יסמין גואטה
יסמין גואטה

"רכישתה של קבוצת אי.די.בי אחזקות המצויה בחובות של מיליארדי שקלים עלולה למוטט את אמבלייז, לרוקן את קופת המזומנים שלה ולפגוע קשות בנזילותה", כך מזהיר עו"ד איתן ארז, הנאמן לנכסיו של אלי רייפמן במכתב ששלח לדירקטורים של אמבלייז.

באחרונה אישר דירקטוריון חברת בי.ג'י.איי, שבשליטת איש העסקים היהודי החרדי מאוקראינה אלכס גרנובסקי, את העסקה לרכישת נתח משמעותי מחברת אמבלייז מידי חלק מבעלי המניות שלה, נפתלי שני ודונלד סטרום ובעתיד אולי גם את האחזקה של קרן פורטיסימו.

הסיבה שבי.ג'י.איי, שבקופתה היו בסוף מארס 2013 מזומנים של כ-220 מיליון שקל, לוטשת עיניים אל אמבלייז, היא קופת המזומנים הדשנה שלה שהסתכמה נכון לסוף 2012 בכ-140 מיליון דולר. גרנובסקי מתכנן להשתלט על אי.די.בי אחזקות באמצעות קופה זו במסגרת מתווה הסדר החוב הנרקם, כשלצורך כך תידרש השקעה של מאות מיליוני שקלים.

אמבלייז היא חברת היי-טק ישראלית, הנסחרת בבורסת לונדון מאז שנות ה-90'. החברה, שנשאה בתחילה את השם גיאו-אינטראקטיב, הוקמה ב-1994 על ידי שרון כרמל, צורי דבוש, אלי רייפמן ונפתלי שני.

כשנה וחצי לאחר הקמתה הונפקה בלונדון לפי שווי של 160 מיליון דולר. מאוחר יותר גייסה 43 מיליון דולר, ובתחילת 2000 יצאה לגיוס שלישי של 366 מיליון דולר - לפי שווי של 4.5 מיליארד דולר.

נוחי דנקנר בבית המשפטצילום: עופר וקנין

בשנת 2006 רכשה אמבלייז את השליטה בחברת ה-IT פורמולה תמורת 67 מיליון דולר. פורמולה היתה אז הפעילות העיקרית שלה, לאחר שמודל שפיתח רייפמן לטלפון סלולרי ישראלי נכשל. ב-2010 נמכרה פורמולה ב-139 מיליון דולר לחברת אסקו מפולין, ומאז נותרה אמבלייז ללא פעילות, אך עם קופה דשנה.

בינתיים הצליח רייפמן להסתבך, הוא פשט רגל ועו"ד ארז מונה על ידי בית המשפט כנאמן לנכסיו לאחר שנקלע לחובות שהוערכו ב-300 מיליון שקל. בספטמבר 2011 נגזרו על רייפמן ארבע שנות מאסר בפועל ופיצוי בסכום של 6.3 מיליון דולר, לאחר שהורשע בעבירות של זיוף ושימוש במסמך מזויף ובקבלת דבר במרמה לצורך קבלת הלוואה.

לפני כשנה הגיש ארז תביעה בסך של כ-86 מיליון שקל נגד חברת אמבלייז בשמם של נושיו של רייפמן. הנושים טענו כי הם הלוו לרייפמן כספים לאור מצגים ישירים או עקיפים, מסמכים רשמיים של אמבלייז ודו"חותיה הכספיים, שמהם עלה כי מדובר באדם אמיד מאוד, נשיא אמבלייז ואחד מבעלי מניותיה הגדולים.

במכתב ששיגר מציין ארז כי נושיו של רייפמן רואים את הדירקטורים של אמבלייז אחראים באופן אישי באם תיווצר סיטואציה בה יעמדו מול שוקת שבורה בבואם לגבות את הסכומים שיפסקו והם שומרים על זכויותיהם לתבוע אישית כל גורם שיאשר את העסקה ולמעשה יפגע ביכולת התובעים להיפרע מחב' אמבלייז. בנוסף, מציין ארז תביעות נוספות שעומדות נגד אמבלייז. אחת מהן היא תביעה בסך של כ-73 מיליון שקל שהגישו שלמה נרקיס וחב ' Timedefine Holdings Limitedגם הם נושים של רייפמן נגד אמבלייז.

עו"ד בעז בן צור, המייצג את חברת אמבלייז בתביעות האמורות, מסר בתגובה: "יש לתמוה כיצד מכתבו של עו"ד איתן ארז מצא את דרכו למספר כלי תקשורת בעת ובעונה אחת. מכל מקום, אין לתביעות המופרכות האמורות, שעו"ד ארז עומד מאחורי הגשתן, ושבתי המשפט כבר חיוו את דעתם עליהן, כל קשר להתפתחויות האחרונות בחברת אמבלייז. חברת אמבלייז תמשיך לפעול בהתאם להוראות הדין, ולא תירתע ממכתבי סרק כאלה או אחרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker