תיק הולילנד |

דני דנקנר: "תמיד עבדתי עם מאכערים בארבע עיניים"

(עדכון) היום עלה לראשונה יו"ר חברת תעשיות מלח ויו"ר בנק הפועלים לשעבר, דני דנקנר, להעיד בכתב האישום שמייחס לו תשלום שוחד למעאכר מאיר רבין ■ דנקנר העיד כי היה זקוק לשירותיו של רבין לצורך קבלת מידע פנים ממינהל מקרקעי ישראל ולקידום פגישות עם סגן שר הפנים באותה עת

הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה רז

(עדכון) יו"ר חברת תעשיות מלח ובנק הפועלים לשעבר, דני דנקנר, שנאשם במתן שוחד במסגרת פרשה בתיק הולילנד העיד היום לראשונה בבית המשפט המחוזי בתל אביב. דנקנר העיד שעות ארוכות וניסה לשכנע את השופט כי שילם למעאכר מאיר רבין למעלה ממיליון שקל בעבור שירותי ייעוץ ממשיים שקיבל מרבין, ולא כשוחד.

על פי כתב האישום שהוגש לפני כשנתיים, דנקנר שילם שוחד בגובה 1.1 מיליון שקל לרבין שחלקם היו מיועדים לדודו של רבין, יעקב אפרתי, ששימש באותה תקופה כמנהל מינהל מקרקעי ישראל. הפרקליטות טוענת כי מטרת העברת השוחד היתה קידום ענייניה של חברת המלח והתוכנית להפשרת הקרקעות לבנייה בהיקף של כ-3,100 דונם של החברה בעתלית, אילת ועין עברון הסמוכה לאילת. אפרתי מואשם בקבלת שוחד בגובה 45 אלף שקל.

עם תחילת עדותו של דנקנר ניסה סניגורו, עו"ד נבות תל צור ממשרד עו"ד רם כספי, לשרטט תמונה לפיה דנקנר שילם כסף למעאכר מאיר רבין כדין, בעבור שכר טרחה שהגיע לרבין בעבור עבודתו. תל צור טען כי "ניתן לבקר את הנוהג שרווח בעבר לשלם למעאכרים כדי שיקדמו עניינים מול מינהל מקרקעי ישראל ואולם מדובר בנוהג שניתן לבקר במישור הציבורי, אך הוא אינו פלילי".

כתבות נוספות ב-TheMarker

דני דנקנר מעיד בבית המשפט בפרשת הולילנד, היוםצילום: מוטי מילרוד

תל צור ציין כי רק בשנים האחרונות החל המחוקק לקדם הצעות חוק נגד מעאכרים, אך בתחילת שנות האלפיים, השנים בהן עוסק כתב האישום, הנוהג היה קיים, ולכן אין להרשיע את דנקנר בשל הסכומים ששילם לרבין. "תופעת המעאכרים היתה רעה הכרחית בלעדיה אין כדי לעבוד מול מינהל מקרקעי ישראל", טען תל צור.

באותן שנים כיהן דנקנר כיו"ר דירקטוריון משותף של חברת תעשיות מלח לישראל, ובמקביל כיהן גם כסגן יו"ר דירקטוריון בנק הפועלים. מעדותו של דנקנר עלה כי הקשר בין מינהל מקרקעי ישראל לתעשיות מלח החל בשנות ה-90, במהלך גלי העלייה הגדולים מבריה"מ לשעבר בעקבות רצון של המינהל להפשיר קרקעות רבות למגורים. קו ההגנה של דנקנר ניסה לשרטט תמונה לפיה מאחר שהמינהל שאף להפשיר את הקרקעות ויזם את הפנייה לחברת תעשיות מלח בעניין, הוא כלל לא היה צריך לשלם שוחד לאפרתי.

דנקנר העיד כי "המינהל היה שותף שלנו בקידום תכניות ההפשרה. הוא בחן זאת בעיניים משפטיות הלוך ושוב. היו הרבה מכתבים ואישורים שיצאו ומביעים עמדה לתמוך בהסכם ההפשרה ולהסביר למה הוא נכון ולמה אם המינהל לא יעמוד בהסכם הוא ייאלץ לפצות אותנו. המינהל חשב שההסכם איתנו נכון".

תל צור ציטט לדנקנר קטעים מתוך דו"ח מבקר המדינה שבחן את תהליך הפשרת הקרקעות של חברת תעשיות מלח ומתח ביקורת על ההסכם והתהליך שבו התקבל. דנקנר העיד כי "הטענה לפיה אפרתי התגייס לטובת תעשיות מלח היא שטויות. המסמכים שעמדו לפני אפרתי אמרו שההסכם הוא טוב".

מאיר רביןצילום: מוטי קמחי

תל צור שאל את דנקנר "אין רגולטור במדינה שלא התייחס להסכם בין המינהל לבין תעשיות מלח. מבקר המדינה, משרד המשפטים, היועץ המשפטי של המינהל. היית מודע לבדיקות האלו?" דנקנר השיב: "כן. אין עו"ד במדינה שבאותה תקופה לא בדק את ההסכם הזה".

דנקנר: "אני דוחה את עניין השוחד בכל דרך אפשרית"

דנקנר העיד כי אביגדור קלנר הכיר לו את רבין כמי שמאוד מקושר במינהל. בקיא במסדרונות המינהל, בבירוקרטיה שם ומכיר את אפרתי. "לא ידעתי שרבין ואפרתי קרובי משפחה. לא היינו צריכים מאעכר שיעזור לנו באישורי המינהל. היינו צריכים אותו כי העסקה נתקעה ולא ידענו למה זה נתקע, רצינו לדעת איזה מידע עובר למינהל ומהמינהל לפרקליטות ולקבל סיוע בגזרה פוליטית במקומות שהנושא יכול לעלות כמו משרד הפנים, שקשור לתכנית בניין ערים (תב"ע)".

דנקנר העיד כי בשנים 2002-2001 ידע שצוות בפרקליטות המדינה עורך בדיקה מקיפה בנוגע להסכם להפשרת קרקעות המלח. "ידענו שיש התפתחויות וחומרים שעוברים בין המינהל וצוות הבדיקה. כדי לדעת איפה זה עומד הייתי צריך מישהו שמכיר את המינהל ויגיד לי איזה חומר עבר, האם זה תקוע או לא? אני צריך מידע פנים כדי לדעת איפה אני עומד".

"אנחנו מדברים על תקופה שאנחנו כבר שש שנים אחרי שחתמנו על הסכם ואנחנו רוצים לזרז את ההליך", אמר דנקנר. "כדי להביא ולאשר זאת במועצת המינהל היינו צריכים שתיעשה עבודה במינהל ובמקומות אחרים, ובהם מקומות פוליטיים כמו משרד הפנים. אני רוצה לקבל מידע שאותו אפנה לעורכי הדין שיראו איך אפשר לזרז".

דנקנר ציין כי באותן שנים משרדי עורכי הדין שליוו את ההסכם מטעם תעשיות המלח היו משרד עו"ד רם כספי, משרד ראב"ד, בנקל מגריזו ומשרד חיים צדוק שבו עבדו דן מרידור ואבי דרכסלר.

השופט תהה מדוע היה על דנקנר לשלם לרבין סכומי כסף גבוהים ולעבוד איתו, כאשר הוא עובד במקביל עם מיטב משרדי עורכי הדין ורמז כי ייתכן והתשלום שולם לרבין באפיק מקביל לתשלומים לעורכי הדין כשוחד. דנקנר השיב: "אני דוחה את עניין השוחד בכל דרך אפשרית. לא דובר, לא נקרץ ולא סומן בשום דרך אחרת. מעולם לא דובר על שוחד. אם מישהו היה מזכיר שוחד הוא היה עף מהמשרד שלי, המשרד שלי היה בבנק הפועלים".

השופט ביקש דנקנר "בוא תן דוגמא מעשית. עורכי הדין היו צריכים מידע? האם היה פקק מסוים שאתה רוצה לדעת מידע לגביו? איך תוכל להתקדם מהמידע שרבין יביא לך בדרך לגיטימית? איך אתה מנחה את רבין? איזה מידע רבין יכול לתת לך? שילמת לו סכומים נכבדים".

דנקנר השיב לשופט: "צוות הבדיקה המשפטי שעבד בפרקליטות ביקש ממני להביא דוגמאות למקרים אחרים שנעשו הסכמים במינהל עם בעלי קרקעות אחרים. זה מידע שיכולתי לבקש מרבין, קיבלתי ממנו והוא נשלח במכתב של עו"ד כספי. נושא נוסף שבו הפעלתי את רבין היה בעניין קק"ל. הידיעה שקק"ל מתנגדת לעסקה הגיעה מרבין. בעקבות זאת לקחנו את הלוביסט מיכה גולדמן לאותן מטרות. זה מקומות שנראים קטנים אבל הם משחררים את הפלונטר. רבין סידר לי פגישות עם סגן שר הפנים, אז ח"כ דוד אזולאי מש"ס. אחד מקרובי המשפחה של רבין היה לדעתי מזכיר ש"ס או פעיל פוליטי בתפקיד אחר שם. רציתי לראות איפה דברים תקועים והתב"ע היא עניין של משרד הפנים".

"כשהמשרד של עו"ד רם כספי פונה למינהל, אין פקיד שלא מתרגש מזה"

השופט חזר ותהה: "מה אתה אומר לרבין? מה הנחית אותו? מה ביקשת לקבל?".
דנקנר השיב "ביקשתי דוגמאות לגבי עסקות נוספות שהמינהל עשה". השופט קטע את דבריו ושאל "המשרד של עו"ד רם כספי לא יכול לפנות למינהל ולבקש את החומר? למה אתה צריך את רבין בשביל זה? כשהמשרד של עו"ד רם כספי פונה למינהל אין פקיד במינהל שלא מתרגש מזה. כספי יודע למי לפנות כדי לקבל תשובה. יש משרדים שחלק מהעוצמה שלהם, על בסיס השם הטוב שלהם, היא שהם פונים למינהל, וידוע שהמינהל יתייחס אליהם ברצינות. אם המינהל לא יתייחס אליהם ברצינות, המינהל יקבל מהם תביעה. זה לא יעבור לו בשקט. המינהל ייתן את המידע".

דנקנר ענה "לא ביקשתי מידע ספציפי, רציתי לבדוק אם אני מוציא מכתב למשרד המשפטים, אני רוצה לדעת אם המכתב הזה מתאים למינהל, שהיה שותף שלי לעסקה, אני שואל באופן לא פורמלי אם זה בסדר להוציא את המכתב הזה באמצעות רבין".
השופט המשיך "כספי לא יודע איך להתנהל מול משרד המשפטים? אתה פוגע בהם. הוא חי את זה. עורכי הדין יודעים איך להתנהל כדי לקבל מידע. הוא יודע בדיוק איך דברים ישפיעו. הוא צריך בשביל זה את רבין?".

דנקנר, שהבהיר לשופט כי הוא לא מסכים עמו, אמר כי "משרד עוה"ד של יורם ראב"ד שייצג את החברה ומייצג אותי הוציא ארבעה מכתבים, ופעם אחת לא קיבלנו תשובה. ביקשתי מרבין לבדוק למה לא קיבלנו תשובה. זה פרויקט גדול וחשוב ואני לא משאיר מקום פתוח".

סניגורו של דנקנר מיקד את השאלה: "יש טענה שמידרת את עורכי הדין מהפגישות שלך עם רבין כי הן היו בעייתיות מבחינתך". "עבדתי עם לא מעט מאכערים. אפשר לאהוב את זה או לא, אבל זו עובדה", השיב דנקנר. "תמיד עבדתי עם מעאכרים בארבע עיניים, עם רבין, בוריס קרסני ומיכה גולדמן. יש צוות שעובד על הדברים וחלק מהצוות אתה רוצה למדר. יש דברים שאני לא רוצה שרבין יידע כשאני מדבר עם עורכי הדין. הכל מופיע ביומן שלי. עורכי הדין שלי ידעו על הפעילויות האלה. עו"ד יורם ראב"ד וכספי ידעו על הפגישות. כספי לא בטוח יוכל להגיד את השם רבין, אבל שום דבר לא היה במחשכים".

מיומנו של דנקנר שהוגש לבית המשפט עלה כי הוא נפגש עם רבין עשרות פעמים לאורך השנתיים בהן עסק הדיון. דנקנר ורבין נפגשו לפני ואחרי פגישות שהיו לדנקנר עם סגן שר הפנים לשעבר מש"ס דוד אזולאי ועם אנשים רבים עמם נפגש דנקנר. ההגנה מנסה להראות באמצעות הפגישות ביומן כי רבין עבד בעבור דנקנר שעות ארוכות ולכן שולם לו למעלה ממיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker