אי.די.בי והבנקים משחררים סחרירים

לקראת הדיון ביום חמישי בפני השופט אורנשטיין מנסים הצדדים ליצור ספינים

עידו באום
עידו באום

השבוע מגיעים הספינים (ובעברית "סחרירים") סביב קונצרן אי.די.בי לשיאם, לרגל הדיון שיתקיים ביום חמישי בפני השופט איתן אורנשטיין בבית המשפט המחוזי בתל אביב, שיש לו משמעות מכרעת לסיכוייו של נוחי דנקנר להמשיך לשלוט בפירמידה.

הסחריר הראשון הוא הניסיון מכיוונה של אי.די.בי לטעון כי "הערת עסק חי" הוצמדה לדו"חותיה עקב החלטת מחזיקי האג"ח שלה להתאגד ולהציע הסדר הבראה שבמסגרתו תינטל השליטה בתאגיד מידי דנקנר ותעבור לידי נושיו.

"הערת עסק חי" היא מונח חשבונאי שאין לו שום קשר למהלכי הנושים. הערת עסק חי משמעה שמצבה הפיננסי של החברה הוא כזה שיש סיכוי שהיא לא תוכל להמשיך לתפקד כעסק בר קיימא. ההערה מוצמדת לדו"חות על ידי רואי החשבון של החברה, שתפקידם הוא להיות "שומרי הסף" שמעידים על מצב החברה.

נוחי דנקנר בדיון על הסדר החובות של אי.די.בי בבית המשפטצילום: מוטי מילרוד

המטרה האמיתית של הסחריר בעניין הערת עסק חי היא לבלבל את השופט אורנשטיין. השופט קבע בפסקי דין בעבר שהערת עסק חי היא אינדיקציה לכך שהחברה חדלת פירעון. כעת מנסה אי.די.בי לגרום לשופט לחשוב שהחברה כשרת פירעון וכי אין משמעות להערה, כי זו נגרמה על ידי מהלכי הנושים שרוצים להשתלט עליה.

למהלך של הנושים אין קשר להערת עסק חי. אם כבר, המהלך של הנושים יחלץ את החברה מהערת עסק חי מפני שההסכמה ביניהם נועדה להביא את החברה להסדר חוב, שיכלול תספורת ויקל על החברה להתמודד עם מצבה הפיננסי ויחלץ אותה מהבור.

באי.די.בי דוחים בתוקף את הטענה שמדובר בסחריר ומסבירים כי העברת השליטה למחזיקי האג"ח תוביל לכך שהבנקים יעמידו את החובות לפרעון מיידי ומכאן תחדל החברה לתפקד כעסק חי. בגלל זה "אשמים" מחזיקי האג"ח בהערה. זו תחזית אפשרית, כמובן, אבל אם יחליט בית המשפט להעביר את השליטה בחברה למחזיקי האג"ח וליישם את הסדר ההבראה שהם מציעים, הוא לא ייתן לבנקים לקלקל את המהלך.

הסחריר השני בא מכיוון הבנקים. אתמול דיווחו הבנקים כי לשיטתם אי.די.בי פיתוח היא חברה כשרת פירעון ("סולבנטית") ולכן הם מציעים הסדר שבמסגרתו ייפרס החוב שלה על פני זמן ארוך יותר, חלק מהחוב לנושים יומר מאג"ח למניות ועוד כל מני הקלות. רגע, אם החברה כשרת פירעון, למה צריך לפרוס את החוב שלה? בכלל, אם החברה כשרת פרעון כיצד הצליחו הבנקים לשכנע את הממונה על ההגבלים העסקיים לאפשר להם לבצע תיאום ביניהם על הסדר החוב - מהלך חריג בכל קנה מידה בעולם הבנקאות הישראלי?

כדאי לזכור שהבנקים הגדולים מצויים בניגוד עניינים חריף במיוחד בכל הקשור לקונצרן אי.די.בי: הסדר שיעניק את השליטה למחזיקי האג"ח באי.די.בי פיתוח ישלול מהם את היכולת לגבות את החובות מחברות השליטה הפרטיות של דנקנר וגם יחשוף אותם לתביעות בגלל הלוואות הענק שניתנו ללא ביטחונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker