התקדימים המשפטיים של שופטת הפירוקים הפורשת ורדה אלשיך - דין וחשבון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

התקדימים המשפטיים של שופטת הפירוקים הפורשת ורדה אלשיך

פסיקתה של אלשיך, שהתבססה בעיקרה על ראייה וניתוח כלכלי של מצב החברה, איפשרה לאלפי חברות להבריא ולהמשיך בפעילותן לאחר גיבוש ויישום הסדרי נושים

9תגובות

פרישתה של שופטת הפירוקים וכינוסי הנכסים בבית המשפט המחוזי בתל אביב ורדה אלשיך בסוף השנה תסיים עידן בתחום חדלות הפירעון. לאורך 18 שנות כהונתה כשופטת הפירוקים וכינוסי הנכסים בבית המשפט המחוזי בתל אביב יצרה השופטת אלשיך עשרות תקדימים והלכות משפטיות חדשניות בתחום. חלק מההלכות של השופטת אלשיך אומצו בתיקוני חקיקה מאוחרים בדיני החברות. פסיקתה, שהתבססה בעיקרה על ראייה וניתוח כלכלי של מצב החברה, איפשרה לאלפי חברות להבריא ולהמשיך בפעילותן לאחר גיבוש ויישום הסדרי נושים. מאות אלפי עובדים הגיעו לאולם הדיונים שלה חוששים למקום עבודתם. רבים מהם איבדו את מקום עבודתם אך בזכות פסיקותיה קיבלו מהביטוח הלאומי כספים שסייעו להם להתאושש מהמכה הכלכלית.

עורכי דין, רואי חשבון ובעלי תפקידים שהופיעו תדירות באולמה של השופטת התרגלו למזגה הסוער ולמדו להתנהל מולה בזהירות ובענייניות. אנשים שנקלעו לראשונה לאולמה יצאו לעיתים זועמים, בוכים והמומים. היא ביקרה בחריפות בעלי חברות שסירבו להזרים כסף לחברות בבעלותם אף שהוכח שביכולתם לעשות זאת לטובת נושיהם, הוקיעה ניסיונות להברחת נכסים של חייבים, שלחה את אלי רייפמן למאסר בכלא לאחר שקבעה שהוא הסתיר מניות של חברת אמבלייז מנושיו. היא הוציאה צו מאסר לשף איל שני שניהל באולמה הליך פשיטת רגל במשך עשור ועלה חשש שהוא הבריח נכסים באמצעות שותפיו העסקיים. שני גייס את הכסף מחבריו ונמנע ממאסרו.

במקרה אחד אף הגיעה השופטת לווילה של חייבת שהתחמקה מלהגיע לאולם הדיונים בשל מצבה הרפואי. באותו מקרה, הפתיעה אלשיך את רחל סייג סופר שחייבת עשרות מיליוני שקלים לנושיה, קיימה את הדיון המשפטי בסלון ביתה של החייבת והחליטה כי היא תרצה מאסר בשל סירובה לשלם לקופת פשיטת הרגל שלה. סייג סופר ערערה לבית המשפט העליון שעיכב את החלטתה של אלשיך.

למרות שהמקרים האלו קיבלו תשומת לב ציבורית נרחבת עיקר עיסוקה ותרומתה של אלשיך לתחום חדלות הפרעון היו התקדימים המשפטיים. לפני כארבע שנים בעניין אפריקה ישראל היא קבעה כי בהסדר נושים שבו יש נושים בעלי אג"ח שאמורות להיפרע בטווח הקצר ובעלי אג"ח שמחזיקים בסדרות שאמורות להיפרע במועד רחוק יותר, יש לפצות את בעלי האג"ח הקצרות באופן מועדף ביחס לאג"ח הארוכות כדי להשיג שוויון מהותי. על בסיס קביעה זו מתנהל כעת הדיון המשפטי בעניינה של חברת אי.די. בי. פיתוח בפני השופט איתן אורנשטיין שנחשב כיורשה של אלשיך בתחום הפירוקים.

תומר אפלבאום

בעניין אפריקה ישראל השקעות מ-2007 קבעה השופטת כי גם תנאי מפורש בהסכם שנערך בין ספק לבין חברה ולפיו צו הקפאת הליכים שיוצא לחברה מהווה הפרה יסודית של החוזה לא ייאכף באופן אוטומטי אלא יישקל בנסיבות העניין. המשמעות האופרטיבית של ההחלטה מאפשרת המשך ניהול תקין של חברה והמשך התקשרויותיה עם ספקים גם לאחר שהיא נמצאת בהליך של הקפאת ההליכים המשפטיים נגדה.

בהלכת שבירו מ-2002 קבעה השופטת תקדים נוסף שמאפשר מתן הפטר אישי לבעלי שליטה בחברה בגין ערבויות שנתנו לחברה במסגרת הסדר נושים של החברה, ולא במסגרת תיק פשיטת רגל אישי נגדם.

בהלכת קומגייט פסקה השופטת אלשיך כי המוסד לביטוח לאומי צריך לשלם לעובדים שאיבדו את מקום עבודתם בשל פירוק החברה שבה עבדו בעבור שכר העבודה שלא שולם להם, פיצויי פיטורים וכן בעבור תקופת ההודעה המוקדמת לפני פיטוריהם. פסק דינה של אלשיך אושרר על ידי בית המשפט העליון ב- 2006. בהלכת קלאב מרקט היא הרחיבה את ההלכה וקבעה כי גם עובדים שהחברה שבה עבדו מצויה תחת צו הקפאת ההליכים המשפטיים נגדה זכאים לקבל דמי הודעה מוקדמת לפני פיטורים מהביטוח הלאומי. על פסק הדין זה הוגש ערעור שנדון בבית המשפט העליון.

בשנה האחרונה שהתה אלשיך חודשים ספורים בשבתון בארה"ב ואת מקומה במחלקת הפירוקים והכינוסים מילא השופט איתן אורנשטיין.

עורכי דין שצברו מאות שעות דיונים באולמה הצטערו אתמול לשמוע על עזיבתה. עו"ד שלום (שולי) גולדבלט מומחה בתחום חדלות הפרעון הופיע אצל השופטת אלשיך ביום הדיונים הראשון שלה כשופטת פירוקים וכינוסים במחוזי בתל אביב. בקשתו להוצאת צו הקפאת הליכים נגד חברה שייצג אז נדחתה. "מאותו יום ולאורך השנים היא פיתחה מיומנות וידע בתחום הקפאות ההליכים וחסרונה בתחום יורגש על ידי כל אלה שעוסקים בו. המיומנות בקבלת החלטות מהירות ונכונות כלכלית בתנאים של "חדר המיון" הנדרש לצורך הצלת חברות בקשיים אינה דבר של מה בכך. לאורך השנים, גילינו שלמרות הקשיים שלעיתים הוערמו עלינו ועל החברות שייצגנו על ידי השופטת, ההחלטות שניתנו בסוף היום היו כאלו שתרמו תרומה נכבדה לאפשרות לקיים הליך נכון ויעיל של הסדר נושים שהביא להבראת חברות רבות ואיפשר את המשך פעילותן הכלכלית".

גולדבלט מציין כי לעיתים חלק על החלטותיה בנוגע לפתרון הנכון במקרה מסוים ואולם לדבריו "במקרים רבים ההחלטות שהיא נתנה הוכיחו את עצמן כנכונות ותרמו ליעילות של הסדרים לטובת הנושים ולטובת החברות". גולדבלט משבח את היצירתיות, האומץ והיעילות של אלשיך ויכולתה לנתח את מצב החברה מבחינה כלכלית כדי להביא לשיקומה, זאת לעיתים תוך מתן פרשנות נרחבת של החוק ואקטיביזם שיפוטי. "ללא החלטות מהירות ויעילות שאפיינו את דרך פעולתה של השופטת יהיה אולי צדק משפטי, אבל החברה תקרוס" הוא מסביר.

עו"ד אופיר רונן שייצג אלפי עובדים בחברות שהגיעו לאולמה של אלשיך ובהן רב בריח, קלאב מרקט, בורגר ראנץ, נורטל וסלטי שמיר מוסיף כי " הפסיקה שלה ביחס לעובדים היתה אמיצה וחדשנית. היא הגנה על זכויות עובדים בחברות שנקלעו לקשיים. היא ביטלה החלטות של מפרקי חברות ונאמנים שביקשו לפגוע בעובדי החברה. הפרישה שלה היא אובדן לתחום חדלות הפירעון. היא שופטת אמיצה שקיבלה לאורך כהונתה החלטות שיצרו תקדימים והלכות חשובות בנוגע לעובדים בחברות שנקלעו לחדלות פרעון".

לפני כשנתיים עמדה אלשיך בלב סערה כאשר נציב תלונות הציבור על השופטים אליעזר גולדברג קבע כי היא ערכה תיקונים בפרוטוקול דיון לאחר שהסתיים הדיון ומבלי שעורכי הדין שהשתתפו בו ידעו על התיקונים. מטרת התיקונים לטענת אחד מעורכי הדין שהשתתפו בדיון היתה לגרום לכך שהערות שהשמיע בעת הדיון מגבשות תלונה אתית שהגישה נגדו אלשיך ללשכת עורכי הדין.

בלשכת עורכי הדין הגישו נגדה תלונה לנציב גולדברג וגנזו את התלונה שהגישה השופטת נגד עורך הדין. במקביל, דרשו בלשכה להדיח את השופטת באופן מיידי. שר המשפטים דאז פרופ' יעקב נאמן ונשיא בית המשפט העליון, ד"ר אשר גרוניס, גיבו את השופטת אלשיך ודחו את טענות הלשכה. אלשיך הסכימה אז לפרוש מתפקידה כיו"ר נציגות השופטים, תפקיד אליו נבחרה פעמיים רצופות, ובמסגרתו שימשה כמעין יו"ר ועד עובדים של השופטים. אתמול צצו שמועות כאילו פרישתה היא חלק מההסדר אליו הגיעה השופטת אלשיך עם הנשיא גרוניס והשר נאמן. דוברת בתי המשפט דחתה את השמועות נחרצות וציינה כי "מערכת המשפט לא ידעה מראש על החלטתה של השופטת לפרוש. אין שום הסדר עם הנשיא לעניין פרישתה של השופטת אלשיך. הפרישה היא מסיבות השמורות לשופטת".



תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#