 שעות עבודה ביום בממוצע. תחום זה אינו נמנה עם הרווחיים ביותר.

הסקר בחן גם את שעות העבודה בקרב המעסיקים השונים. הנתונים מראים כי ב–2013 עבדו עורכי הדין בחברות 9 שעות בממוצע, במגזר הציבורי 8.7 שעות, במשרדים הקטנים 9.3 שעות, במשרדים הבינוניים והגדולים 10.1 שעות ובמשרדים הגדולים מאוד 10.5 שעות. שעות העבודה הרבות תואמות את השכר הגבוה יחסית של עורכי הדין במשרדים הגדולים מאוד.

הכי רווחי: התמחות בהיי-טק, בפירמה בתל אביב
הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ