ביהמ"ש: רשות המסים תשיב לקבוצת מרחב-אמפל 13 מליון שקל

רשות המסים סירבה להחזיר למרחב-אמפל את הסכום בין היתר לאור מצבה הכלכלי הרעוע לטענתה

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יסמין גואטה
יסמין גואטה

רשות המסים תשלם לקבוצת מרחב-אמפל של יוסי מימן כ-13 מיליון שקל שגבתה ממנה ביתר - כך קבע אתמול שופט בית המשפט המחוזי בלוד, אחיקם סטולר. בכך קיבל השופט את תביעתה של קבוצת מרחב-אמפל שביקשה לחייב את רשות המסים בהחזר המס אשר שולם לטענתה ביתר.

רשות המסים סירבה להחזיר למרחב-אמפל את הסכום בין היתר לאור מצבה הכלכלי הרעוע לטענתה. בנוסף נקבע כי רשות המסים תשלם למרחב-אמפל הוצאות משפט בסך של 18 אלף שקל.

ביולי 2012 הגישה מרחב-אמפל לפקיד שומה למפעלים גדולים את הדו"ח לשנת המס 2011. בהמשך נשלחה אליה הודעה ממוחשבת מרשות המסים לפיה בהתאם לחישוב המס מגיע לה החזר בסך של כ-26 מיליון שקל.

יוסי מימןצילום: עופר וקנין

עוד צוין כי הסכום להחזר יועבר לחשבון הבנק שלה בתוך 45 ימים. אלא שבפועל רשות המסים לא העבירה לה את הכסף. רק לאחר פניות רבות ושיחות טלפוניות של מרחב-אמפל לרשות המיסים ניאותה האחרונה להחזיר כמחצית ממלוא הסכום אותו בסך של כ-13 מליון שקל אולם הודיעה כי אין בכוונתה להשיב את המחצית השנייה.

מרחב-אמפל פנתה לבית המשפט וטענה באמצעות עורכי הדין זיו שרון ומיכל סולמונוביץ' כי פקיד השומה התעלם מהוראות מפורשות שבפקודת מס הכנסה וכן מפניות רבות שלה בהן ביקשה להחזיר לה את המס ששולם על ידה ביתר, והעומד לזכותה להחזר בגין הדו"ח לשנת המס 2011.

רשות המסים טענה מנגד כי הסיכוי שקבוצת מרחב תהיה חייבת בתשלום המס אשר את השבתו היא מבקשת הוא גדול ביותר, שכן לדבריה "ההפסד הנדרש במסגרת הדו"ח שהוגש על ידה, אותו היא מבקשת לקזז כנגד רווח ההון שנוצר לה, הינו מופרך ונראה כי הוא בא לאוויר העולם רק על מנת ליצור באופן מלאכותי את הזכאות להחזר המס על פי הדו"ח". רשות המיסים הדגישה כי "אם יתברר כי על מרחב לשלם את המס שיושב לה עתה, לא ניתן יהיה לגבותו ממנה". החשש של רשות המיסים נסמך לדבריה "על מצבה הכלכלי הרעוע של מרחב ושל הקבוצה שהיא מהווה חלק מרכזי בה".

מרחב-אמפל טענה בעניין זה כי "היא חברה ישראלית פעילה, ויש לה נכסים בשווי רב, העולים בהרבה על סכום המס העתידי הלכאורי הנטען על ידי רשות המיסים: ההחזקה 100% במניות חברת גדות; החזקה בחלק ממניות EMG ותביעה כנגד ממשלת מצריים; החזקה במניות חברת אנרגיית רוח גלובאלית בע"מ; הלוואה לחברת מרחב מנפ בסכום של כ-20 מיליון דולר וערבות אישית לכך מהבעלים".

השופט סטולר קיבל את טענותיה של מרחב-אמפל. הוא התייחס למצבה הכלכלי של מרחב-אמפל ופסק כי "לא ניתן לומר בשום פנים ואופן שהיא חסרת כל". השופט התייחס לאפשרות של רשות המסים לעכב את ביצוע ההחזר מעבר לתקופה הקבועה בחוק. "כפי שאנו דורשים מנישום במועדים, כך גם יש לדרוש מרשות המיסים לעמוד במועדים. כשמדובר ברשות המיסים יש לה חובת זהירות מוגברת כלפי הנישום ויש לדרוש ממנה התנהלות קפדנית יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker