"אומרים שאנחנו מספר 2 של השופטים אבל מתייחסים אלינו כמו לפקידים"

רבים מ–650 העוזרים המשפטיים פוטרו עם סיום חוזי העסקתם, אך בשל הסכם בעל פה העסקתם מוארכת מדי כמה חודשים ■ המו"מ שהם מנהלים מול מערכת המשפט ומשרד האוצר תקוע כבר חמש שנים, ולטענתם באחרונה הורעו תנאי עבודתם

הילה רז
הילה רז

בזמן ששופטים מוגנים בחוק מפני פיטורים, רבים מהעוזרים המשפטיים שלהם מוגדרים כבר כמה שנים “מוקפאי פיטורים”, כלומר הם פוטרו עם סיום חוזי עבודתם אך העסקתם מוארכת מדי כמה חודשים בהתאם להסכם בעל פה.

חוסר הוודאות התעסוקתית והרעות התנאים המתמשכות בתנאי עבודתם, הביאו לכך שהיום יקיימו העוזרים המשפטיים אסיפת הסברה בבניין ההסתדרות בתל אביב. לטענת העוזרים המשפטיים, שמיוצגים על ידי עו”ד ארנה לין, בשנה האחרונה חלה הרעה בתנאי עבודתם שמתבטאת בשחיקת שכרם, ביטול השתלמויות, הכפפתם למזכיר הראשי שאחראי על המזכירות ולא על כוח האדם המשפטי ועוד.

למרות הגידול הניכר במספר העוזרים המשפטיים, ומעורבותם הגוברת בהליך המשפטי לצדו של השופט, מעמדם המשפטי וסמכויותיהם טרם הוגדרו בחוק. לדברי עוזר משפטי “אומרים לנו שאנחנו מספר שתיים של השופטים, אבל ההתייחסות של המערכת אלינו היא כמו אל פקידים. אין לנו סמכויות מוגדרות וזה פוגע בנו ובשופטים. אין לנו מעמד במערכת וכשמחלקים את העוגה אנחנו תמיד בסוף”. העוזר המשפטי מתאר מציאות שבמסגרתה בשנים האחרונות הוא מקבל תלושי שי לחג בדיעבד, לאחר שהוברר שהוא ממשיך לעבוד אחרי שהחג עבר. החזר אגרת דמי החבר שהוא משלם ללשכת עורכי הדין, שיכול להגיע ל–1,300 שקל בשנה, אף הוא מוחזר לו לאורך השנה, בהתאם לזמן הישארותו במערכת. בעוד שמזכירות וקלדניות זכאיות להסדר חניה בסמוך לבית המשפט, העוזר המשפטי נאלץ לחפש חניה סביב בית המשפט או לשלם מאות שקלים בחודש על חניה.

העוזרים המשפטיים של השופטים, עורכי דין בהשכלתם, מועסקים במערכת המשפט החל מתחילת שנות ה–2000. ב–2005 החלה קליטה מסיבית של עוזרים משפטיים וכיום לכל שופט יש עוזר משפטי. לשופטי בית המשפט העליון יש לרוב שני עוזרים משפטיים. החל מ–2005 הוגבלו חוזי העסקה האישיים של העוזרים המשפטיים לארבע שנים, עם אפשרות להארכתם בשנתיים נוספות.

מנהל בתי המשפט, מיכאל שפיצרצילום: תומר אפלבאום

ב–2007 הפסיקה מערכת המשפט להאריך את כהונת העוזרים המשפטיים והחל מו"מ בין נציגי העוזרים המשפטיים שהתאגדו בהסתדרות לבין הנהלת בתי המשפט והאוצר על תנאי העסקתם. במסגרת המו”מ הוסכם בעל פה כי פיטורי העוזרים המשפטיים בעקבות סיום חוזיהם יוקפאו כל עוד נמשכים המגעים בין הצדדים.

חמש שנים אחרי שהחל, המו”מ עדיין מתנהל לאטו ולעוזרים המשפטיים נגמרה הסבלנות. באחרונה הם שלחו מכתב למנהל בתי המשפט, מיכאל שפיצר, לשעבר נשיא בית הדין לעבודה בתל אביב, ובו פירטו את תלונותיהם. בתגובה השיב להם היועץ המשפטי של מערכת המשפט, עו”ד ברק לייזר, כי מערכת המשפט דוחה את מרבית תלונותיהם אך מצטרפת לקריאתם לקיים מו”מ ענייני. לייזר הוסיף איום משפטי לפיו “הנהלת בתי המשפט שומרת לעצמה את הזכות לפעול כמקובל במסגרת סכסוך עבודה המתנהל בהליך משפטי, כולל צעדים פרסונליים או מערכתיים, על כל המשתמע מכך”.

העוזרים המשפטיים אינם ממקדים את מאבקם בגובה שכרם. שכרם ההתחלתי הוא כ–8,000 שקל ברוטו בחודש. עם חמש שנות ניסיון בעבודה משפטית הם יכולים להגיע למדרגת השכר הגבוהה ביותר - כ–12.5 אלף שקל - וממנה אין להם לאן להתקדם. שכר זה כולל שעות נוספות, אש”ל וכוננויות, אך אינו כולל גמולי השתלמות.

חברת ועד העובדים, עו”ד שרית טוביס, אמרה אתמול: “זה חמש שנים מתקיימת סחבת במו”מ עם המדינה. מעבר לכך בשנה האחרונה אנו עדים להרעת תנאים. אנו קוראים למדינה לשבת אתנו למו”מ אינטנסיבי להסדרת תנאי העסקתנו במסגרת הסכם קיבוצי ולבטל הרעות התנאים לאלתר”.

באסיפת ההסברה ידברו יו”ר האגף לאיגוד מקצועי, אבי ניסנקורן, עו”ד לין וחברי ועד העובדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker