שריג התעורר מתרדמה ממושכת - ומעצבן את השופט אורנשטיין

השקט התעשייתי שהוא הקפיד לשמור עליו מופר דווקא מול בית המשפט

הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה רז

שלוש שנים כיהן פרופ' עודד שריג ולא מיהר לשום מקום. כשבוע לפני שהוא אמור לפרוש אצה לשריג הדרך. שריג כל כך ממהר שהוא שכח שלבית המשפט יש לוחות זמנים משלו, ובעניינים משפטיים שנדונים אצלו הוא הפוסק.

לוחות הזמנים של בית המשפט אמנם איטיים למדי אך מהירים הרבה יותר מלוחות הזמנים ששריג נהג לפיהם עד עתה כמפקח על שוק ההון. שריג כנראה להוט להותיר חותם, ושוכח בדרך שהוא פועל באקלים משפטי, שהוא נכנס באמצעם של דיונים משפטיים שנמשכים כבר חודשים ארוכים ומי שקובע את אופן ההתקדמות הוא שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב איתן אורנשטיין.

השופט אורנשטיין ודאי מעריך את מעורבותו של שריג בהליך, שנייה לפני שחברת הביטוח השלישית בגודלה מחליפה ידיים. ייתכן שהוא ציפה למעורבותו של שריג עוד קודם לכן, אך ברגע ששריג קבע לאורנשטיין עובדות בשטח - השופט איבד את סבלנותו.

עודד שריגצילום: עופר וקנין

השופט לא אשם בכך ששריג התעורר מתרדמת הקנדציה שלו ויוצא ממערת משרד האוצר כשהוא מורעב. אתמול לאחר שנודע לשופט כי שריג הורה למנות את משה טרי כנאמן למניות השליטה בכלל ביטוח הוא הורה להשהות את המהלך עד להחלטה אחרת שלו. השופט קבע עוד לפני שבועות רבים כי יתקיים דיון בפניו ביום ראשון הקרוב שנועד לעקוב אחר התקדמות המגעים למכירת כלל. בהחלטה שנתן אתמול הוא הזמין את שריג וצוותו להופיע בפניו, יחד עם עוד עשרות הצדדים בתיק ומאות עורכי הדין שמטפלים בו.
מבחינת השופט, שריג ביקש לקבוע עובדות בשטח.

אתמול שלח שריג מסמכים לטרי והחתים אותו על מסמך שנושא כותרת "יפויי כוח בלתי חוזר לגבי אמצעי השליטה בכלל החזקות עסקי ביטוח". במבוא להתחייבות של טרי כותב שריג, כמנסח המסמך כי "הממונה (הכוונה לשריג- ה"ר) קבע כי אמצעי השליטה הרלוונטיים יועברו לידי הנאמן" בסעיף נוסף קובע שריג כי הממונה אישר את מינויו של טרי כנאמן.

טרי מצידו התחייב לפעול לטובת המפקח על שוק ההון "ובהתאם להוראות שיינתנו לך על ידי הממונה ככל שיינתנו". המסמך מכשיר את כניסתו של טרי לתפקיד הנאמן למרות החלטת בית המשפט שמשהה את מינויו. השופט אורנשטיין ראה את המסמך והבין כנראה ששריג מנסה לעקוף אותו, להציב לו עובדות בשטח שעלולות לייתר את החלטתו העתידיות ולהגביל אותו במינוי בעל תפקיד מטעם בית המשפט שזהותו תיקבע על ידי השופט, אם השופט יהיה מעוניין בכך.

בהחלטה חדשה שנתן אתמול בערב השופט הוא הזכיר לשריג "הוריתי במפורש שאם ימונה נאמן טרם מתן ההחלטה, אזי מינויו של הנאמן יעוכב. לכן, אין במסירת מסמכי העברת השליטה ויתר המסמכים כדי לאפשר ביצוע כל פעולות שהן מכוחם של אותם מסמכים, ואין במסירתם כדי לשנות את המצב שקדם למסירתם".

השופט נזף בשריג וכתב לו הערה שתלמידים רגילים לשמוע ממוריהם "בית המשפט מצפה כי החלטותיו יכובדו". ואם לא די בכך, השופט גם מערב לראשונה בהליך את "המנהל" ומורה כי החלטתו תימסר גם לפרקליט המדינה.

לא ברור אם שריג פעל בנמרצות מול טרי כדי לקבוע לשופט עובדות בשטח או כמפקח אחראי על שוק ההון. הלהיטות שמאפיינת את שריג בימיו האחרונים אינה אופיינית לפעילותו עד עתה כמפקח על שוק ההון. השקט התעשייתי שהוא הקפיד לשמור עליו עד עתה מול הגופים המפוקחים מופר דווקא מול בית המשפט. אותו בית משפט שהוא אמור לסייע לו לשמור על יציבות החברה לרווחת נושיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker