שרת המשפטים לבני רומזת: הייתי מדיחה את השופטת ורדה אלשיך

ראש המטה של לבני הבהיר במכתב לעו"ד רפאל ארגז, שהתלונן נגד השופטת אלשיך, כי אלמלא היתה השופטת מודיעה על פרישתה בקרוב, היתה השרה בוחנת את הצעדים שבאפשרותה לנקוט ופועלת בנחישות לטיפול בממצאי התלונה

הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה רז

סגנית נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופטת ורדה אלשיך, שביקשה לפרוש באמצע נובמבר מכס השיפוט, לא תוכל להתמנות לתפקידים בעלי אופי שיפוטי שבסכמות מינויה של שרת המשפטים, ציפי לבני - כך עולה ממכתב ששיגר בשבוע שעבר ראש המטה של לבני, עו"ד הושע גוטליב, לעו"ד רפאל ארגז. בין התפקידים הללו: כהונה בוועדות ערר לפי חוקים שונים, ועדות בדיקה וחקירה ממשלתיות, ועדות מינויים של נציבות שירות המדינה, ועדה למינוי יועץ משפטי לממשלה. גוטליב רמז כי אם השופטת אלשיך לא היתה מודיעה על כוונתה לפרוש בקרוב, היתה השרה לבני פועלת להדחתה.

בעקבות תלונתו של ארגז לנציב תלונות הציבור על השופטים בדימוס אליעזר גולדברג, קבע הנציב לפני כשנה וחצי כי השופטת אלשיך ביצעה תיקונים בפרוטוקול דיון שהתקיים בפניה לאחר סיום הדיון, מבלי ליידע את הצדדים. בעקבות החלטת הנציב דרשו בזמנו ארגז ובכירי לשכת עורכי הדין מנשיא בית המשפט העליון ד"ר אשר גרוניס ומשר המשפטים דאז פרופ' יעקב נאמן להדיח לאלתר את השופטת אלשיך.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

עוזי דיין מצטרף ללפיד: "היורדים לגרמניה מאוסים עלי; זו בגידה"

תומס פרידמן: "איראן יכולה להפוך לסין של המזרח התיכון"

שרת המשפטים ציפי לבניצילום: אמיל סלמן

הנשיא והשר סירבו להיענות לדרישתם והעניין הסתיים בנזיפה שנרשמה בתיקה האישי של אלשיך ובהחלטתה להתפטר מתפקיד יו"ר נציגות השופטים. בעקבות זאת, התלונן ארגז בפני מבקר המדינה על התנהלות משרד המשפטים ומערכת המשפט בעניינה של אלשיך.

לפני כחודש קיבל הנציב גולדברג החלטה נוספת בעניין תלונה אחרת שהוגשה נגד השופטת אלשיך. הנציב קבע כי בעת שערכה השופטת אלשיך דיון בביתה של החייבת רחל סייג סופר היא פגעה בזכויות הייצוג של סייג סופר. בעקבות זאת שלח באחרונה ארגז מכתב תלונה לשרת המשפטים ובו הוא דרש להדיח את השופטת מיידית נוכח שתי החלטות הנציב בעניינה.

בתשובה לפנייתו של ארגז ציין גוטליב כי השרה לבני לא כיהנה בתפקיד במועד קבלת ההחלטות בעניינו של ארגז לפני כשנה וחצי. לעניין התלונה השנייה, בעניינה של החייבת סייג סופר, הוא מבהיר כי "במצב דברים רגיל, היתה שרת המשפטים בוחנת את הצעדים שבאפשרותה לנקוט בעקבות החלטת הנציב. זאת גם על רקע החלטת הנציב בתלונה הראשונה ובהתחשב במכתבו של נשיא בית המשפט העליון מיום 30 ביולי 2012 בו ציין כי הוא רואה את הדברים בחומרה, הזהיר את השופטת 'מפני הישנות מקרים דומים בעתיד' וצירף את הדברים לתיקה האישי".

גוטליב הוסיף כי לאור הודעתה של השופטת אלשיך על רצונה לסיים את כהונתה ב-16 לנובמבר השנה, "פרישתה הקרובה מייתרת את הצורך בנקיטת הליכים נוספים כנגדה אשר תוצאתם החמורה ביותר היא ממילא סיום כהונה".

השופטת ורדה אלשיךצילום: ינאי יחיאל

גוטליב מציין עוד כי השיקולים שלא להדיח את השופטת אלשיך נועדו שלא לפגוע במתדיינים בפניה "על שולחנה (של השופטת אלשיך - ה"ר) מצויים תיקים על סף סיום, בהם התנהלו דיונים לא מעטים, אשר הפסקת הטיפול בהם תגרום נזק ממשי למתדיינים. יובהר כי שרת המשפטים אינה סבורה כי יש בהודעת השופטת אלשיך על פרישתה כדי לרפא את הפגמים שתוארו בהחלטות בעניינה".

לקראת סיום הוא רומז במכתבו כי אלמלא השופטת אלשיך לא היתה מודיעה על פרישתה היתה השרה שוקלת להדיחה. גוטליב מאותת על מאבקה המוצלח של לבני בקדנציה הקודמת שלה להדיח את השופטת לשעבר הילה כהן. ב-2005 הועמדה כהן לדין בבית דין משמעתי של השופטים לאחר שפיברקה פרוטוקולים של דיונים שלא התקיימו. שופטי בית הדין המשמעתי גזרו עליה נזיפה והעברה לבית משפט אחר, אך השרה לבני התעקשה להדיחה מכהונתה. בצעד תקדימי כינסה לבני את הוועדה למינוי שופטים והביאה להדחתה של כהן.

במכתבו הנוכחי מזכיר גוטליב כי "שרת המשפטים פועלת בנחישות לטיפול בממצאי תלונות כנגד שופטים המובאים לפתחה, כפי שהוכיחה בכהונתה בעבר ובכהונה הנוכחית". בסיכום המכתב מודיע גוטליב כי "אין ספק שחומרתה של כל אחת מהחלטות הנציב, כמו גם הצטברותן, יעמדו לנגד עיני השרה בעתיד במקום בו יובא עניינה של השופטת ביחס למינויים שבתחום סמכותה של השרה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker