השופט יגאל פליטמן נבחר כנשיא בית הדין הארצי לעבודה

פליטמן, 65, כיהן כסגן נשיאת בית הדין הארצי, נילי ארד, שפורשת לגימלאות עם הגיעה לגיל 70 ■ הוועדה לבחירת שופטים בחרה בשופטת בית הדין הארצי לעבודה ורדה וירט לבנה לתפקיד סגנית נשיא בית הדין

הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה רז

הוועדה לבחירת שופטים בחרה אתמול (ג') בשופט יגאל פליטמן לתפקיד נשיא בית הדין הארצי לעבודה. פליטמן, 65, כיהן כסגן נשיאת בית הדין הארצי, נילי ארד, שפורשת לגימלאות עם הגיעה לגיל 70. הוועדה לבחירת שופטים בחרה בשופטת בית הדין הארצי לעבודה ורדה וירט לבנה לתפקיד סגנית נשיא בית הדין.

פליטמן, מכהן כשופט בית הדין לעבודה מזה 25 שנים. הוא ידוע כשופט נעים הליכות ובקיא וצפוי שהוא ימשיך בקו הפשרני שאפיין את התנהלות בית הדין הארצי לעבודה בשנות נשיאותה של ארד.

בחודשים האחרונים דן פליטמן בסכסוך העבודה שהתגלע בין עובדי הנמלים לבין המדינה בשל הכוונה להפריט את הנמלים. העובדים מתנגדים להקמת שני נמלי מים עמוקים חדשים, בחיפה ובאשדוד, שיפעלו בבעלות פרטית ויתחרו הנמלים הקיימים.

השופט יגאל פליטמן, ב-2011צילום: תומר אפלבאום

לפני כשבועיים, בתום מספר דיונים טעונים וקולניים שהתקיימו בבית הדין הארצי, קבע פליטמן יחד עם השופטים עמירם רבינוביץ ולאה גליקסמן כי המדינה יכולה להחליט על הקמת נמלי ים חדשים, מבלי שתצטרך לקבל את הסכמת העובדים למהלך. הוא פסק כי העובדים לא יוכלו לשבות והליך הידברות בין המדינה לבין עובדי הנמלים וההסתדרות יימשך בניסיון להגיע לפתרון מוסכם. מספר ימים לאחר ההחלטה נקטו העובדים בשיבושי עבודה באופן בלתי מוכרז ותפוקת עבודתם ירדה ב-30%.

בעניין הסכסוך שהתגלע ברכבת בשנה שעברה בנוגע לארגון העובדים שייצג את עובדי הרכבת, דחה פליטמן, שישב בהרכב עם הנשיאה ארד והשופטת וירט לבנה, את דרישתה של יו"ר ועד עובדי הרכבת לשעבר גילה אדרעי להכיר בארגון כוח לעובדים כארגון שמייצג את עובדי הרכבת. השופטים קבעו כי ההסתדרות היא הארגון היציג של עובדי הרכבת ובכך הכשירו גם את הדחתה של אדרעי מתפקיד יו"ר ועד העובדים.

בעבר קבע פליטמן כי יש להחזיר לעבודתה עובדת שפוטרה מעבדותה במזנון הכנסת לאחר שפעלה כדי להגן על זכויות העובדים במקום ולא הועלו טענות לגבי טיב עבודתה.

בפסק דין שנתן פליטמן לפני שש שנים הוא קבע כי עובדים זרים שמטפלים בקשישים אינם זכאים לגמול שעות נוספות. לעמדתו של פליטמן הצטרפו שני נציגי ציבור שיושבים כפוסקים בבתי הדין לעבודה אך התנגדו לה נשיא בית הדין הארצי לעבודה דאז סטיב אדלר והשופט עמירם רבינוביץ. שני השופטים, שנותרו בדעת מיעוט, קבעו כי אף שתשלום שכר בעברו שעות נוספות לעובדים הזרים יכביד את הנטל על המעסיקים, הרי שהמטפלים זכאים לתשלום בעבור עבודתם בשעות הנוספות. העובדת הזרה, היועץ המשפטי לממשלה וארגונים המייצגים עובדים זרים ערערו על פסק הדין של בית הדין לעבוד לבג"ץ.

לפני כחצי שנה אישר הרכב מורחב של תשעה שופטי בג"ץ את פסיקתו של פליטמן. הרכב שופטי העליון נחלק בין חמישה שופטים שסברו שאין להחיל את חוק שעות עבודה ומנוחה על מהגרי עבודה בתחום הסיעוד הביתי לבין ארבעה שופטים שסברו שהחוק צריך לחול על עובדים אלו.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker