תיק בטוח

הוגש נגדכם כתב אישום? הסיכוי שתורשעו - 90%

עוד עולה מהשנתון הסטטיסטי החדש של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסם היום כי שיעור הערבים המורשעים כפול מזה של היהודים ■ כ-92% מהנאשמים הם גברים ורק 8% הן נשים

הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה רז

אחוז המורשעים בקרב מבוגרים בעשור האחרון היה בממוצע כ-90%, ואילו בקרב קטינים הנתון עמד על פחות ממחצית במשך כל השנים, למעט שנת 2009 שבה אחוז ההרשעות בקרב הקטינים היה 51.4% - כך עולה מהשנתון הסטטיסטי החדש של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסם היום (ב').

הלמ"ס מציינים כי שינויים מעטים נצפו באחוז ההרשעות במשך כל העשור האחרון. הלמ"ס בדק את מספר הנאשמים שדינם הוכרע בבתי המשפט, גילם ומינם. הנתונים מלמדים כי במהלך השנים 2000-2011 רוב הנאשמים הם בעלי אחריות פלילית של מבוגרים, כאשר אחוז הנאשמים המבוגרים במהלך השנים נע בין 89%-92%.

בשנת 2011 הוכרע דינם של 41,741 נאשמים, מהם 91% מבוגרים ו-9% קטינים עד גיל 18. כ-92% מהנאשמים הם גברים ורק 8% הן נשים. שיעורם של הנאשמים היהודים הוא כ-53% והוא נמוך יחסית לשיעורם באוכלוסייה, שעומד על כ-75%. שיעור המורשעים שאינם יהודים הוא 47%, זאת בשעה ששיעורם באוכלוסיה הוא 25%.

*****צילום: דודו בכר

בקרב האוכלוסייה הערבית הורשעו ב-2011 14.5 אלף נאשמים, כ-58% מתוכם תושבי ישראל. הלמ"ס מפרט כי שיעור הערבים המבוגרים שמורשעים יותר מכפול משיעור המבוגרים היהודים שמורשעים. בקרב הערבים שיעור המורשעים הוא 9.8 ל-1,000 נפש ואצל היהודים הוא 4.4 ל-1,000 נפש.

העבירות השכיחות ביותר בקרב מבוגרים מורשעים בדין היו עברות של סדר ציבורי, הן בקרב יהודים (37%) והן בקרב ערבים (39% - כולל תושבי הרשות הפלסטינית וכן עברות על חוקי הכניסה לישראל). קבוצת העבירות השנייה בשכיחותה בקרב ערבים היא עברות כלפי ביטחון המדינה (16%). בקרב יהודים עבירות כלפי גופו של אדם ועבירות רכוש היו קבוצת העבירות השנייה בשכיחותה, כ-15% בכל אחת מהקבוצות.

נמצא כי שכיחות ההרשעות בעבירות כלפי מוסר ועבירות מין היא פי שניים בקרב יהודים מאשר בקרב ערבים. בשנת 2011 הורשעו 1,800 קטינים. העברות השכיחות ביותר בקרב קטינים יהודים שהורשעו הן עברות רכוש (37.7%). קבוצת העברות השנייה בגודלה היא עברות כלפי גופו של אדם (21.4%) ולאחר מכן עברות כלפי הסדר הציבורי (17.7%). לעומת זאת, העברות השכיחות ביותר בקרב קטינים ערבים הן עברות כלפי ביטחון המדינה (48.0%), לאחר מכן עברות כלפי הסדר הציבורי (17.8%) ועברות רכוש (15.4%).

מהנתונים עולה עוד כי כ-55% מהנאשמים המבוגרים היו "מועדים", כלומר היו להם שתי הרשעות או יותר בשנים שקדמו ל-2011. בקרב הקטינים כרבע מהנאשמים היו בעלי שתי הרשעות קודמות. ב-2011 הורשעו כ-84.5% (35.3 אלף) מסך הנאשמים בגין לפחות חלק מן העבירות בתיק שבהן נאשמו. בקרב המבוגרים, אחוז ההרשעות עמד על 88.5%. לעומת זאת, אחוז ההרשעות של קטינים היה 45.6% מתוך הנאשמים.

לפני כחודש תקף נשיא בית המשפט העליון ד"ר אשר גרוניס את הפרסומים בתקשורת לפיהם שיעור ההרשעות עומד על כ-98%. גרוניס ציין כי מערכת המשפט מנהלת מאבק בקיבועה של התפיסה המוטעית. לדבריו, "למרות שמחקר מקיף שנערך על ידי מחלקת המחקר של מערכת בתי המשפט, יחד עם פרופסור מאוניברסיטת חיפה, הצביע על כך שנתון זה פשוט אינו נכון; ולמרות שגם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עידכנה את הנתונים באופן התואם את המחקר שנערך על ידינו, עדיין ממשיכים להתפרסם מאמרים המתייחסים לנתונים הישנים, שאינם נכונים, כאילו הם משקפים את האמת".

הנתונים שמפרסמת כעת הלמ"ס מצביעים על כך ששיעור ההרשעות בעשור האחרון עומד על כ-90% בקרב מבוגרים. התקשורת אמנם קיבעה נתון שגוי, אבל לא מאוד רחוק מנתוני הלמ"ס הרשמיים שמתפרסמים היום.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום