מעדיף לא להעיד: דני דנקנר יציג הסדר טיעון לפיו ישלם קנס של מיליון ש'

דנקנר אמור להודות במספר עבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד, קבלת דבר בתחבולה ופגיעה בניהול התקין של הבנק ■ הצדדים לא הסכימו לגבי עונש המאסר - הפרקליטות הבהירה לסניגוריו של דנקנר שהיא תדרוש מאסר בפועל

הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

יום לפני שיו"ר בנק הפועלים לשעבר, דני דנקנר, אמור היה לעלות לדוכן העדים ולהיחקר בנוגע לכתב האישום נגדו הגיעו סנגוריו של דנקנר והפרקליטות לסיכומים בנוגע להסדר טיעון שיוצג מחר בבית המשפט וייתר את עדותו של דנקנר.

לפי הסדר הטיעון, שעדיין לא נחתם, אמור דנקנר להודות במספר עבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד, קבלת דבר בתחבולה ופגיעה בניהול התקין של הבנק. הצדדים הסכימו כי דנקנר ישלם קנס בסך מיליון שקל. העבירה שנושאת את העונש החמור ביותר עבירת הלבנת הון שיוחסה לדנקנר בכתב האישום המקורי, הוסרה ודנקנר לא יורשע בה.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

11 טיפים לשימוש יעיל באפליקציית Waze

"יש גבול לבורות" // אי הדיוקים "הקלים" של יאיר לפיד

דני דנקנרצילום: מוטי מילרוד

כתב האישום המתוקן שיוגש עם הסדר הטיעון לא יכלול עבירות של מרמה והלבנת הון. יוסרו ממנו עבירות על טוהר המידות ופגיעה בטובת הבנק, דבר שסלל את הדרך מבחינת דנקנר להודות באישומים מופחתים.

הצדדים לא הסכימו לגבי עונש המאסר ולכן הותירו את הטיעונים לגביו פתוחים. הפרקליטות הבהירה לסניגוריו של דנקנר שהיא תדרוש מאסר בפועל בעוד הם יבקשו להסתפק בקנס מאחר מהעבירות במסגרתן יודה הן בדרגת חומרה נמוכה יותר.

פרקליט המדינה עו"ד משה לדור היה מעורב במגעים להסדר הטיעון מול סניגוריו של דנקנר עוה"ד נבות תל צור, יוסי בנקל ויורם ראב"ד.

בכתב האישום שהוגש באוקטובר 2012 יוחסו לדנקנר ארבע פרשות שונות שמעלות תמונה לפיה דנקנר פעל בניגוד עניינים בכמה מקרים בין היותו איש עסקים ובעל חברה ציבורית לבין היותו בכיר בבנק.

דנקנר, לפי הטענות, לא גילה לדירקטורים ולמנהלי הבנק את ענייניו האישים והעסקיים עם שותפיו שהפכו לשותפים של עסקות שערך הבנק. דנקנר מואשם עוד בכך ששיקר לבכירי הבנק בנוגע להון האישי שלו, המליץ על עריכת עסקות עם שותפיו העסקיים מבלי שגילה את קרבתם אליו והשתמש בחשבון הבנק של מזכירתו האישית לצרכיו.

דנקנר כיהן כדירקטור בבנק הפועלים החל מנובמבר 1997 ועד ינואר 2004 אז מונה לסגן יו"ר דירקטוריון הבנק. במאי 2004, בעקבות דרישת המפקח על הבנקים, הפסיק דנקנר לכהן כסגן יו"ר דירקטוריון הבנק, ושב לתפקידו כדירקטור.

במקום זאת, מונה דנקנר ליו"ר הפועלים שוק ההון. ביוני 2007 מונה דנקנר ליו"ר דירקטוריון הבנק, תפקיד שבו כיהן עד יולי 2009, אז נאלץ לפרוש בעקבות דרישת בנק ישראל. במקביל לתפקידיו בבנק היה דנקנר בעל עסקים פרטיים ענפים, ובהם אחזקות בחברה הציבורית אלרן ד.ד. השקעות, שהחזיקה בזרוע נדל"ן ובחברת טלוויזיה רומנית.

אישום הראשון שיוחס לדנקנר בכתב האישום המקורי עסק ברכישת הבנק הטורקי פוזיטיף. דנקנר הואשם בכך שהיה בניגוד עניינים מול קבוצת RP והפר אמונים כלפי בנק הפועלים. במסגרת אישום זה הואשם דנקנר בעבירות של מרמה והפרת אמונים ופגיעה בניהול תקין של עסקי הבנק.

האישום השני עסק במרמה כלפי בנק DHB והפרת אמונים כלפי בנק הפועלים. במסגרת אישום זה הואשם דנקנר בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, איסור עשיית פעולה ברכוש אסור, מרמה והפרת אמונים בתאגיד ופגיעה בניהול תקין של הבנק.

האישום השלישי ייחס לדנקנר קבלת אשראי במרמה מבנק הפועלים, ובמסגרתו יוחסו לו עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ואיסור עשיית פעולה ברכוש אסור. בפרשה הרביעית הואשם דנקנר כי השתמש בחשבון הבנק של מזכירתו האישית לצרכיו. היקף הפעילות הכספית בחשבונה הגיע לכ-13.8 מיליון שקל, ודנקנר הואשם בהלבנת הון בפרשה זו.

כתב אישום זה הוא כתב אישום שני שמתנהל נגד דנקנר בבית המשפט המחוזי בתל אביב. לפני כשנתיים הואשם דנקנר במסגרת פרשת הולילנד בכך שהחל מאמצע שנות ה-90 פעל מטעם חברת תעשיות מלח לקדם הסדר של שינוי ייעוד הקרקעות בעתלית ובאילת מייעוד של תעשיית מלח למגורים.

מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה נמסר כי "הפרקליטות אינה מתייחסת למשאים ומתנים או להסדרי טיעון עד להצגתם בבית המשפט".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker