ביהמ"ש קבע: הירשזון ישלם מס; "לא עסק בייעוץ כלכלי אלא בגניבה"

השופט דחה את ערעור הירשזון וקבע כי יחויב במס בגין הכספים שגנב מקופת הסתדרות העובדים הלאומית ■ עם זאת, השופט קבע כי הירשזון לא יחויב בתוספת מס מאחר שלא הוציא חשבוניות מס על הכספים

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יסמין גואטה
יסמין גואטה

האם שר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון, יחויב במס בגין הכספים שגנב מקופת הסתדרות העובדים הלאומית? השופט מגן אלטוביה מבית המשפט המחוזי בתל אביב קבע כי התשובה לשאלה זו חיובית.

עם זאת, השופט קבע כי הירשזון לא יחויב בתוספת מס מאחר שלא הוציא חשבוניות מס על הכספים. "האם מצפה פקיד השומה כי הירשזון יוציא חשבונית מס על פעולות הגניבה שלו?", תהה השופט. השופט אלטוביה דחה את ערעור המס שהגיש הירשזון ופסק כי הוא יחויב במס בגין השנים 2005-2000.

אברהם הירשזוןצילום: מוטי קמחי

הירשזון הורשע בשנת 2009 בארבע פרשיות גניבה חמורות בתקופה שבה שימש יו"ר הסתדרות העובדים הלאומית (הע"ל). הוא הורשע בגניבה של יותר מ-1.7 מיליון שקל מקופת הסתדרות העובדים הלאומית. בית המשפט גזר עליו עונש מאסר בפועל של חמש שנים וחמישה חודשים. עוד נגזרו עליו שנת מאסר על תנאי וקנס בסך 450 אלף שקל. בשנת 2008 שלח פקיד שומה כפר סבא שומה המתייחסת לשנים 2005-2000. בשומה זו חויב הירשזון בתוספת מס בשל אי ניהול פנקסים.

הירשזון הגיש ערעור על שומות המס וטען באמצעות עו"ד אלירם בקל כי לא היה מקום לחייב את הגניבות במס הכנסה כלל. לדבריו, הוא העביר להסתדרות העובדים הלאומית סך של כ-1.7 מיליון שקל "לאחר שנאלץ למכור את ביתו לצורך השבת הסכום". לדבריו, "הכספים שבנטילתם הורשע הוצאו מחזקתו, אינם עוד ברשותו ואין עוד לראותו כמי שהתעשר מגניבותיו". בנוסף טען הירשזון כי "פקיד השומה טעה כאשר סיווג את הכנסתו כהכנסה מעסק החייב בניהול פנקסים וטעה כאשר הטיל עליו קנס כמי שהיה חייב בניהול פנקסים ולא ניהל".

השופט אלטוביה דחה את טענותיו של הירשזון לפיהן השיב סך של 1.7 מיליון שקל. לדברי השופט "הירשזון השיב סך של 1.7 מיליון שקל רק במהלך שנת 2009 ואילך ועל כן אין להתחשב בסכום ההשבה החייבת שלו בשנות המס 2005-2000". השופט הדגיש כי "ככלל לא ניתן לייחס הוצאה עתידית להכנסה בשנת מס מסוימת באופן רטרואקטיבי ואיני רואה סיבה להעדיף את הירשזון על פני נישומים אחרים".

עם זאת ציין השופט כי "בשנות המס לא עסק הירשזון בייעוץ עסקי וכלכלי, אלא בגניבה". השופט דן בשאלה האם נכון לחייב גנב לנהל פנקסים וקבע כי התשובה לכך שלילית. לדברי השופט, "במקרה זה חיובו של הירשזון בתוספת מס בשל אי ניהול פנקסים באה בגדר ענישה כפולה, שהרי בשל מעשיו הוא הורשע ונענש". לפיכך פסק השופט כי "נכון והוגן שלא להטיל על הירשזון תוספת מס בשל אי ניהול פנקסים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker