מה גרם לנטישות ממשרד עו"ד הרצוג, פוקס, נאמן?

מנהל מחלקת ההיי־טק בפירמה, אלון סהר, שותף בכיר במחלקת המסים, אלדר בן־רובי וכשמונה עורכי דין נוספים הודיעו על התפטרותם, ויעברו לעבוד בפירמת מיתר ■ מה הביא לעזיבה - וכיצד הצעד ישפיע על הפירמה השנייה בגודלה בישראל?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים90

בפירמת עורכי הדין הרצוג, פוקס, נאמן כבר ידעו עזיבות קולקטיביות של עורכי דין, אבל פרישה שתואמה בין שותפים בכירים, שחברו ועברו יחד עם שותפים זוטרים ועורכי דין שכירים נוספים לפירמה מתחרה, שנושפת בעורפה ומתחרה מולה על אותם לקוחות מבוקשים, לא זכורה גם לוותיקי הפרקליטים.

השבוע נודע כי שלושה שותפים בכירים בהרצוג, פוקס, נאמן, ובראשם עו”ד אלון סהר, שותף בכיר במחלקת ההיי־טק, ועו”ד אלדר בן־רובי, שותף בכיר במחלקת המיסוי החליטו להתפטר מהפירמה, והם יעברו לעבוד במשרד מיתר, ליקוורניק, גבע, לשם וטל.

אל השניים הצטרף עו”ד חיים גואטה, שותף בכיר במחלקת מיזוגים ורכישות, וככל הנראה גם שני שותפים זוטרים בפירמה. בנוסף, כחמישה עורכי דין שכירים שעבדו במחלקות ההיי־טק והמיסוי יעברו גם הם אל המשרד המתחרה. ככל הידוע, בסך הכל צפויים לעזוב את המשרד כעשרה עורכי דין, שכולם צפויים להיקלט במיתר.

באחרונה רחשו הרוחות במסדרונות המשרד, ומספר לא מבוטל של עורכי דין קיבלו הצעות לעבור למיתר והתדיינו ביניהם אם להיענות להצעה. ההפתעה במשרד מיוחסת לכך שבכירי העוזבים - סהר ובן־רובי - נחשבים מעמודי התווך של המשרד. השניים סומנו על ידי רבים במשרד כיורשים פוטנציאליים לרשת את דור הניהול הנוכחי.

אלון סהר (מימין) ויעקב נאמן עם תמונתו של חיים הרצוג צילום: עופר וקנין

בן־רובי הוגדר כבן טיפוחיו של השותף המנהל עו”ד מאיר לינזן, וסהר היה מטאור שאמנם לא צמח במשרד, אך קיבץ סביבו לקוחות מובחרים ומחלקה משפטית מהטובות בישראל. עובד במשרד הגדיר את עזיבתם של השניים כ”מפץ”.

בדירוגים האחרונים של פירמות עו”ד לפי מספר עורכי הדין שמועסקים בהן, ניצב עד עתה משרד הרצוג, פוקס, נאמן במקום השני, עם כ–220 עורכי דין. במקום השלישי, בפער צמוד, היה משרד מיתר, שלאחר מיזוגו השנה עם משרד עוה”ד קנטור, אלחנני, טל מנה יותר מ–200 עורכי דין.

מספר עורכי הדין הסופי שיעזבו את הרצוג, פוקס, נאמן ויעברו למיתר עדיין לא ידוע סופית. מיתר נמצא במגעים מתקדמים עם כמה עורכי דין מהרצוג, פוקס, נאמן, וחוזי העסקה עמם טרם נחתמו. מספר עורכי הדין שיעברו בין הפירמות יכול להשפיע על צמרת טבלת הדירוג הכמותי של הפירמות. הדירוג הכמותי אמנם מוערך פחות מהדירוג האיכותי, ואולם כל המשרדים שמובילים את צמרת הדירוג רוצים להמשיך לשמור על מקומם המכובד.

בעיה חמורה יותר מבחינת הרצוג, פוקס, נאמן היא שהשותפים הבכירים שעוזבים - סהר, בן־רובי וגואטה - כיכבו גם בראש טבלת דירוגי איכות בינלאומיים, והם זוכים להערכה מקצועית רבה מלקוחות וקולגות בישראל ובחו”ל.

בפירמה לא מוטרדים מהעזיבה

רבים תהו השבוע מה קורה בהרצוג, פוקס, נאמן, שהוא אחד מהמשרדים הוותיקים בישראל, שנוסד ב–1972 על ידי נשיא המדינה לשעבר חיים הרצוג, מיכאל פוקס ופרופ’ יעקב נאמן, ששב למסדרונות הפירמה לאחר שסיים השנה קדנציה כשר משפטים. בשונה מפירמות ענק אחרות, לאורך השנים המשרד חווה צמיחה טבעית ופנימית, שלא באמצעות מיזוגים עם משרדים אחרים.

מיה ליקוורניק ודליה טלצילום: אייל טואג

האם הפירמה ששיגשגה לאורך השנים, שקברניטיה ידעו לקרוא את שוק עריכת הדין ואת צורכי הלקוח נקלעה למשבר זמני? וממה הוא נובע? במשך השנים התגאו במשרד באוריינטציה הבינלאומית שלו, ובכך שרבים מהשותפים בו הם בעלי תארים אקדמיים מתקדמים במשפטים מאוניברסיטאות יוקרתיות באנגליה וארה”ב. רבים מלקוחות המשרד הם חברות בינלאומיות, קרנות השקעה זרות וחברות טכנולוגיה חובקות עולם, שרואות בפירמה אי של מקצוענות משפטית ויעילות באקלים המשפטי והרגולטורי הסבוך בישראל.

השבוע ניסו בפירמה להפחית בחשיבות העזיבה, וציינו כי אינם מוטרדים ממנה. מחוץ לפירמה הדעות לגבי השלכות המהלך על נחלקות בין אלה שסבורים שהפירמה כלל לא תינזק, לבין כאלה שסבורים אחרת. עו”ד לשעבר במשרד אמר אתמול כי “הרצוג הוא משרד ענק, עם מוניטין מעולה. אנשים באים אליו ועוזבים אותו כל הזמן. המשרד לא ייפגע. גם אם לקוחות מסוימים יעזבו, לא בטוח שאלה הלקוחות הרווחיים. בנוסף, עורכי הדין שעוזבים מפחיתים בהוצאות במשרד, כך שייתכן שבמאזן הכולל ההפסד הכספי לא גבוה, אם בכלל”.

לעומתו, עורכת דין אחרת שעבדה במשרד טוענת כי “עיקר האובדן של הפירמה מתמצה בסהר ובן־רובי, שנחשבו פרקליטי עוגן, ששמם המקצועי נודע למרחוק. לקוחות הגיעו בזכותם ויעברו אתם. הם מושכים לקוחות בפני עצמם. המשרד לא מפרנס אותם - להפך”.

אנשים שעבדו מול השניים הגדירו אותם “עורכי דין מצוינים, שילוב של מקצועיות נדירה, מזג וסגנון נעימים, יושבים אתם בפגישה, ומהר מאוד מבינים שהם בליגה אחרת”.
בקרב האנשים ששוחחנו עמם היתה תמימות דעים לגבי הסיבה לעזיבת השניים.

להערכתם, לא מדובר במחלוקת כספית שלא ניתנת לגישור וגם לא בגחמה רגעית בשל חילוקי דעות בעניין נקודתי. כל מי ששוחחנו עמו תלה את מניעי העזיבה ביחסי אנוש בעייתים של קברניטי הפירמה כיום. “כשעובדים במקום מסוים, רוצים להרגיש הזדהות עם הרוח והערכים שמנהלי הפירמה מחדירים בה. רוח השותפים המנהלים בדרגים הגבוהים ביותר במשרד היא קרה, מנוכרת ונטולת אינטליגנציה רגשית”, אמרה אתמול עורכת דין שעבדה בעבר בפירמה.

לדבריה, “הדיאלוג עם השותפים המנהלים נעשה בעיקר בענייני ביורוקרטיה ובצורה מאוד לא נעימה. בשלב מסוים, לאחר שצברת מוניטין משל עצמך, אתה מבין שאתה לא חייב לסבול את העול של המשרד ואת האווירה העכורה, ויכול לעבור למקום שנעים יותר לעבוד בו”.

שותף בכיר בהרצוג, פוקס נאמן אמר כי “מערכת היחסים במשרד טובה. יש שמשמיצים אותנו מכיוון שהם לא יכולים לתקוף את האיכות המקצועית ואיכות הלקוחות שלנו. אנשים שמחים לעבוד פה, והתחלופה אינה שונה מכל פירמת עורכי דין מובילה. אני לא חושב שהפרישה של השותפים נובעת מיחסי אנוש, אלא מסיבות אחרות. הפירמה חזקה יותר מכל אחד משותפיה, וגם אם השותף הבכיר ביותר בה יפרוש מחר - זה לא ישפיע עליה. גידלנו כאן דור המשך מצוין, שיודע לעשות את העבודה המשפטית מעולה”.

במיתר שומרים על שתיקה בינתיים. ייתכן שהאשה החזקה בפירמה, מיה ליקוורניק, מבינה ללבם של הפורשים מהרצוג, פוקס, נאמן. אחרי הכל, בשנות ה-90’, היא עשתה שם התמחות בת שנתיים ובחרה להמשיך הלאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker