אלשיך על החלטת הנציב בעניינה: "איננו רואה את הדברים עין בעין"

השופטת הגיבה בביקורת על החלטת נציב תלונות הציבור על השופטים אליעזר גולדברג בעניינה: "במלוא הכבוד, לא הבינותי מה פגם נמצא בתוספת מאוחרת שלי שהובאה בפרוטוקול"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יסמין גואטה
יסמין גואטה

השופטת ורדה אלשיך משיבה להחלטת נציב תלונות השופטים בעניינה: השופטת דנה בבקשת פסילה שהגישה נגדה אשת העסקים רחל סייג סופר, בעקבות החלטת נציב תלונות הציבור על השופטים אליעזר גולדברג, ומנצלת את ההזדמנות כדי להגיב לקביעותיו. השופטת לא חוסכת בביקורת כלפי סייג-סופר והתנהלותה ומדגישה כי היא "אינה רואה את הדברים עין בעין עם גולדברג".

"במלוא הכבוד, לא הבינותי מה פגם נמצא בתוספת מאוחרת שלי שהובאה בפרוטוקול, תוך ציון ברחל בתך הקטנה כי מדובר בתוספת מאוחרת מטעם בית המשפט. וודאי שלא דובר ב"תיקון" פרוטוקול ששיקף את מה שנאמר בדיון, אלא בתוספת מטעם בית המשפט למה שראה ושמע במהלך הדיון. זכותו של שופט, במלוא הכבוד הראוי, לציין בפרוטוקול או בהחלטה את התרשמותו הבלתי אמצעית, ובוודאי שלא כל התרשמות מצד בית משפט מצריכה מתן זכות תגובה מיוחדת לצדדים. עוד פחות מכך, מקום בו מדובר ממילא באמירת אגב, שאינה משליכה באורח ישיר על התוצאה, אף כקביעת הנציב. כך או אחרת עסקינן בהוספת תיאור של התרשמותי. במלוא הענווה, הרי שאף כאן טעמיו של הנציב להשוות אמירה זו ל'תיקון פרוטוקול' נותרו אף הם בלא מענה".

תלונתה של סייג סופר עסקה בהחלטתה של אלשיך להפסיק דיון שהתקיים בפניה בבית המשפט ולהמשיכו בביתה של סייג-סופר. לפני כחודש קבע הנציב כי התלונה היתה מוצדקת. הוא קבע כי בשיחה שערכה השופטת, לפני הדיון, עם נציגת כונס הנכסים הרשמי בארבע עניינים, ובה הודיעה הנציגה כי אביו של עורך הדין המייצג את סייג סופר נפטר, חרגה אלשיך מנושאים שנוגעים לדיון עצמו, והיה עליה להימנע מכך.

ורדה אלשיךצילום: מיכל פתאל

בנוסף לזה, נקבע כי איחורו של בא כוחה של סייג-סופר נגרם משום שאלשיך הקדימה את הדיון. "הסיבה לזריזות היתר של השופטת לקיים את הדיון, תוך פגיעה בזכות הייצוג של המתלוננת, נותרה ללא מענה", כתב הנציב. עניין נוסף שעליו מותח הנציב ביקורת הוא שיחה שערכה אלשיך עם הנאמן עו"ד איתן ארז שנסובה על התיק. התלונה הרביעית, שאותה מצא הנציב כמוצדקת, נוגעת לתוספת שהוסיפה אלשיך בלשכתה, זאת לאחר שהדיון הסתיים. "תוספת זו, שכמוה כתיקון פרוטוקול, לא ניתן היה להוסיף, אלא בדרך הקבועה בדין, דבר שלא נעשה", כתב גולדברג.

בעקבות החלטת הנציב טענה סייג סופר כי על אלשיך לפסול את עצמה מלדון בתיק. השופטת דחתה את הבקשה "למען לא יטען כי אני הודפת בקשת פסולות תוך הסתתרות מאחורי טעמים טכניים בלבד, מן הראוי להוסיף ולהתייחס בקצרה אף לטענותיה החדשות של החייבת", כתבה. לדבריה, "בנסיבות אחרות וקיצוניות פחות, ספק אם ראוי היה לעסוק במה שנידון בפני נציב התלונות, אשר ההליכים בפניו נועדו להישאר חסויים. אלא שבנסיבות המקרה, לאחר שידיים אחרות - הגם שאיני יכולה לקבוע אל נכון האם מדובר בחייבת או מי מטעמה - טורחות ממילא להעביר ולפרסם בריש גלי כמעט, הרי אין בפני מנוס מלהתייחס לכך ולהעמיד דברים על דיוקם".

לדברי אלשיך, "הנציב בחר שלא ליתן משקל ממשי להסבר המפורט והמדויק שקיבל בעניינים אלו, זאת במיוחד על רקע נסיבותיו החריגות של המקרה שבפניי. כך למשל, הוסבר הסבר היטב כי אותם 'חילופי דברים' כביכול ביני לבין הנאמן, אגב היציאה מבית החייבת, לא היו אלא אמירות ודיבור של הנאמן בלבד שתכליתן דווקא שמירה על זכויות החייבת והדרך לכבד החלטת בית המשפט העליון שהורה כי כל מהלכי הביזיון בתיק יעשו בנוכחותה. שיחה או חילופי דברים פירושם דו שיח. קרי, האחד מדבר והשני מקשיב ומשיב. דבר שלא קרה. הנאמן אמר את שאמר ותו לא. אם אכן היתה עולה בליבי 'מזימה' להתייעץ ולהסתודד עם הנאמן בעניינים אסורים ולפגוע כך בחייבת, וודאי שלא הייתי עושה זאת מתחת לחלון ביתה".

אלשיך התייחסה גם לסייג סופר עצמה והדגישה כי היא "טוענת בכל הזדמנות אפשרית ומגדירה את בעלה כ'בעלי חסר הישע'. היא גם טורחת להסביר באותה נשימה כי הוא זקוק לעזרה צמודה יום יומית ואיננו יכול להסתדר לבדו. זאת כאשר כל מי שנכח בחדר ראה את בעלה צועד קוממיות כשאינו נשען על קביים בידו האחת, מחזיק כוסות מים בידו האחרת ומציע לכל הנוכחים שתייה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker