ציפורים יקרות |

גמלאי העתיק תמונות לאתר האינטרנט שלו וישלם 185 אלף שקל

התובעים, חמישה צפרים, העלו במשך שנים ארוכות לאתרי אינטרנט מורשים תמונות שצילמו ומאמרים שכתבו ■ בתביעה שהגישו טענו כי כ-700 צילומים שצולמו על ידם ומאמרים שכתבו הופצו תוך הפרת זכויות יוצרים

יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה

גמלאי שהקים אתר אינטרנט ושם בו תמונות שהעתיק מאתרים אחרים יפצה את בעלי התמונות בסך של 150 אלף שקל ובנוסף ישלם הוצאות משפט בסך של 35,000 שקל. כך פסקה השבוע שופטת בית המשפט השלום בראשון לציון, הלית סילש.

השופטת קיבלה תביעה שהגישו חמישה צפרים שטענו כי הנתבע העתיק תמונות של ציפורים שצילמו והעלו לאינטרנט.

הנתבע, צבי דגן, החל עם צאתו לגמלאות לעסוק בשני תחומים שחיבב, בעלי חיים ועיבוד תמונות. את מגוון הצילומים שמצא, או שנשלחו אליו, העלה דגן לאתר המיועד לציבור אשר הוקם על ידו - תחת השם תוכיפדיה.

יש ציפורים שלא מתעסקים איתן. מתקן שעשועים בדמות angry birdsצילום: בלומברג

התובעים, חמישה צפרים (למחייתם או כתחביב) העלו במשך שנים ארוכות לאתרי אינטרנט מורשים תמונות שצילמו או מאמרים שכתבו תחת הבהרה כי הללו חוסים תחת הגנת הוראות חוק זכויות יוצרים. בתביעה שהגישו נגד דגן הם טענו כי הוא העתיק כ-700 צילומים שצולמו על ידם. בנוסף נטען כי הוא העתיק מאות טקסטים שנוסחו ונערכו ביחס לאותן תמונות ושני מאמרים שנכתבו על ידם.

לשיטתם, דגן עשה כל אלו תוך הסרת סימן זכות היוצרים מהתמונות והמאמרים, הסרת שמותם מהתמונות. מנגד טען דגן כי "הוא מעולם לא טען כי התמונות צולמו על ידו וכי עריכת הסרת הקרדיטים לא נעשתה אלא במסגרת עריכת התמונה והתאמתה לפורמט אחיד של התמונות".

השופטת קבעה כי "שעה שדגן העתיק את יצירות התובעים והעמיד אותן לרשות הציבור, יש לראותו כמי שהפר את זכויות היוצרים של התובעים". לדבריה, התובעים הרימו את הנטל להראות כי התמונות והטקסטים הם יצירות מקוריות". בנוסף ציינה השופטת כי "מעדויות התובעים עלה כי לעיתים נדרשו לחודשים ארוכים לצילום איזה מן התמונות וממילא מקום הימצאותן של הציפורים, שלבי חייהן, מקום קינונן והרגלי נדידתן חייבו ידע רב מקדים וסבלנות מרובה". השופטת קבעה דגן כי יפצה את התובעים בסך כולל של 150 אלף שקל. ובנוסף ישלם לכל אחד מהם הוצאות משפט בסך של 7000 שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker