פשרה בייצוגית: פלאפון תפצה מנויים בסך 2 מיליון שקל

החברה תפצה מנויים שחייבה בעמלת יציאה על חבילת גלישה

יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה

חברת פלאפון תפצה מנויים ומנויים לשעבר שחויבו בעמלת יציאה כשביקשו להתנתק מחבילת גלישה בסך כולל של 2 מיליון שקל, כך עולה מהסכם פשרה בתביעה ייצוגית שאושר היום (ג) על ידי שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים, גילה כנפי-שטייניץ.

התובע הייצוגי, אביעם אלקס הצטרף לתוכנית דור 3 של פלאפון הכוללת חבילת גלישה- TV בסיס לתקופה של 36 חודשים. לטענתו, הובהר לו שהצטרפות לחבילה הינה ללא תשלום חודשי נוסף אולם לדבריו בעת שביקש להתנתק מהתוכנית טרם תום תקופת ההתחייבות, חויב על ידי פלאפון בתשלום סך של 340.43 שקל עבור עמלת יציאה בגין ההתנתקות מהחבילה.

מרכז שירות של פלאפוןצילום: מוטי קמחי

בתביעה הייצוגית שהגיש בשנת 2010 הוא טען באמצעות עוה"ד עובדיה גבאי ועובדיה כהן ממשרד בם, דבורין, כהן ושות' כי "לא ניתן לגבות תשלום עמלת יציאה בגין התנתקות מחבילה שניתנה לו ללא תשלום נוסף". פלאפון טענה להגנתה מנגד כי "חיובו של התובע הייצוגי בעמלת יציאה תואם את ההסכמים עליהם הוא חתם".

לאחר הליכים משפטיים ומשא ומתן ממושך הגיעו הצדדים להסכם פשרה הכולל מתן פיצוי לכל מנויי פלאפון בהווה או בעבר שחויבו בתשלום עמלת יציאה בגין התנתקות מחבילת TV בסיס טרם תום תקופת ההתחייבות וזאת במסגרת תוכניות בהן שווקה החבילה ללא חיוב בתשלום חודשי נוסף בגינה.

על פי ההסכם, פלאפון תשיב לחברי הקבוצה 50% מעמלות היציאה ששילמו בתוספת מע"מ ובצירוף הפרשי הצמדה וריבית. עוד הוסכם כי לחברי הקבוצה שהם מנויי פלאפון יבוצע זיכוי בחשבונית החודשית ואילו לחברי הקבוצה שאינם עוד מנויי פלאפון יבוצע זיכוי לאמצעי התשלום של אותם לקוחות בפלאפון ואם זה אינו מעודכן, בהמחאה שתישלח לכתובתם בדואר רשום. באשר למנויים שלא יאותרו הוסכם כי פלאפון תעמיד תרומה מרוכזת בסכומים המגיעים ללקוחות אלה. גובה ההטבה לחברי הקבוצה הוא בסך של 2 מיליון שקל.

היועץ המשפטי לממשלה לא התנגד להסכם הפשרה אך ציין כי לא ניתן לטעון כי מוצר או שירות הוא חינם או ללא תשלום כאשר חלה עליו או תחול עליו בעתיד, חובת תשלום כלשהו ועובדת התשלום לא נאמרה לצרכן מראש.

השופטת גילה כנפי-שטייניץ ציינה בפסק הדין כי "בחינת הסדר הפשרה כמכלול, על יתרונותיו וחסרונותיו, מעלה כי מדובר בהסדר הוגן וסביר. הסדר הפשרה מגלם בתוכו את סיכויי וסיכוני התביעה ומעניק לחברי הקבוצה השבה של מחצית מהעמלה ששילמו". לדברי השופטת "יש טעם רב בטענת התובע הייצוגי כי גביית עמלת יציאה אינה עולה לכאורה בקנה אחד עם מתן החבילה ללא תשלום. מאידך, לא ניתן להתעלם מן העובדה כי החיוב בעמלת יציאה נרשם מפורשות בהסכמים עליהם חתמו חברי הקבוצה". השופטת פסקה כי התובע הייצוגי יקבל גמול בסך של 250 אלף שקל וכך גם עורכי דינו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום