לנשוך חזרה |

הותקפתם על ידי כלב? כך תתבעו את בעליו

תקיפת כלב עלולה להותיר נזק פיסי ונפשי ■ מה צריך לעשות במקרה שכלב תקף אתכם, וכיצד בעלי הכלבים יכולים להתגונן מפני תביעה

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יסמין גואטה
יסמין גואטה

כלב הוא בעל חיים שעיר וחמוד, שעלול להפוך באחת לתוקפן, לנשוך ולגרום נזקים לאנשים סביבו. לא אחת הובילו הנשיכות לנזקי גוף קשים - והקורבנות נאלצו לפנות לבתי המשפט בתביעות לפיצויים.

איך לפעול במישור המשפטי במקרה שננשכתם או הותקפתם על ידי כלב? על מה כדאי להקפיד? כיצד בעלי כלבים יכולים להגן על עצמם מפני תביעה? ואיך ניתן למזער תוקפנות של כלב? עורכי דין שמתמחים בתביעות נזיקין מייעצים כיצד להימנע מלהגיע לבית המשפט בשל נשיכה שהסתבכה.

כתבות נוספות ב-TheMarker

צילום: בלומברג

עושים שקשוקה בפנסיה, ובמי לא נוגעים?

אקזיט ענק: יבמ רוכשת את טראסטיר הישראלית ביותר מ-800 מיליון דולר

במקרה שכלב מתקיף אדם, מסביר עו"ד עמיקם חרל"פ, האחריות שמוטלת על בעלי הכלב היא כמעט מוחלטת - אין צורך להוכיח התרשלות של בעל הכלב, ודי להוכיח כי נגרם נזק גוף כתוצאה מתקיפת הכלב. "ההנחה הבסיסית היא שלבעל הכלב תמיד יש שליטה עליו, ואם הכלב גרם לנזק, על הבעלים מוטל להוכיח שהוא לא אשם", הוא אומר.

הוא מסייג כי לבעל הכלב תהיה הגנה רק במקרים מסוימים, כמו אם הנזק נגרם כתוצאה מהתגרות מוכחת של המותקף בכלב, אם הנפגע נכנס לשטח של הבעלים שלא כדין, או אם הנפגע תקף את בעלי הכלב או את אחד מבני משפחתו הקרובה.

גם לרשויות 
יש אחריות

ההנחה היא שאם הכלב תקף, כנראה שבעליו לא נקט אמצעי זהירות מספיקים כדי למנוע את התקיפה. נטל הראיה, שברוב התביעות מוטל על התובע להוכיח שנגרם לו נזק, מתהפך במקרים של תביעות נגד בעלי כלבים. בתביעות מסוג זה, בעל הכלב הוא שצריך להוכיח שלא התרשל בשמירה על הכלב שתקף.

כדי לתבוע את בעל הכלב יש לאתרו. "אם לא הצלחת לאתר את בעל הכלב או את מי שמחזיק בו דרך קבע, ייתכן שלא יהיה לך את מי לתבוע", מסביר חרל"פ. במקרים מסוימים, הוא מאבחן, ניתן לתבוע את העירייה או גופים אחרים האמונים על ביטחון הציבור ואמורים למנוע פגיעות מסוג זה. כלב שברח מכלבייה עירונית, למשל, נחשב לשייך לעירייה. אם העירייה התרשלה בחיסון שנתנה לכלב, או אם המשטרה היתה יכולה למנוע את תקיפת הכלב אך לא עשתה זאת, ניתן לתבוע את הרשויות.

חרל"פ מציע למי שהותקף לגשת לבעלים של הכלב, ולקחת ממנו את כל הפרטים הדרושים - שם, מספר תעודת הזהות ומספר הטלפון. אם לבעל הכלב יש ביטוח שמכסה את הפגיעה, יש לקחת גם את פרטי הביטוח. מומלץ לצלם את הכלב ואת הפגיעות שנגרמו לנתקף. בנוסף, מומלץ להגיש תלונה במשטרה וכן לדווח לרשויות כדי שיפקחו על הכלב במטרה למנוע תקיפות נוספות שלו.

"על המשטרה לפתוח בחקירה פלילית נגד בעל הכלב אם הוגשה תלונה על נשיכה", אומרת עו"ד קרן לנציאנו ממשרד לנציאנו־פרייז. "אם המשטרה מחליטה להגיש כתב אישום נגד בעל הכלב, בית המשפט שדן בעניין הפלילי יכול לפסוק פיצויים כספיים לטובת הננשך, מבלי לפגוע בזכותו של הננשך לתבוע פיצויים בתביעה אזרחית".

הפיצוי תלוי
 לא רק בנזק

למי פונים כדי להגיש תביעה? תלוי בגודל הנזק והפיצוי הנדרש. אם מדובר בנזק של עד 33.2 אלף שקל, יש להגיש את התביעה לבית המשפט לתביעות קטנות. אם מדובר בסכומי תביעה גבוהים יותר, יש להגיש את התביעה לבית המשפט השלום. במקרה של נזק שמוערך בסכום שגבוה מ–2.5 מיליון שקל, יש להגיש את התביעה לבית המשפט המחוזי.

מבחינת מקום השיפוט, יש להגיש את התביעה במקום מגוריו של הנתבע - כלומר הבעלים של הכלב. אם לבעלי הכלב שנתבע יש ביטוח עבור כלבים ניתן להגיש את התביעה בכל מקום בארץ.

עו"ד קרן לנציאנוצילום: שלוש תקשורת

יש לצרף לכתב התביעה מסמכים התומכים בטענות, למשל מסמכים רפואיים, מסמכי משטרה תמונות וחוות דעת מרופא. לדברי עו"ד לנציאנו, הפיצוי שניתן לקבל בתביעה כזו תלוי בנזק שנגרם, בגיל הנפגע, בהפסד ההשתכרות, ההוצאות הרפואיות, הוצאות לצד ג' שקשור לנזק וכדומה.

לא לוותר על ביטוח

המחוקק ערך אבחנה בין כלב מסוכן לכלב שאינו מסוכן. משרד החקלאות הגדיר רשימה של זני כלבים מסוכנים, בהם רוטווילר, פיט בול טרייר, אמסטף ועוד. בנוסף, כלב יוגדר ככלב מסוכן אם הוא מעל גיל שלושה חודשים ונשך נשיכה שגרמה לחבלה.

כל כלב מעל גיל שלושה חודשים חייב אישור שניתן מהווטרינר העירוני. על פי חוק, חובה ללכת אתו עם רצועה באורך של עד חמישה מטרים ולשים בחצר שלט עם הכיתוב "זהירות כלב". בנוסף, יש חובה בחוק לחסן כלבים נגד כלבת.

אם מדובר בכלב מסוכן, מסביר עו"ד תומר פרייז, יש לשים בנוסף מחסום על פיו ואורך הרצועה יהיה עד שני מטרים בלבד. בכניסה לחצר יש להציב שלט עם הכיתוב: "זהירות כלב מסוכן", שהאותיות בו יהיו לפחות בגודל של 5 ס"מ. במקרה של כלב מסוכן, יש לבצע עיקור או סירוס, ומי שמחזיק בכלב מחוץ לבית חייב להיות מעל גיל 18.

בנוסף, חובה לרכוש ביטוח צד ג' לגוף ולרכוש. ביטוח מפני תקיפות של כלב לא תמיד פוטר את בעל הכלב מאחריות לנזקים שהכלב גרם, אך לעתים שופטים מתחשבים בכך ומפחיתים מגובה הפיצויים שעליהם לשלם לנפגע.

עו"ד עמיקם חרל"פ

לדברי לנציאנו, בית המשפט עשוי לקבוע כי המותקף אחראי בחלקו לנזק אם בעל הכלב נקט באמצעי הבטיחות הקבועים בחוק. במקרה כזה, עולה הסיכוי שבית המשפט אף ידחה תביעה של ננשך. לכן, ממליצים עורכי הדין לרכוש פוליסות ביטוח המכסות גם פגיעות צד ג' במקרים של נשיכות או תקיפות של כלבים. עלות פרמיה שנתית, הכוללת ביטוח מפני תאונות ומחלות של הכלב וכוללת גם ביטוח צד ג', היא כ–1,000 שקל.

קרבה משפחתית בין בעל הכלב למותקף חתכה את גובה הפיצוי

לפעמים קרבה משפחתית בין בעלי הכלב התוקף לנפגע יכולים לחסוך לבעלי הכלב בתשלום הפיצויים. עו"ד תומר פרייז ממשרד לנציאנו־פרייז מספר על קשיש שיצא להליכה בפתח תקוה והותקף באכזריות על ידי כלב שהתנפל עליו ונשך אותו בחלקים רבים מגופו.

בעקבות התקיפה הקשיש אושפז בבית החולים תל השומר למשך כמה ימים. הוא
החלים לאחר כמה חודשים, אך נותר עם צלקות רבות.

לאחר שפרייז הגיש הגיש בשמו של הקשיש תביעה, נוהל משא ומתן עם בעל הכלב, והוסכם כי בעל הכלב ישלם לנפגע 30 אלף שקל. ואולם כשהקשיש והנתבע נפגשו לחתום על הסכם הפשרה, התברר להם לראשונה שהם קרובי משפחה - וכך ירד הפיצוי בחצי ל–15 אלף שקל.

כך ניתן למנוע תוקפנות כלבים

הווטרינר ד"ר שרון רגב מבית החולים הוןטרינרי גני ערמונים ברמת גן, ממליץ כיצד לגדל ולאלף את הכלב בשאיפה למזער אירועים שבהם הוא יתקוף.

■ התחילו את אילוף הכלב כבר בהיותו גור, ואל תעודדו למשחקים אגרסיביים עם גורים אחרים.

■ סרסו כלבים זכרים כשהם מראים נטייה להיות דומיננטיים. הנטייה מתבטאת בקושי לאלף כלבים קשים לחינוך ודעתניים.

■ רצוי שכלבים מגזע גדול יעברו אילוף על ידי מאלף מקצועי.

■ לעולם אל תשאירו ילדים קטנים עם כלבים גדולים ללא השגחה.

■ עשו ביטוח מפני תאונות ומחלות של הכלב.

■ כשאתם הולכים עם הכלב בשטח ציבורי, שימו לו מחסום לפה.

■ אל תתנו לילדים לטייל עם הכלב אם הם לא מספיק חזקים לרסן אותו.

■ אם הכלב נמצא בחצר בית, מומלץ שהיה קשור עם אפשרות לתנועה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker