פרשת פלד-גבעוני |

רפי פלד, מפכ"ל המשטרה לשעבר, ירצה עבודות שירות; 4 שנות מאסר לטל יגרמן

שותפו של פלד, אריה גבעוני, נדון לשנתיים מאסר בפועל; שותף נוסף, דוד הבי, נדון לשנת מאסר

הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה רז

רפי פלד, מפכ"ל המשטרה לשעבר, ירצה 6 חודשי עבודות שירות וישלם קנס בסך 100 אלף שקל לאחר שהורשע בעבירות של מנהלים בתאגיד, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, עבירות דיווח לחוק ניירות ערך - כך קבע היום שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, חאלד כבוב.

השופט ציין כי פלד נפרד מיתר הנאשמים שהורשעו במסגרת אותו כתב אישום "בכך שהעבירות בהן הורשע קלות משמעותית מאלו בהן הורשעו הם. פלד לא גנב, לא זייף ולא קיבל דבר במרמה. אולם כישלונו של פלד היה כפול: התעלמותו מדיווחים אודות מעשים לא חוקיים המתבצעים בקוצה ... ונתן יד באופן מלא ומודע לעובדה שיגרמן הוא שהוביל את הקבוצה מבלי שהייתה לו כל סמכות פורמאלית לכך".

רפי פלד ואריה גבעוני בבית המשפטצילום: עופר וקנין

פלד הורשע במסגרת מה שמוכנה פרשת פלד-גבעוני, שבמהלכה השתלטה קבוצת משקיעים בראשות פלד ואריה גבעוני על 8 חברות ציבוריות בתוך מספר חודשים במהלך השנים 2000-2001. את מסע הרכישות ביצעה הקבוצה בעזרת מינוף מאוד משמעותי באמצעות אשראי בנקאי. כאשר הגיעה השעה לפדות את ההלוואות שניטלו לצורך ההשתלטות על החברות ציבוריות, נעשה שימוש בכספן של החברות הציבוריות. הקבוצה ביצעה מערכת עסקות מורכבת וממונפת, אשר כללה שימוש במשאבים של חברה אחת, לרכישת מניות בחברה שנייה, על ידי חברה שלישית; החזקות צולבות; שעבוד של אותם נכסים לטובת הלוואות שונות; הענקת אופציות רכישה, אשר יצרו חוסר ודאות בדבר אחזקות החברות ונכסיהן.

שותפו של פלד, אריה גבעוני, נדון לשנתיים מאסר בפועל וקנס של 20 אלף שקל. גבעוני הורשע בגניבה בידי מנהל, מירמה והפרת אמונים בתאגיד, עבירות דיווח לחוק ניירות ערך. השופט ציין כי גבעוני "שוב ושוב התייחס לחברות הציבוריות כאילו היו חברות פרטיות שלו שבהן ניתן לעשות ככל העולה על רוחו".

שותף נוסף של השניים, דוד הבי, נדון לשנת מאסר בפועל וקנס של 20 אלף שקל. הבי הורשע בגניבה בידי מנהל, מירמה והפרת אמונים בתאגיד, עבירות דיווח לחוק ניירות ערך. השופט כתב בעניינו כי "הדעת אינה נותנת שמי שלוקח על עצמו שורת תפקידים כה משמעותית בחברות בהן הושקע כספם של ציבור המשקיעים, לא עושה את המינימום הנדרש על מנת לוודא שאינו נותן ידו למעשים לא תקינים. מעבר לכך, הבי ידע שכסף מהחברות הציבוריות שעליהן היה אמון מתוקף תפקידיו ובהן היה בעל שליטה, זורם לחברה פרטית בבעלותו, ולא שאל שמץ של שאלה - את זאת לא ניתן לקבל."

טל יגרמן, שריצה בעבר עונש מאסר לאחר שהורשע בעבירות גניבה ומי שכונה ה"מוח מאחורי התוכנית", נדון ל-4 שנות מאסר בפועל וקנס בסך 20 אלף שקל. יגרמן הורשע בגניבה בידי מנהל, מירמה והפרת אמונים בתאגיד, עבירות דיווח לחוק ניירות ערך, זיוף מסמך בכוונה לקבל באמצעותו דבר בנסיבות מחמירות. בגזר הדין כתב השופט על יגרמן כי "הוא נמצא בקטגוריה אחרת מיתר הנאשמים, בכל הנוגע לחומרת מעשיו. יגרמן הציג דפוס התנהגות שיטתי ועקבי של התעלמות מוחלטת ממגבלות החוק. פרט להעברות הכספים שבגינן הורשע יחד עם גבעוני והבי, הוא הורשע גם בגניבה וזיוף שיקים של החברות ושימוש בהם לטובתו האישית... בשונה מהמעורבים האחרים אין מדובר בשחקן בין נבחרת שחקנים - מדובר במי שהוביל, הנהיג וקבע דרך תוך שימוש בכריזמה שגרמה לאחרים לנהות אחריו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker