בג"צ: על גוגל ופייסבוק להשיב לעתירה מדוע אינן משלמות מע"מ תוך 3 חודשים

העותר עו"ד גיא אופיר: "זו פעם ראשונה בישראל ובאיחוד האירופי בו בית משפט, לא כל שכן בית משפט עליון, מורה לגוגל ולפייסבוק להתייצב בפניו ולטעון בעניין תכנוני המס שהן נוקטות"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יסמין גואטה
יסמין גואטה

בג"צ הורה אתמול לגוגל ופייסבוק להשיב לעתירה במרכזה דרישה לחייב אותן במע"מ בתוך 90 ימים. בתחילת השבוע הגיש עו"ד גיא אופיר עתירה נגד שר האוצר יאיר לפיד, מנהל רשות המסים משה אשר, גוגל ופייסבוק. הוא הלין על כך שרשות המסים לא דורשת מפייסבוק ומגוגל לשלם מע"מ בגין השירותים שהן מעניקות בישראל.

השופט עוזי פוגלמן ציין כי גוגל ופייסבוק עלולות להיפגע אם יינתן הסעד המבוקש ולכן יסווגו כמשיבות לעתירה. בעקבות הוראת בג"צ אמר העותר עו"ד גיא אופיר כי "זו פעם ראשונה בישראל ובאיחוד האירופי בו בית משפט, לא כל שכן בית משפט עליון, מורה לגוגל ולפייסבוק להתייצב בפניו ולטעון בעניין תכנוני המס שהן נוקטות. אמנם, גוגל נדרשה להתייצב בפני ועדת חקירה פרלמנטרית בבריטניה בנושא התחמקות מתשלום מסים, אולם זהו המקרה הראשון בו בית משפט בישראל או באיחוד האירופי יבחן את סוגיות תכנון המס של גוגל ופייסבוק".

כתבות נוספות באתר TheMarker:

דו"ח המבקר // המדינה הזרימה לאגד מיליארדי שקלים ללא הצדקה

DLD // גרשווין במתחם התחנה: "קונים חברות ישראליות כמו פלאפל"

גוגלצילום: בלומברג

עוד הוסיף אופיר כי משמעות ההחלטה היא שגוגל ופייסבוק יידרשו בתגובתם לצרף תצהיר של עד מטעמן, לצרף אסמכתאות, ולפרט על היקף נוכחותן ופעילותן המסחרית בישראל, כמו גם להסביר את אסטרטגיית תכנוני המס שלהן בישראל ובאיחוד האירופי.

בעתירה שהגיש אופיר הוא מבקש מבית המשפט באמצעות עוה"ד עופר מוסקוביץ וגילי רוזנבאום להורות לרשות המסים להסביר מדוע היא לא מבצעת גבייה של תשלומי מע"מ מתאגידים רב לאומיים הנותנים שירותים ומוכרים סחורות בישראל, כגון: גוגל, פייסבוק, אמזון, יוטיוב, מיקרוסופט וכו'. בנוסף, הוא מבקש מרשות המסים להסביר מדוע היא לא נוהגת בתאגידים רב לאומיים כפי שנוהגים עם יתר הנישומים בישראל, דהיינו קודם שולחים דרישת תשלום, ושלאחר מכן הנישום יבהיר וישכנע את הרשות מדוע אין הוא חייב במס".

לטענתו "עבור רשות המסים בישראל, כל הנישומים שווים בפני נטל המס הכבד, אבל מקצת הנישומים שווים יותר, ולכן הם אינם נדרשים לשלם מע"מ. הם אף לא עומדים לדין פלילי בגין תכנון מס אגרסיבי, אי דיווח, והטעיית הצרכן הישראלי הסבור כאילו המע"מ שנגבה ממנו משולם חזרה לקופה הציבורית".

כל נישום אחר, לדבריו "מלבד אותם 'שווים יותר', לא רק שהיה נדרש לשלם קנסות מנהליים בגין האיחור והניסיון להתחמק מתשלום, אלא שסביר שהיה מוצא עצמו מורשע בביצוע עבירות פליליות על פי חוקי המס בישראל. בקבוצת אותם 'שווים יותר' מצויים תאגידים רב לאומיים, שמחזור הכנסותיהם השנתי של כל אחד מהם לבדו, עולה על כל התמ"ג במדינת ישראל".

אופיר מציין כי העתירה מתמקדת בגוגל ופייסבוק בלבד, בין היתר נוכח מחזור הכנסותיהן הגדול מישראל, אולם האמור בה חל לדבריו גם כלפי יתר התאגידים הרב לאומיים. לטענתו, התאגידים הללו, הפטורים מהעברת תשלומי המע"מ, מקיימים לדברי העותר מסחר בישראל, בעברית, תוך סליקת כרטיסי אשראי מקומיים, עריכת קידום מכירות ושיווק בעברית בישראל, חיוב לקוחותיהם בשקלים, רישום עשרות סימני מסחר בישראל, אחזקת לוגיסטיקה, רו"ח ועורכי דין בישראל, ועוד.

בעקבות הגשת העתירה הודיעה רשות המסים כי "לאחרונה נבחן ברשות המסים הטיפול בתאגידים רב לאומיים הפועלים בישראל באמצעות האינטרנט ובתקופה הקרובה אף תפרסם הרשות נייר עמדה בנושא. פנייתו של עו"ד אופיר התקבלה במשרדנו ונבחנת כחלק מהטיפול הכולל בסוגיה. ביחס לטענות השונות שמעלה עו"ד אופיר, עם קבלת העתירה נלמד אותה ונמסור את תשובתנו לבית המשפט".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker