עיריית יבנה ביקשה למכור בית בגלל חוב של 51 אלף שקל - ביהמ"ש אסר

השופט קבע כי על הרשות המקומית הפועלת בהליכי גבייה לפי פקודת המסים למצות הליכי גבייה שונים העומדים לרשותה בטרם תפנה למכור נכס מקרקעין

יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה

בית המשפט מתח ביקורת חריפה על עיריית יבנה שביקשה למכור בית בשווי 2 מיליון שקל, בגלל חוב של 51 אלף שקל. "החוב עומד על כ-50 אלף שקל. שווי נכס המקרקעין כ-2 מיליון שקל. חלקו של החייב עומד על מחצית מהסכום. לאור סכום החוב, נדמה לבית המשפט שראוי לבדוק אם ניתן לנקוט תחילה בהליכים חמורים פחות בטרם יוצע הבית למכירה", פסק השופט עודד מאור מבית המשפט השלום בתל אביב.

לחייב היה חוב בסך של 51 אלף שקל לעיריית יבנה, בגין החוב הזה נפתח נגדו תיק הוצאה לפועל. בשנת 2009 בוצעו הליכי עיקול מיטלטלין בדירת המגורים שלו. בדו"ח שהוגש לבית המשפט צוין שעוקל מכשיר DVD, טלוויזיה, מערכת סטריאו ורמקולים. בדו"ח השני לא היה פירוט של הנכסים המעוקלים וצוין כי מדובר ב"התראה לפני פריצה".

שנתיים לאחר מכן, בשנת 2011 נחתמה הרשאה למכירת נכס מקרקעין ומונה כונס נכסים על זכויות החייב בבית המגורים שלו. מאחר שבית המגורים היה בבעלות משותפת של החייב ובת זוגו הגיש כונס הנכסים תביעה לפירוק שיתוף במקרקעין. השופט מאור מחק את התביעה וקבע כי "ההתנהלות שקדמה להגשת התביעה לפירוק השיתוף היתה כושלת ולכן יש להורות על מחיקתה".

השופט קבע כי על הרשות המקומית הפועלת בהליכי גבייה לפי פקודת המסים למצות הליכי גבייה שונים העומדים לרשותה בטרם תפנה למכור נכס מקרקעין. השופט הדגיש כי "עם פתיחת תיק ההוצאה לפועל- ובטרם יידרש רשם ההוצאה לפועל לשאלת מכירת הנכס- עליו לבדוק אם מונחת לפניו תשתית עובדתית מאת הממונה על הגבייה ממנה ניתן ללמוד כי לא נמצאו די מטלטלים לתשלום החוב".

צילום: סי די בנק

לדברי השופט, "מדובר בבית מגורים צמוד קרקע גדול ובזהירות הראויה נדמה לבית המשפט שניתן לבצע הליך של עיקול והוצאה של נכסי מיטלטלין רבים ומשמעותיים ממכשיר DVD טלוויזיה ומערכת סטריאו".

דובר עיריית יבנה מסר בתגובה: "עיריית יבנה פועלת לגביית חובות כלפיה ועושה כן בהתאם להוראות הדין. גם במקרה זה נקטה העירייה בכלל ההליכים וכמוצא אחרון פנתה בבקשה למימוש הנכס. החוב המקורי בעת פתיחת ההליך המשפטי כנגד החייב היה 61,000 שקל ולא כפי שנרשם בפסק הדין, ככל הנראה עקב טעות סופר. הנכס הנדון הינו בית צמוד קרקע בגודל של כ-250 מ"ר עליו רבץ חוב ארנונה בסך כ-61 אלף שקל והחייב אינו משלם את חובו במשך זמן רב ולמרות פניות חוזרות ונשנות.

"במהלך השנים פעלה העירייה לביצוע הליכי אכיפה לגביית החוב, לרבות משלוח הודעות דרישה, ביצוע עיקולי מטלטלין ועיקולי בנקים. רק לאחר פתיחת הליך המימוש הצליחה העירייה להביא את החייב לתשלום סך של כ-40 אלף שקל. בהליך זה בלשכת ההוצאה לפועל קבעה השופטת כי 'העובדה שהחוב נמוך אינה משנה את זכותו של הזוכה לנקוט הליכי מימוש הנכס כאשר על הנכס קיים שעבוד'. העירייה מכבדת את החלטת בית המשפט ותפעל למיצוי הליכי הגבייה פעם נוספת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker