השופט כבוב: "הגשת תביעה נגזרת אינה ניסיון להתעשר"

"מבחינתי תביעה נגזרת באה להרתיע את נושאי המשרה בחברה הציבורית ולהגיד להם שבמידה והם יפעלו באופן שמטה את שיקול דעתם לטובת בעל השליטה הם עלולים לשלם על ההחלטות שלהם"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יסמין גואטה
יסמין גואטה

"בית המשפט לא רואה את התביעה הנגזרת כניסיון להתעשר כמו שהוא רואה לעיתים את התביעה הייצוגית. מבחינתי תביעה נגזרת באה להרתיע את נושאי המשרה בחברה הציבורית ולהגיד להם שבמידה והם יפעלו באופן שמטה את שיקול דעתם לטובת בעל השליטה הם עלולים לשלם על ההחלטות שלהם". כך אמר אתמול שופט המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב חאלד כבוב בערב עיון בנושא תביעות ייצוגיות שערך המכון להשתלמות עורכי דין.

לדבריו, "בעבר, הכרנו תופעות איומות של ניהול שבעל השליטה מינה כמעט כל בן משפחה שלו למשרת ניהול בחברה. אם אתה רואה שהאמא בת השמונים מקבלת תפקיד בכיר, משכורת ואאודי A8 האם ראוי לאשר חשבון הוצאות בלתי מוגבלת? כל התופעות הללו מצאו את ביטוין בעיקר בתביעות נגזרות".

הוא הוסיף כי בשנים האחרונות יש תחושה של שינוי ביחס של המחוקק אבל השינוי הזה עדיין אינו מספיק. "כולנו מייחלים ליום שנוכל לסמוך על כך שהמשקיעים המוסדיים שהכספים של כולנו נמצאים בידיהם ימנעו מאפשרות של ניגוד אינטרסים בינם לבין בעלי השליטה. זה נושא שהוא על הפרק מבחינת המחוקק אבל הוא לא ברור מאליו".

חאלד כבובצילום: מוטי קמחי

כבוב ציין כי שוק ההון הישראלי מתאפיין בבעלי שליטה רבים ביחס לשווקים אחרים בעולם. בארצות הברית לדבריו "10% מהחברות נשלטות על ידי בעל שליטה, בעוד בישראל כ- 70% מהחברות נשלטות על ידי בעל שליטה". הוא הסביר כי "מבנה השליטה הוא לא בהכרח תופעה פסולה שיש להילחם בה. הרבה פעמים מי ששם את הכסף על השולחן הוא מי שרוצה להשיא את רווחי החברה ואין בכך פסול".

כבוב מנה את הבעיות בניהול תביעה נגזרת, לדבריו "הדרך לא קלה והתביעה עדיין נתפסת כנטע זר. יחסי הכוחות בין הצדדים בתביעה הם לא שוויוניים ופערי המידע בין הצדדים הם תהומיים. לפעמים כל המידע שיש בידי התובע הוא כתבה בעיתון ודוחות כספיים והוא משתדל ללמוד את הפרטים. לצד השני, הנתבע, יש את כל החומר שנוגע לבירור הפעולה שמהווה את הטריגר להגשת הבקשה. הצד שיש לו את כל המידע לא אוהב לנדב את המידע ואז מתחיל מאבק".

עו"ד יואב הירש, ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות' התייחס לכמות ההולכת וגדלה של תביעות יצוגיות שמוגשות. לדבריו מוגשות למעלה מ-1000 בקשות אישות לשנה ומידי יום כ-5 בקשות. "אם שואלים אם זה טוב, התשובה היא מעורבת. מצד אחד התביעות הרבות גורמות לחסימות עורקים בבתי המשפט אך מצד שני התביעות הייצוגיות לא עוברות באף גוף עסקי כלאחר יד". הירש הוסיף כי בעקבות גל התביעות הייצוגיות בנושא היום אף גוף מסחרי לא יעז להקטין את גודל האריזה של המוצר מבלי להודיע על כך לצרכנים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker