יסמין גואטה
יסמין גואטה

פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), הגישה היום למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב כתב אישום כנגד ג'קי בן זקן, אחד מבעלי המניות לשעבר במנופים פיננסיים, איתן אלדר, מבעליה של חברת ארנה קפיטל, וצבי קולנברנר, מנהל תיקי השקעות לשעבר, שפעל במסחר באמצעות חברת אינטרנטיקה. השלושה מואשמים בעבירות של השפעה בתרמית על שער מניית חברת מנופים פיננסיים לישראל, קשירת קשר, וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

כתבות נוספות ב-TheMarker

כך עובדת השיטה: "לפני החג אנחנו מורידים מחיר - ויום אחרי הסקרים מעלים בחזרה"

"מר לפיד, שאלה לפני שתדבר על ציונות: מתי פעם אחרונה חשבת איך תסגור את החודש?"

ג'קי בן זקןצילום: אילן אסייג

כמו כן הואשמו גם חברת מנופים ושתי חברות פרטיות נוספות - ארנה קפיטל ואינטרנטיקה - כל אחת מהן בשל מעשיו ומחשבתו הפלילית של אחד מן הנאשמים.

על פי כתב האישום, בן זקן ואלדר קשרו קשר להשפיע במרמה על שער מניית מנופים בדרך של רכישת מניות החברה במהלך המסחר בבורסה, במטרה להביא לכך שמניית החברה תעמוד בתנאים לכניסה למדד ת"א 100, במועד הקובע לעדכון המדד.

במסגרת הקשר, היה אלדר אחראי על רכישת מניות מנופים במסחר בבורסה, ובן זקן היה אמון על איתור משקיע שירכוש את מניות החברה מאלדר במהלך תקופת הפעילות, ובכך יספק לאלדר מימון להמשך פעילותו. על בסיס הסכמותיו עם בן זקן, קשר אלדר קשר עם חברו קולנברנר לפעול בצוותא במסחר בבורסה לרכישת מניות החברה על מנת להעלות את שער המניה.

הפרקליטות טוענת כי בין 18 בנובמבר 2010 ל-30 בנובמבר 2010 פעל אלדר באופן עקבי להעלאת שער מניית מנופים באמצעות רכישת מניות במהלך המסחר בבורסה. פעילותו של אלדר השפיעה על שער הנעילה של מניית מנופים בכל אחד מימי המסחר בהם פעל. בן זקן עקב אחר פעילות אלדר בזמן אמת, ולעיתים אף הינחה את אלדר להגביר את פעילותו להשפעה על שער המניה.

לטענת הפרקליטות, במהלך התקופה תיאם אלדר את פעולותיו עם קולנברנר. במקרים רבים מכר קולנברנר מניות של חברת מנופים שהיו ברשותו, תוך ניצול המידע שהיה לו על פעולות הרכישה שביצע אלדר, ותוך יצירת מצג בפני אלדר כאילו הוא פועל עמו בהתאם להסכמותיהם. במקרים אחרים ביצעו אלדר וקולנברנר עסקאות מתואמות ועצמיות בין חשבונותיהם.

על פי כתב האישום, כתוצאה ממימושה של תכנית המרמה להעלאת השער על ידי הנאשמים, עלה שערה של מניית מנופים, והיא עמדה בתנאי הכניסה למדד ת"א 100. וכן ב-8 בדצמבר 2010 הודיעה הבורסה על התווספותה של מניית מנופים למדד ת"א 100.

איתן אלדרצילום: עופר וקנין

אלדר, קולנברנר והחברות בשליטתם מואשמים גם בכך שלאחר הצלחת התוכנית להעלאת השער וההודעה על כניסתה הצפויה של מניית מנופים למדד ת"א 100, פעלו אלדר וקולנברנר, במהלך מספר ימי מסחר מיום 1.12.2010 ועד ליום 15.12.2010, במטרה להשפיע במרמה על שער מניית מנופים לקראת כניסת המניה למדד.

בן זקן אלדר וחברת מנופים מואשמים גם בעבירה של הנעה בתרמית לרכישת ניירות ערך. על פי כתב האישום "במסגרת הקשר שקשרו להעלות את שער מניית מנופים על מנת להביא לכניסתה למדד ת"א-100, סיכמו השניים לפעול לפרסום כתבות חיוביות אודות מנופים בעיתונות הכלכלית במטרה להניע את ציבור המשקיעים לרכוש מניות מנופים ולהעלות את שערן".

על פי כתב האישום, בפגישה בין השניים הם סיכמו כי "אלדר ימסור לעיתונאי גולן חזני, עמו נמצא בקשרים, מידע כוזב על מנת שישמש בסיס לכתבה עיתונאית שיפרסם חזני. על פי המידע הכוזב, התקיים משא ומתן מתקדם ומשמעותי בין בן זקן לבין משפחת גרמזיאן - משפחה יהודית קנדית בעלת הון, לרכישת חלק מהשליטה במנופים בעוד בפועל לא התקיים כל משא ומתן בין בן זקן לבין גרמזיאן באותה עת בנוגע לכניסת גרמזיאן כשותפים לשליטה במנופים".

בבוקר יום 23 בנובמבר 2010 התפרסמה בעיתון "כלכליסט" הכתבה שהכין חזני בהסתמך על המידע הכוזב, תחת הכותרת: "משפחת גרמזיאן רוצה להיות שותפה של בן זקן". מאוחר יותר באותו יום, פורסמה הכתבה גם באתר האינטרנט של העיתון.

התיק נחקר על ידי מחלקת החקירות ברשות ניירות ערך. כתב האישום הוגש באמצעות עוה"ד שהוגש ע"י עוה"ד אמיר טבנקין ואלה בנישתי.

עורכי דינו של ג'קי בן-זקן, רם כספי, נבות תל-צור וירון ליפשס, מסרו בתגובה להגשת כתב האישום: "ג'קי בן זקן דוחה בתוקף את כל הטענות המיוחסות לו בכתב האישום. ג'קי בן זקן לא עבר כל עבירה וכתב האישום כולו מבוסס על פרשנות שגויה, אשר תתברר בבית המשפט. להגשת כתב האישום לא קדם הליך של שימוע. ג'קי בן זקן סבור שיש לכבד את ההליך המשפטי ולהמתין בסבלנות לתוצאות ההליך".

עו"ד מיכל רוזן עוזר ממשרד חן, יערי, רוזן-עוזר ושות', המייצגת את איתן אלדר מסרה: "לא נפל כל פגם בהתנהלותו של איתן אלדר. אנו משוכנעים כי כך ייקבע לאחר שנציג את עמדתנו בפני בית המשפט".

עו"ד אילן סופר, ממשרד גולדפרב זליגמן ושות', בא כוחו של צביקה קולנברנר מסר בתגובה: "אנו מצרים על ההחלטה להגיש כתב אישום נגד צביקה. אנו סמוכים ובטוחים כי לאחר שישמעו טענות הגנה, בית המשפט ישתכנע כי באישומים נגדו אין כל ממש".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker