"אחרי 36 שנות שיפוט": השופטת אלשיך תסיים את כהונתה

אלשיך, שפיתחה מומחיות בתחום הפירוקים וכינוס הנכסים, פורשת תשעה חודשים לפני המועד הקבוע בחוק

הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה רז

שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, ורדה אלשיך, ביקשה לפרוש מכס השיפוט בנובמבר 2013. במכתב ששלחה השופטת לנשיא בית המשפט העליון, ד"ר אשר גרוניס, לשרת המשפטים ציפי לבני ולמנהל בתי המשפט, מיכה שפיצר היא הודיעה על כוונתה.

המכתב של השופטת קצר ביותר ובו נאמר: "אני מכהנת כשופטת מאז 16 בינואר 1978. החלטתי, לאחר קרוב ל-36 שנות ישיבה על כס השיפוט, להודיע על רצוני לסיים את כהונתי החל מיום 16 לנובמבר 2013". אלשיך הוסיפה כי הודעתה באה כמתחייב מהוראות חוק בתי המשפט היות שהיא מבקשת לפרוש כתשעה חודשים לפני המועד הקבוע בחוק לפרישתה. מועד יציאתה לגימלאות של אלשיך חל באוגוסט 2014, אז ימלאו לה 70.

לאורך השנים פיתחה השופטת אלשיך מומחיות בתחום הפירוקים וכינוס הנכסים. היא כתבה ספרים בנושא ופסיקותיה התקדימיות בתחום יצרו הסדרה במקרים שבהם החוק לא נתן מענה. כך לדוגמא, בהחלטה שנתנה בעניין הליך חדלות הפירעון של חברת אפריקה ישראל לפני כארבע שנים, היא קבעה כי בהסדר נושים שבו יש נושים בעלי אג"ח שאמורות להיפרע בטווח הקצר ובעלי אג"ח שמחזיקים בסדרות שאמורות להיפרע במועד רחוק יותר, יש לפצות את בעלי האג"ח הקצרות באופן מועדף ביחס לאג"ח הארוכות כדי להשיג שוויון מהותי. על בסיס קביעה זו מתנהל כעת הדיון המשפטי בעניינה של חברת אי.די. בי.

לפני כשנתיים עמדה אלשיך בלב סערה כאשר נציב תלונות הציבור על השופטים קבע כי ערכה תיקונים בפרוטוקול דיון לאחר שהסתיים הדיון ומבלי שעורכי הדין שהשתתפו בו ידעו על התיקונים. מטרת התיקונים לטענת אחד מעורכי הדין שהשתתפו בדיון היתה לגרום לכך שהערות שהשמיע בעת הדיון מגבשות תלונה אתית שהגישה נגדו אלשיך ללשכת עורכי הדין.

בלשכת עורכי הדין הגישו נגדה תלונה לנציב תלונות הציבור וגנזו את התלונה שהגישה השופטת נגד עורך הדין. במקביל, דרשו בלשכה להדיח את השופטת באופן מיידי. שר המשפטים דאז, פרופ' יעקב נאמן, ונשיא בית המשפט העליון, ד"ר אשר גרוניס, גיבו את השופטת אלשיך ודחו את טענות הלשכה. אלשיך הסכימה אז לפרוש מתפקידה כיו"ר נציגות השופטים, תפקיד אליו נבחרה פעמיים רצופות, ובמסגרתו שימשה כמעין יו"ר ועד עובדים של השופטים.

בשנה האחרונה שהתה אלשיך חודשים ספורים בשבתון במכון מחקר בארה"ב ואת מקומה במחלקת הפירוקים והכינוסים מילא השופט איתן אורנשטיין, שמנהל היום, בין השאר, את תיק אי.די.בי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker