ייצוגית בסך 65 מיליון שקל נגד חברת שמן ומנהליה: "הטעו משקיעים"

בין הנתבעים אף יו"ר החברה, גבי אשכנזי ומנכ"ל החברה יוסי לוי ■ "תמוה שאשכנזי ולוי לא מימשו את האופציות שלהם", נכתב בבקשה

יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יסמין גואטה

בקשה לאישור תביעה ייצוגית בסך 65 מיליון שקל נגד חברת שמן נפט וגז הוגשה בסוף השבוע שעבר (ה') לבית המשפט המחוזי בתל אביב. בין הנתבעים אף יו"ר החברה, גבי אשכנזי ומנכ"ל החברה יוסי לוי. "תמוה שאשכנזי ולוי לא מימשו את האופציות שלהם", נכתב בבקשה.

במרכז התביעה טענה להטעיה חמורה ואי גילוי מידע מהותי. לטענת התובע הייצוגי "החברה פירסמה הודעת שווא או הודעה רשלנית אשר גרמה להטעייתם של המשקיעים ונטעה תקוות שווא כי נמצא נפט ברמת איכות גבוהה והחברה החלה במבחני הפקה, שהסתיימו בעובדה כי לא נמצא דבר והקידוח נמצא יבש".

כתבות נוספות באתר TheMarker:

החל ממחר: שביתה במכללות הטכנולוגיות

הפתעה נוספת במירוץ לנגידות: קרנית פלוג חוזרת לתמונה

יו"ר שמן גבי אשכנזי על אסדת הקידוח מול חופי אשדודצילום: עופר וקנין

על פי הבקשה "החברה דיווחה הודעות כוזבות לרשות ניירות ערך בדבר סימנים משמעותיים ומציאת נפט ברמת איכות גבוהה, וכל זאת מתוך רצון להטעות את המשקיעים ולגרום להם להשקיע במניה ולגייס כספים נוספים לחברה, הן בגיוס משקיעים והן במימוש אופציה סידרה 4 שגרמה למשקיעים לנזק רב כשמימשו אותה בעקבות הטעיית החברה".

התובע הייצוגי, עו"ד יוגב חלפון, טוען כי בזמנים הרלוונטיים לקרות האירוע הוא מימש את האופציה שניתנה לו וזאת בהסתמך על המידע שהפיצה החברה על גילוי נפט איכותי בשטח ים 3, וגילוי סימני נפט משמעותיים באיכות גבוהה וזאת לאחר שהקידוח הגיע ליעד הסופי בעומק של 5,700 מטר.

לדבריו, הוא קנה מניות בחברת שמן במספר שלבים. ראשית קנה מנית שמן בחודש יולי ב-2,000 שקל ובחודש ספטמבר החליט לממש את האופציה בעוד סכום של 145 שקל וזאת בעקבות הדיווחים על סימנים משמעותיים ונפט באיכות גבוהה.

התובע הייצוגי מתייחס לכך שאשכנזי ולוי לא מימשו אופציות שהיו ברשותם ותוקף המימוש שלהן פג בספטמבר האחרון. אשכנזי ולוי קיבלו כל אחד 605 אלף אופציות מסדרה 4 מהלך ההנפקות שביצעה שמן בחודשים האחרונים.

בשמן הסבירו אז כי "אשכנזי ולוי לא מימשו את אופציה 4 בעקבות חוות דעת משפטית, חד משמעית, לפיה הם חשופים למידע פנים שעלול להשפיע על החלטתם בביצוע רכישה זו ואין בהחלטה זו משום מסר כלשהוא למשקיעים למעט ההנחיה המשפטית".

לטענת התובע הוא "נדהם לגלות כי יו"ר החברה ומנכ"ל החברה לא מימשו את האופציות שהיו ברשותם ופקעו והאבסורד התעצם כאשר טענו כי יש בידם מידע פנים אשר אוסר עליהם לממש את האופציות".

"תמוה כי האופציות ניתנו להם בחודש יולי 2013 והם בחרו שלא לממש אותן לנוכח הדיווחים שנמצאו סימני נפט משמעותיים". טוען התובע ומוסיף כי "לוי כמי שמוכר בתחום חיפושי הנפט האמין בכל ליבו כבר 20 שנה כי בקידוח זה תמצא כמו גדולה של נפט.

"תמוה ולא ברור הכיצד אדם אשר האמין בכל ליבו בפרויקט ובמועד שהגיע לעומק הסופי, ונמצאו סימני נפט משמעותיים והחלו מבחני ההפקה, לפתע החליט שלא לממש את האופציות. מכאן כי בידי לוי ואשכנזי מידע שלא היה ידוע לציבור המשקיעים, שהחליט לממש את האופציה בעקבות הדיווחים".

לדברי חלפון "אין כל ספק בכך שאם מידע פנים זה היה בידי המשקיעים הם לא היו ממשים את האופציה ומכניסים לקופת החברה 35 מיליון ובטח שהחברה לא הייתה מצליחה לגייס עוד 30 מיליון נוספים ממוסדות ומפרטיים".

מחברת שמן משאבי נפט וגז נמסר: "חברת שמן והעומדים בראשה, פעלו לאורך כל הדרך בשקיפות ובאמינות , על פי החוק ובהתאם לכללי הרשות לניירות ערך ובלווי יעוץ משפטי. הבקשה לאישור הגשת תביעה טרם התקבלה במשרדי החברה. לכשתתקבל שמן תלמד אותה ותגיש תשובותיה לביהמ"ש כמקובל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker