דני דנקנר הודה בכתב האישום המתוקן - והורשע בעבירות מרמה והפרת אמונים

בתום דיון קצר בבית המשפט המחוזי שארך 15 דקות, הודה יו"ר בנק הפועלים לשעבר, דני דנקנר, במספר עבירות שיוחסו לו בכתב אישום מתוקן ■ הפרקליטות: "נבקש מבית המשפט לגזור על הנאשם מאסר בפועל"

הילה רז
הילה רז

בתום דיון קצר שארך 15 דקות הודה יו"ר בנק הפועלים לשעבר, דני דנקנר, במספר עבירות שיוחסו לו בכתב אישום מתוקן שהוגש במהלך הדיון לשופט צבי גורפינקל מבית המשפט המחוזי בתל אביב.

בפתח הדיון אמר עו"ד ד"ר מאור אבן חן, התובע מטעם המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה: "הגענו להסדר טיעון ואנחנו מגישים כתב אישום מתוקן, שדנקנר יודה בעובדות שלו. לא הגענו להסכמה על רכיב העונש, למעט קנס של מיליון שקל. הפרקליטות תבקש מבית המשפט לגזור על הנאשם מאסר בפועל. נפרט את העונש במועד השמעת הטיעונים לעונש".

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים -לחצו כאן

סניגורו של דנקנר, נבות תל צור, טען כי "בתום מגעים הגענו להסדר מאוזן, ראוי ומקובל. מחיקה של עבירות קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ועבירת הלבנת הון, והסרת העבירות החמורות - סללו את הדרך לנטילת האחריות מצד הנאשם על הפגמים שנפלו בהתנהלותו. הנאשם יודה בעובדות כתב האישום המתוקן, ששונה באופן מהותי מכתב האישום המקורי. מסכת העובדות מייחסת לו הפרת אמונים בבנק, ללא רכיב המרמה".

כתבות נוספות באתר TheMarker:

סמארטפון על גלגלים // כך תראה המכונית שלכם בעוד כמה שנים

דני דנקנר בבית המשפטצילום: עופר וקנין

שמן נוטשת את קידוח "ים-3"; "לא נמצאו כמויות נפט ברות הפקה"

"אנחנו רוצים להודות לצוות הפרקליטות שניהל את המגעים בצורה טובה וראויה", הוסיף תל צור. "ההסדר חוסך מבית המשפט זמן יקר. אנחנו סבורים שנוכח כתב האישום המתוקן הטלת עונש מאסר בפועל אינו מידתי, ולכן הטיעונים לעונש יישמעו בנפרד", אמר. דנקנר הודה בעובדות כתב האישום המתוקן וקיבל עליו את ההסדר מבלי להוסיף בפני השופט דבר.

השופט גורפינקל הרשיע את דנקנר בעבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד, פגיעה בניהול תקין של עסקי תאגיד בנקאי לפי פקודת הבנקאות ותחבולה לפי חוק העונשין - כפי שמיוחס לו בכתב האישום המתוקן. בנוסף הרשיע השופט את הנאשם בעבירה נוספת של תחבולה.

תל צור ביקש כי הישיבה הבאה, בה יושמעו הטיעונים לעונש בפני בית המשפט, תתקיים ב-20 בנובמבר. זאת, בשל משפט פלילי נוסף שמתנהל במקביל נגד דנקנר בפרשת הולילנד.

הואשם בארבע פרשנות שונות

בכתב האישום המקורי שהוגש באוקטובר 2012 יוחסו לדנקנר ארבע פרשות שונות שמעלות תמונה לפיה דנקנר פעל בניגוד עניינים בכמה מקרים, גם כאיש עסקים ובעל חברה ציבורית וגם כשהיה בכיר בבנק. כתב אישום זה בוטל עתה עם הגשת כתב האישום הנוכחי.

דנקנר, לפי הטענות בעבר, לא גילה לדירקטורים ולמנהלי הבנק את ענייניו האישים והעסקיים עם שותפיו העסקיים שהפכו לשותפים של עסקות שערך הבנק. דנקנר מואשם עוד בכך ששיקר לבכירי הבנק בנוגע להון האישי שלו, המליץ על עריכת עסקות עם שותפיו העסקיים מבלי שגילה את קרבתם אליו והשתמש בחשבון הבנק של מזכירתו האישית לצרכיו.

האישום הראשון שיוחס לדנקנר בכתב האישום המקורי עסק ברכישת הבנק הטורקי פוזיטיף. דנקנר הואשם בכך שהיה בניגוד עניינים מול קבוצת RP והפר אמונים כלפי בנק הפועלים. במסגרת אישום זה הואשם דנקנר בעבירות של מרמה והפרת אמונים ופגיעה בניהול תקין של עסקי הבנק.

האישום השני עסק במרמה כלפי בנק DHB והפרת אמונים כלפי בנק הפועלים. במסגרת אישום זה הואשם דנקנר בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, איסור עשיית פעולה ברכוש אסור, מרמה והפרת אמונים בתאגיד ופגיעה בניהול תקין של הבנק.

האישום השלישי ייחס לדנקנר קבלת אשראי במרמה מבנק הפועלים, ובמסגרתו יוחסו לו עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ואיסור עשיית פעולה ברכוש אסור. בפרשה הרביעית הואשם דנקנר כי השתמש בחשבון הבנק של מזכירתו האישית לצרכיו. היקף הפעילות הכספית בחשבונה הגיע לכ-13.8 מיליון שקל, ודנקנר הואשם בהלבנת הון בפרשה זו.

כתב אישום זה הוא כתב אישום שני שמתנהל נגד דנקנר בבית המשפט המחוזי בתל אביב. לפני כשנתיים הואשם דנקנר במסגרת פרשת הולילנד בכך שהחל מאמצע שנות ה-90 פעל מטעם חברת תעשיות מלח לקדם הסדר של שינוי ייעוד הקרקעות בעתלית ובאילת מייעוד של תעשיית מלח למגורים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker