רופא תובע שופטת שלא אסרה פרסום על פרטיו בפרשה פלילית

ד"ר אבי ברקאי תובע 400 אלף שקל משופטת בית משפט השלום בחיפה ומהנהלת בתי המשפט. לטענתו, השופטת יעל אבירם כתבן התרשלה בתפקידה ולא דנה בבקשה לאיסור פרסום שמו, שהוגשה על ידי סנגוריו

הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה רז

ד"ר אבי ברקאי, רופא ילדים מחיפה, שהורשע בהחזקת חומר פדופילי במחשבו, הגיש באחרונה תביעה בהיקף של 400 אלף שקל נגד שופטת בית משפט השלום בחיפה, יעל אבירם כתבן. לטענתו, השופטת לא הוציאה צו איסור פרסום דחוף על שמו ערב הגשת כתב האישום נגדו.

ברקאי נידון בבית משפט השלום ל-18 חודשי מאסר ובערעור לבית המשפט המחוזי בחיפה עונשו הופחת משמעותית ונגזרו עליו שישה חודשי עבודות שירות. בית המשפט העליון קיבל בקשת רשות ערעור שהגיש ברקאי וביטל את הרשעתו בהפצת החומר ממחשבו.

ד"ר אבי ברקאיצילום: חגי פריד

ברקאי נחקר ביוני 2010 במשטרת לוד בחשד להחזקה ופרסום חומרי תועבה של קטינים שנמצאו במחשבו הפרטי. מתחילת החקירה הוצא צו איסור פרסום בנוגע לזהותו ולכל פרט מזהה שלו, שהוארך מפעם לפעם עד למועד הגשת כתב האישום נגדו. ב-24 באוקטובר 2010 בערב נודע לברקאי באמצעות עורכי דינו כי הוגש נגדו כתב אישום לבית משפט השלום בחיפה.

בעקבות הגשת כתב האישום, פנו עיתונאים לסנגורו, עורך הדין שרון נהרי, כדי להביא את תגובתו בעת פרסום הידיעה. מאחר שצו איסור הפרסום פג עם הגשת כתב האישום, טוען עו"ד ליאור לויט, שמייצג את ברקאי בתביעה הנוכחית, כי סנגוריו של ברקאי פעלו להגיש בקשה בהולה ומיידית עוד באותו ערב לאיסור פרסום פרטיו של ברקאי. הסנגורית של ברקאי התקשרה למזכיר הראשי של בית משפט השלום בחיפה והודיעה לו על רצונה וכוונתה להגיש בקשה לקבלת צו איסור פרסום כדי שהמזכיר הראשי יסייע באיתור השופט התורן ויעביר לו את הבקשה.

לטענת ברקאי, בשעות הערב שב המזכיר הראשי לסנגורית והודיע לה ששוחח עם השופטת התורנית, אבירם כתבן, שהודיעה כי אין בכוונתה לעיין או לדון בבקשה והיא תדון בה למחרת בבוקר. התובע הוסיף כי הסנגורית הפצירה במזכיר לשוחח שוב עם השופטת כדי שתדון בבקשה באותו ערב בשל החשש שפרטי ברקאי יפורסמו בבוקר.

עוד טוען ברקאי כי לאחר ששיחת טלפון נוספת בין הסנגורית למזכיר הראשי לא הועילה, ביקשה הסנגורית מהמזכיר הראשי שהשופטת תיתן החלטה בכתב כדי שניתן יהיה לערער עליה. השופטת לא כתבה החלטה, כך שלא ניתן היה לערער עליה ולטענת התובע למחרת בבוקר פורסמו כתבות הנושאות את פרטיו המזהים.

ברקאי מלין כי השופטת התורנית "מעלה בתפקידה עת לא פעלה כמתחייב ממנה כשופט תורן שכל תפקידו הוא לתת מענה לסוג מקרים דחופים אלה. מדובר ברשלנות חמורה ובוטה שבאה לידי ביטוי בשיקול דעת לקוי תוך רמיסת כל זכות בסיסית של התובע, הפגנת זלזול או אדישות למצב קריטי בדחפותו".

ברקאי צירף לתביעתו החלטה של נציב תלונות הציבור על השופטים, שופט בית המשפט העליון בדימוס, אליעזר גולדברג, שעסקה בתלונה שהגיש בשל אותה מסכת אירועים. מההחלטה שניתנה באפריל 2011 עולה כי השופטת אבירם כתבן טענה בפני הנציב כי לא ראתה כל בקשה כתובה לאיסור פרסום בערב המדובר או למחרת בבוקר. השופטת אמרה לנציב כי "לא היה מה לקבל ובמה לדון כי לא הוגש דבר... אם המתלונן התכוון להגיש בקשה כתובה והכינה, מדוע לא מימש כוונה זו באופן מיידי על ידי העברתה לבית המשפט באמצעות מכשירי הפקס השונים או שימוש בנט המשפט". השופטת הוסיפה כי בהיותה שופטת תורנית היא נוהגת לבדוק באופן אישי בדרך של ניטור תכוף ותדיר את מכשיר הפקס הרלוונטי ואת הדואר הנכנס במחשב.

הנציב גולדברג מצא את התלונה מוצדקת וקבע כי "היה על השופטת להנחות את המזכיר הראשי להודיע לסנגורית שאם מדובר בבקשה דחופה, עליה להגישה מיד בכתב כמקובל שאז תוכל השופטת לעיין בה ולהחליט אם אכן יש דחיפות לדון בה בשעות הלילה ולא להמתין לבוקר שלמחרת".

תגובת דוברת מערכת בתי המשפט: "תשובתנו תימסר לבית המשפט במסגרת ההליכים המתנהלים בתיק. בהליך הפלילי שהוגש נגדו הורשע ד"ר אבי ברקאי בדין ושמו פורסם ברבים. ערעורו על ההרשעה נדחה וערעורו על גזר הדין התקבל חלקית. עתה תלויה ועומדת בקשת רשות ערעור שהוגשה על ידיו לבית המשפט העליון".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker