ראוי? |

עו"ד יוסי שגב - מנהל מיוחד מטעם בית המשפט וגם נאשם בפלילים

האם אדם שהוגש נגדו כתב אישום שנדון בבית משפט יכול לשמש זרועו הארוכה של בית משפט אחר? מינויו של שגב, שמואשם בדיווח כוזב לרשויות המס, למנהל מיוחד של חברת טאו מעלה סוגייה משפטית מורכבת שטרם נדונה בדין הישראלי

הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה רז

האם אדם שהוגש נגדו כתב אישום והאישומים נגדו נדונים בבית משפט יכול לשמש זרועו הארוכה של בית משפט אחר, לערוך חקירות כלכליות ולדווח לבית המשפט על ממצאיו? השאלה, שמבחינה משפטית מצריכה איזון בין חזקת החפות שעומדת לכל נאשם עד שתוכח אשמתו לבין עוצמת כתב האישום שהוגש נגדו וחשיבות תפקידו וסמכויותיו, טרם נדונה בכתיבה אקדמית או בפסקי דין, והיא עולה בראשונה בעקבות מינויו של עו"ד ד"ר יוסי שגב למנהל מיוחד של חברת טאו תשואות, שהיתה בשליטת אילן בן דב.

שגב מונה לתפקיד לפי בקשת מחזיקי האג"ח של החברה, על ידי השופט אילן שילה מבית המשפט המחוזי מרכז, כאשר במקביל מתנהל נגדו הליך פלילי בבית משפט השלום בתל אביב, שבמסגרתו הוא מואשם בדיווח כוזב לרשויות המס - במטרה להימנע לכאורה מתשלום מע"מ בסך 2.8 מיליון שקל לרשויות המס.

בתחילת מארס 2013 מינה השופט שילה את שגב למפרק זמני לחברת טאו והסמיך אותו לבחון את נסיבות הקריסה של החברה ואת זכותה של החברה כלפי בן דב. ביולי השנה מינה השופט שילה את שגב לתפקיד מנהל מיוחד של טאו עד למינוי מפרק קבוע לחברה. השופט הטיל עליו להפקיד התחייבות עצמית בסך של 250 אלף שקל.

מאז מינויו שגב אכן פעל ללא לאות בתיק, תוך שהוא עורך חקירות לבעל השליטה בחברה, בן דב, מאשים את בנק לאומי בחבירה לבן דב בניסיון לרמות את נושי החברה, ודורש מבית המשפט להורות ללאומי להשיב לקופת החברה 500 מיליון שקל. מינויו של שגב לתפקיד המפרק הזמני והמנהל המיוחד נעשה באישור של כונס הנכסים הרשמי במשרד המשפטים שיוצג בדיון בעניין טאו על ידי עו"ד אורי ולרשטיין. גם נאמני סדרות ב' וג' של מחזיקי האג"ח הסכימו למינויו. שגב מבחינתו פועל בחריצות, בהתאם למינויו על ידי בית המשפט.

במקביל לניהול החקירה של קריסת טאו, ממתין שגב להמשך הדיונים במשפט שבו הוא מואשם בדיווח כוזב לרשויות המס כדי להימנע מתשלום מע"מ בסך 2.8 מיליון שקל לרשות המסים. לפני כשלוש שנים וחצי הגישה רשות המסים כתב אישום נגד שגב בשל עבירות דיווח כוזב. לפי כתב האישום, במאי 1997 שכרה ליז הרדי, בתו של איל ההון המנוח שאול אייזנברג, שהיתה אז תושבת ישראל, את שירותיו של שגב - כדי שייצג אותה בסכסוך הירושה על עזבונו של אביה. שגב מואשם כי דיווח שייצג את לאה אייזנברג, אמה של הרדי ואלמנתו של אייזנברג, שהיתה תושבת זרה - ובכך התחמק לכאורה מתשלום מע"מ בסך 2.8 מיליון שקל עבור שכר הטרחה ששילמה לו הרדי.

יוסי שגבצילום: יעל אנגלהרט

שגב מכחיש את המיוחס לו וטוען כי הוצאת החשבוניות נעשתה בתיאום עם עורכי דין נוספים שהיו מעורבים בתיק, בהתאם לבקשת המשפחה, והיתה ידועה לכל. בינואר 2014 אמור משפטו להמשיך להישמע בפני השופטת יעל פרדלסקי, ואז ימשיכו להעיד עדי הגנה מטעמו של שגב.

שאלה של איזון

כמפרק זמני, חייב שגב להגיש דו"חות כספיים, לשלם בשם החברה כל סכום כפי שיורה לו בית המשפט, לתפוס רכוש של החברה ולשמור אותו עד למינוי מפרק קבוע ועוד. עם מינויו לתפקיד הקפידו שגב ובנו, עו"ד בועז שגב שעובד עמו, ליצור קשר עם כלי התקשורת וליידע אותם על המינוי המכובד. מה המשמעות של הגשת כתב אישום נגד אדם שלאחר מכן ממונה לתפקיד רשמי על ידי בית המשפט ברמה הציבורית?

מבחינת היועץ המשפטי לממשלה, "כתב אישום מהווה ראיה מינהלית שלפיה קיימות ראיות לכאורה המבססות את החשד נגד נושא המשרה. משקלה של ראיה מינהלית זו הוא 'כבד', שכן היא נקבעה על ידי מומחים להערכת הראיות שנצברו במהלך החקירה ולאחר עיון ועיבוד מעמיק שלהם".

עמדת היועץ המשפטי לממשלה הובעה במסגרת עמדה שהוגשה במאי השנה לבית המשפט העליון בעתירה נגד המשך כהונתם של ראשי הערים נצרת עילית ורמת השרון, לאחר שהוגשו נגדם כתבי אישום. במסגרת עמדה זו הציע היועץ המשפטי לממשלה קווים מנחים להחלטה אם יש להדיח ראש עיר מתפקידו. לפי הצעת היועמ"ש לממשלה, ניתן להדיח ראש עיר כאשר העבירה חמורה, חוזרת על עצמה ומהווה שימוש לרעה בכוח התפקיד.

המקרה של שגב, לפי קווים אלה, אינו מצריך הדחה. ואולם, שגב אינו נבחר ציבור, אלא משמש איש אמון של בית המשפט, ולכן ייתכן שהאיזון לגביו צריך להיות שונה. באחרונה קבע הרכב מורחב של בית המשפט העליון כי ראש העיר של נצרת עילית, שמעון גפסו, וראש העיר של רמת השרון, יצחק רוכברגר, ייאלצו לעזוב את תפקידם כנבחרי ציבור לאחר שהוגשו נגדם כתבי אישום שנדונים בבתי משפט. ששת שופטי בית המשפט העליון קבעו כי החלטות מועצות העיריות בשתי הערים שלא להעביר את ראשי הערים מכהונתם לאחר שהועמדו לדין פלילי "אינה עולה בקנה אחד עם עקרון השמירה על טוהר המידות ושלטון החוק".

נשיא בית המשפט העליון, ד"ר אשר גרוניס, פסק בדעת מיעוט כי מאחר שהבחירות לרשויות המקומיות מתקיימות בקרוב, "על בית המשפט להמתין לפסק דינו של הבוחר". לשיטת גרוניס, "מי שהוגש נגדו כתב אישום דוגמת אלו שהוגשו נגד ראש עיריית נצרת עילית וראש עיריית רמת השרון, אינו ראוי מבחינה ציבורית לשמש כראש רשות מקומית". גרוניס הבדיל בין ההיבט הציבורי וההיבט המשפטי, והדגיש כי מבחינת ההיבט הציבורי ראוי שהם יתפטרו מתפקידם ולא יהיו מועמדים בבחירות הקרובות, אך מבחינה משפטית, מאחר שהבחירות בפתח, אין מקום שבית המשפט ישים עצמו תחת הבוחרים בכל אחת מהרשויות המקומיות.

השופט אילן שילהצילום: אתר בתי המשפט

ההחלטה למנות את שגב לתפקיד שמהווה זרוע ארוכה של בית המשפט התקבלה לפני פסק דינם של שופטי בית המשפט העליון, והיא עשויה לסתור לכאורה את החלטתם של שופטי הרוב. ואולם, המעניין הוא שנראה שהיא סותרת ביתר שאת את דעת המיעוט של הנשיא גרוניס. במקרה של בעל תפקיד מטעם בית המשפט, השופט יכול לבחור את האדם שימלא עבורו תפקיד רשמי. אם לא ראוי מבחינה ציבורית שבוחרים יבחרו אדם שהוגש נגדו כתב אישום כראש עירם, מדוע ראוי מבחינה ציבורית ששופט יבחר בבעל תפקיד שהוגש נגדו כתב אישום כדי שיפעל כזרועו הארוכה? הנושא טרם נבחן על ידי בתי המשפט, כך שלא ניתן להשיב על השאלה באופן חד משמעי.

"מעולם לא נתקלתי במקרה כזה"

פרופ' אהרן אנקר, מומחה במשפט פלילי מאוניברסיטת בר אילן, מסביר כי שאלת מינויו של אדם שהוגש נגדו כתב אישום כפקיד בית משפט "היא שאלה מורכבת, שאין לה תשובה בחוק או בספרות המקצועית. אני לא יכול לומר שנתקלתי בזה אי פעם. לא שמעתי שדבר כזה קרה. השאלה הנורמטיבית, אם ראוי שעו"ד שהוגש נגדו כתב אישום ישמש הזרוע הארוכה של בית המשפט, תלויה במשקל שאתה מייחס לכתב אישום מול החזקה שאדם חף מפשע עד שנקבע אחרת. יש שיקולים לכאן ולכאן.

"מצד אחד, הוא נאמן של בית המשפט, וניתן לומר שלא יאה לבית המשפט למנות אדם שהוגש נגדו כתב אישום. מצד שני, אדם שמוגש נגדו כתב אישום לא צריך לאבד את הפרנסה שלו. ייתכן שבמקרה הזה בית המשפט נתן משקל רב לחזקת החפות, וחשב שלא צריך להטיל על שגב סנקציות בגלל שהוגש נגדו כתב אישום. אם לא ממנים אותו לתפקידים שקודם לכן הוא מונה להם, המשמעות היא שאתה פוגע בפרנסה של אדם שהוא בחזקת חף מפשע - ולא עושים זאת בקלות. בנוסף, אם אסור למנות אותו, אולי צריך לפטר אותו ממינויים אחרים שיש לו?"

שיקול נוסף שמונה אנקר בתמיכה למינויו של שגב הוא המומחיות שצבר שגב לאורך שנות עבודתו כבעל תפקידים מטעם בית המשפט. לדבריו, "שגב עוסק בפירוקים וכינוסים שנים רבות, כנראה בצורה טובה, כך שאם לא ימונה, הוא והציבור יפסידו מהכישרונות שלו כל עוד הוא לא מורשע. יש להבחין בין מינוי שמהווה קידום לבין מינוי לדברים שהוא עוסק בהם ברגיל". אנקר מציין עוד כי העבירה שבה מואשם שגב לא קשורה בפעילות שלו כבעל תפקיד מטעם בית המשפט.

עו"ד שגב מסר בתגובה: "התשובה לשאלה צריכה להיות תלויה בנסיבות של כל מקרה ובאיזה עבירה נחשד עורך הדין. במקרה שלי השאלה היא אם קיים פטור ממע"מ בחשבונית מסוימת לנוכח העובדה שהעבודה נעשתה לתושב חוץ. אין המדובר בחוסר דיווח או בהעלמה, אלא במחלוקת משפטית, ולטעמי במחלוקת אזרחית.

"מאז חקיקת חוק מע"מ ועד היום הזה, למרות דיווחים דומים של אלפי מקרים בשנה, לא הוגש כתב אישום בגין מחלוקת בשאלת הפטור, למעט כתב האישום נגדי. דבר זה אף לא מוכחש על ידי הפרקליטות. מנגד, אני אחד המומחים בפירוק חברות, הייתי מרצה בדיני חברות באוניברסיטת תל אביב 11 שנה ועשיתי אחדים מהפירוקים הגדולים בישראל. כל בעלי אגרות החוב מכל הסדרות ביקשו פה אחד מהשופט שילה שאתמנה. על פי דין, הנושים הם אלה שקובעים מי ימונה כמפרק ולא בית המשפט".

בתשובה לשאלה אם ראוי לדעתם למנות אדם שהוגש נגדו כתב אישום שטרם הוכרע לתפקיד אמון של שופט, מסרה דוברות בתי המשפט כי "אין רלוונטיות לקיומו של הליך פלילי שטרם הוכרע, במיוחד לנוכח העובדה שמינויו של עו"ד שגב נעשה לבקשת כונס הנכסים הרשמי ובעלי האג"ח". דוברות משרד המשפטים, בשם כונס הנכסים הרשמי, העדיפה שלא למסור תגובה לאותה שאלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker