השופט בתיק אי.די.בי: "בתי המשפט קורסים; אנשים עומדים בתור שיכריזו עליהם פושטי רגל"

השופט איתן אורנשטיין הרצה לעה"ד בכנס: "אני מסתכל על בעל המכולת, שבטח חושב לעצמו: הנה פושט הרגל עקץ אותי ב-7,000 שקל ויוצא לחו"ל" ■ "חושבים שלא אזכור את השם שלכם בפעם הבאה שאתקל בו? שמרו על המוניטין שלכם"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יסמין גואטה
יסמין גואטה

שמו של שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין, עלה לכותרות בשבועות האחרונים, כמי שבאולמו התנהל הדיון לגבי מצבה של חברת אי.די.בי פיתוח שבשליטת נוחי דנקנר. אורנשטיין החליט בשלב זה למנות לחברה משקיף חיצוני, אך הכרעותיו בהמשך בתיק עלולות לחרוץ גורלות בעולם העסקי בישראל.

אתמול הגיע אורנשטיין לערב עיון של ועד מחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין, שהתקיים במכללת קריית אונו, והרצה בפני עורכי הדין. אורנשטיין הבהיר כבר בהתחלה כי אינו מתכוון להתייחס לתיקים תלויים ועומדים, וכמובן גם לא לזה של אי.די.בי פיתוח.

למרות זאת, הוא תיאר בהומור את האופן שבו נאלץ לעבוד בביתו על התיק המורכב (שכלל 27 משיבים), כשהסביר מדוע הוא לא מסתפק בקריאת המסמכים בשירותים הדיגיטליים של נט המשפט, אלא נאלץ להדפיס את המסמכים. "במקרה של אי.ד.בי המסמכים היו פרוסים אצלי בכל הבית", סיפר אורנשטיין והוסיף בחיוך "אשתי כבר איימה עליי. קיבלתי שני קרגלים של חוות דעת, האם עולה על דעתו של מישהו שאסתכל בהם בנט המשפט?"

ההרצאה של אורנשטיין נועדה בעיקר להעניק לעורכי הדין ארגז כלים להתנהלות דיונית בהליכים זמניים ובפשיטת רגל, ובהמלכה הוא סיפק לנוכחים שלל עצות המופיעים באולמו. גם ביקורת על כמה גורמים הוא לא חסך. כך למשל, הוא התייחס לעומס הרב המוטל על מערכת המשפט ואמר כי "יש קריסה, אנשים עומדים בתור כדי שיכריזו עליהם כפושטי רגל. יש גם אנשים צעירים שהחובות שלהם הם 100 אלף שקל. אדם בן 33 שכל עתידו לפני מבקש להיות פושט רגל, מה קרה? אנחנו מוצפים הדיונים בהכרזות על פשיטת רגל".

צילום: דודו בכר

אורנשטיין לא חסך בביקורת שלו אף כלפי מערכת נט המשפט וכונס הנכסים הרשמי, פרופ' דוד האן. "למערכת נט המשפט יש יתרונות וחסרונות, אם אתם מבקשים סעדים זמניים אל תסמכו על נט המשפט, תגישו ישירות למזכירות. בנט המשפט לפעמים יש תקלות", אמר לעורכי הדין.

אורנשטיין הוסיף "אם מדובר בבקשה חשובה או דחופה תגישו אותה בנייר גם לשופט, הרי בכל מקרה אני אדפיס אותה, אין ברירה גם אנחנו בני אדם, כשאני כותב החלטה אני צריך לראות את כל המסמכים פרוסים בפניי על השולחן", אמר.

גם היוזמה החדשה של כונס הנכסים הרשמי, פרופ' דוד הן לפיה תקופת פשיטת הרגל תוגבל למשך זמן של שנה וחצי זוכה לביקורת מצידו של אורנשטיין. "אנו השופטים לא מאושרים מזה. אנו מסתכלים על בעל המכולת שפושט הרגל חייב לו 7,000 שקל ובסוף הוא לא מקבל את כל הכסף".

באותו עניין הוא ציין גם את פושטי הרגל שמבקשים ממנו לבטל צו עיכוב יציאה מהארץ. "זה תמיד נעשה ברגע האחרון, הם מבקשים ממני לצאת מהארץ לשיט בים התיכון או להשתטח על קברי צדיקים, גם במקרה זה אני מסתכל על בעל המכולת, שבטח חושב לעצמו הנה פושט הרגל עקץ אותי ב-7000 שקל ויוצא לחו"ל, יש כאן מראית עין", אמר השופט.

גם מעורכי הדין בעלי התפקיד שממונים על ידי בית המשפט לא התעלם אורנשטיין "איפה בעלי התפקיד כשצריך לחקור? הכנ"ר עם כל הכבוד לו הוא לא בנוי לבדוק ולחקור, אין לא את היכולות האלה זה רק בעל התפקיד, הכנ"ר רק מפקח, אתם צריכים לבדוק", אמר לבעלי התפקיד שנכחו באולם. "אני ער לשכר שלכם, ואני חושב שהלשכה צריכה לעמוד על מינימום כי זמן שווה כסף, אבל יחד עם זאת, אני מצפה לתמורה בעד האגרה, אתם אלה שצריכים לחקור". הוסיף.

אורנשטיין התייחס גם לדילמות העומדות בפניו כאשר מגיעים לאולמו אנשים שטוענים שאיבדו את כל כספם כשהשקיעו בחברה שקרסה "אומר לי אדם בדיון, איך בית משפט מאשר הסדר נושים, האיש הזה הונה אותי איך נותנים לו פטור, אך מכוח מה אני יכול ללחוץ על בעל השליטה להביא כסף? זו דילמה שיפוטית, האדם הזה צודק, הוא השקיע את כל כספי הפנסיה שלו ועכשיו חותכים לו את זה".

אורנשטיין התייחס לפסיקתה של השופטת ורדה אלשיך בעניין דלק נדל"ן והוסיף "אלשיך המציאה פטנט, היא עשתה שעטנז, החוק לא נותן לנו פתרונות ולכן יש הרבה חקיקה שיפוטית, יש לקונות ואנחנו נאלצים לעשות איזונים בין הצדדים, כשאין פתרונות אנחנו מייצרים פתרונות".

"אם משהו לא בסדר אני יכול לגרום לנזק בלתי הפיך"

הרצאתו של אורנשטיין התייחסה בעיקר לסעדים זמניים שמבקשים עורכי דין במסגרת הליכי פשיטת רגל. סעד זמני הוא סעד ניתן לבקש עיקול, צו מניעה וכינוס נכסים. "סעד זמני הוא דבר מאוד בעייתי ומאוד מטריד את השופט", אמר אורנשטיין "אלו צווים שעשויים לגרום לנזק רב ולכן אנו השופטים בודקים את הבקשות היטב ומכל הכיוונים, אם משהו לא בסדר אני יכול לגרום לנזק בלתי הפיך".

לדבריו, מאזן הנזקים חשוב מאוד והשופטים מקפידים מאוד לבדוק מה הנזק שיגרם אם יינתן צו עיקול מול הנזק ההפוך, אם לא יינתן. לכן, אמר לעורכי הדין, "תקפידו לא רק לכתוב שייגרם נזק בלתי הפיך אלא גם תסבירו לשופט איזה נזק ייגרם, תכמתו את הנזק, כשאנו נותנים צווים במעמד צד אחד אתם חייבים לפרט אנחנו שומעים רק אתכם".

אורנשטיין הזהיר את עורכי הדין להקפיד על ניקיון כפיים. "לפעמים יש משהו לא נוח בצד שלכם. אל תתעלמו ממנו, אל תחביאו לי את זה בסוף בשתי מילים, תיידעו את בית המשפט אל תטשטשו את זה", המליץ לעורכי הדין, ואף התרה בהם: "אם אתם מגישים משהו שהוא לא בסדר - אתם חושבים שאני לא אזכור את השם שלכם בפעם הבאה שאני אתקל בו? שמרו על המוניטין שלכם".

אורנשטיין התייחס גם לעורכי הדין שמתעכבים בהגשת הבקשות. "הדגש החשוב הוא שיהוי, אין לכם מושג כמה בקשות נדחות בגלל שיהוי", אמר וניצל את ההזדמנות לנזוף בעורכי הדין שמבקשים אורכות להגיש בקשות. "הייתי עו"ד למעלה מ-20 שנים, בחיים לא קרה לי שאיחרתי במועד. אני לא מבין למה מגישים בקשות אחרי הזמן אצלי בחיים זה לא היה קורה. לא הייתי מגיע למצב בו אני צריך לבקש הסכמה מהצד השני, אל תיקחו סיכונים אני חושב שזו רשלנות אם לא מגישים בזמן", הדגיש.

"שימו לב שיש מדרג בין הסעדים" אמר אורנשטיין לעורכי הדין, "אל תבקשו סעד דרסטי מידי כי לא ניתן לכן אותו ואז תצאו וידכם על ראשכם". אורנשטיין גם הזכיר לעורכי הדין כי רמת ההוכחה הנדרשת בסעד שנחשב קל יותר היא פחותה.

בדרך כלל הבקשות לסעדים זמניים הן ארוכות. "תכינו מבוא תמצית, תכינו אותנו למסגרת, תבנית, אנחנו השופטים מפתחים מיומנויות של קריאה, אבל תכניסו אותנו למבנה כדי שנדע במה מדובר", המליץ אורנשטיין לעורכי הדין.

כאשר מוגשת בקשה לסעד זמני בית המשפט מחויב לקיים דיון בנושא במעמד שני הצדדים למעט במקרה בו הסעד המבוקש הוא עיקול. "החקירות צריכות להיות קצרות, זה לא התיק העיקרי, כולנו חוטאים בזה, שואלים שאלות מפה ועד לסין, השאלות הללו מתאימות לתיק העיקרי, תעזבו אותי מהדברים השוליים", אמר והוסיף דוגמא מתיק איי.די.בי "בתיק איי.די. בי למשל, היתה בקשה למנוע תשלום של עשרות מיליוני שקלים. יש שם 27 משיבים ולכל משיב יש כמה עורכי דין. אם היו מתנהלות חקירות הן היו נמשכות שנתיים, אין אפשרות כזו ולכן מתמקדים רק בעיקר".

בתום הדיון, המשיך אורנשטיין "הסיכומים צריכים להיות בע"פ, אני משתאה כשמבקשים ממני סיכומים בכתב. העניין הוא שסעד זמני צריך להיחתך מיד". אמר וגם כאן חילק שלל עצות: "לסיכומים תבואו מוכנים מראש, סיכומים הם אומנות, יש את המתעלמים- אלו שמתעלמים מהבעיה, יש את המטשטשים- אלו שמנסים לטשטש את הבעיה ויש את האמיצים, אלו שאומרים, נכון שיש בעיה אבל היא שולית, תהיו האמיצים אל תהיו האחרים!".

לגבי בקשות לעיון חוזר שמגישים עורכי דין הוא אמר: "אין דבר ששופטים לא אוהבים יותר מעיון חוזר. נתת החלטה, חשבת שנפרדת מהתיק והוא חוזר אליך בעיון חוזר". לדבריו, בסעדים זמניים יש עיון חוזר רק בשינוי נסיבות, זה צריך להיות משהו מאוד דרמטי שקרה ולא היה ידוע קודם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker