שנתיים מאסר ליועץ השקעות לשעבר בבנק הבינלאומי הראשון

על פי גזר הדין, נתנאל ניצל את בקיאותו ברזי המסחר בשוק ההון ובבורסה, על-מנת לעקוף את המגבלות שחלו עליו לפי חוק כיועץ השקעות בבנק, כדי להפיק רווחים, על חשבון לקוחותיו בבנק

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שופט המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב, חאלד כבוב גזר היום עונש של שנתיים מאסר בפועל, שנת מאסר על תנאי וקנס בסך של 25 אלף שקל על שרון נתנאל, יועץ השקעות לשעבר בחדר מסחר תאגידים בבנק הבינלאומי הראשון.

נתנאל, ששימש כיועץ השקעות בסניף תל אביב של הבנק בין השנים 2009-2002 הורשע לפי הודאתו בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, גניבה בידי מורשה, השפעה בדרכי תרמית על פעולות השער של ניירות הערך, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, זיוף בנסיבות מחמירות, הלבנת הון ועוד.

על פי גזר הדין, נתנאל ניצל את בקיאותו ברזי המסחר בשוק ההון ובבורסה, על-מנת לעקוף את המגבלות שחלו עליו לפי חוק כיועץ השקעות בבנק, כדי להפיק עבורו רווחים, על חשבון לקוחותיו בבנק, להם העניק שירותי ייעוץ.

השופט חאלד כבובצילום: עופר וקנין

לשם כך הוא הציע לקרובי משפחתו לפתוח חשבון ני"ע משותף על שמם, וביצע באמצעות 'חשבון קש' זה, במשך כשלוש שנים, מאות עסקאות מתואמות בני"ע: נתנאל הזרים הוראות קניה ומכירה של ניירות ערך מהחשבון בו פעל, ובמקביל, הזרים פקודות הפוכות מחשבונות של 17 מלקוחותיו, כשהוא זה שקובע את כמות נייר הערך ושערו, כך שהוא קונה בזול לחשבון הקש ומוכר ביוקר, ולהיפך.

בצורה זו, ביצע נתנאל כ-700 עסקאות בין החשבון על שם אחיינו לבין חשבונות לקוחותיו, במחזור מצטבר של 60 מיליון שקל. מתוך 700 עסקאות אלו, נטען כי 300 עסקאות היו במחזור מצטבר של 40 מיליון שקל. בדרך זו הוא גרף לכיסו 350 אלף שקל על חשבון רווחי הלקוחות.

השופט כבוב ציין בגזר הדין כי "מדובר בנאשם שהיה פעיל ותיק בשוק ההון אשר נהנה הן מאמונו של הבנק בו עבד במשך שנים ארוכות, והן מאמונם של לקוחותיו. אלא שהוא בחר במודע ותוך תכנון מוקדם ברור, לנצל את האמון שניתן בו על מנת לשלוח ידו בכספי לקוחותיו תוך ניצול המנגנון של שוק ההון". לדבריו "בנקאי שמנצל את מעמדו על מנת לגנוב את כספם של לקוחותיו, תוך ביצוע מניפולציה על מחירי ניירות ערך סחירים בשוק ההון, פוגע אנושות בערכי הבנקאות, הייעוץ ושוק ההון - כל הגופים הללו בנויים על אמון הציבור בהם ותלויים בו".

השופט הבהיר כי בשנים האחרונות ניכרת מגמה ברורה של החמרה באשר לעבירות "צווארון לבן", ועבירות בשוק ההון בפרט. עם זאת הוא ציין כי הנסיבות האישיות של נתנאל מצדיקות הטלת עונש ברף התחתון של מתחם הענישה וכן הקלה משמעותית בקנס שהושת עליו. 

"משפחתו של נתנאל הגיעה להתרסקות כלכלית ולחסרון כיס. בנוסף לכך, מצבו של נתנאל מצדיק חריגה ממדיניות הענישה הראויה והמקובלת של הטלת קנסות כספיים משמעותיים, שהרי המניע לעבירות מהסוג שביצע הוא בצע כסף, ועל כן תגובת בית המשפט צריכה לא רק לפגוע בכיסו, אלא גם לשאת מסר לכל עבריין פוטנציאלי בדבר אי הכדאיות שבפשיעה כלכלית. זאת, הן על ידי הטלת עונשי מאסר משמעותיים והן בהטלת קנסות העולים משמעותית על סכום העבירה. אולם, במקרה זה מצאתי לנכון להקל על הנאשם בשל הנסיבות הכלכליות שלו ושל משפחתו". אמר השופט.

התיק נוהל על ידי עוה"ד עופרה רובינפלד-הוך ושמרית גולדנברג ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה), ונחקר על ידי מחלקת החקירות של רשות ניירות ערך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker