שבוע לאחר ששוחרר מהכלא - תביעה של 28 מיליון שקל נגד עודד דסאו

איש העסקים משה ויזל הגיש תביעה נגד דסאו בטענה שהוציא ממנו במרמה סכום מצטבר של 70 מיליון שקל

יסמין גואטה
יסמין גואטה

פחות משבוע לאחר ששוחרר איש העסקים עודד דסאו מהכלא, הוא ייאלץ להתמודד עם חזית חדשה: תביעה על סך 28 מיליון שקל שהגיש נגדו אתמול איש העסקים משה ויזל לבית המשפט המחוזי בתל אביב. "דסאו הוליך אותי בכזב ובכחש והוציא מידיו סכומי עתק, המסתכמים לסכום מצטבר של כ-70 מיליון שקל", טוען ויזל.

דסאו, לשעבר בעל השליטה בחברה הציבורית גולן מלאכת מחשבת, הורשע בעבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד, גניבה בידי מנהל, אי גילוי מידע ופרסום מטעה והדחה בחקירה. על פי כתב האישום שהוגש נגדו בדצמבר 2007, הוא משך מהחברה כספים ולא יידע את הדירקטוריון ואת בעלי המניות. באוקטובר 2011 גזרה עליו שופטת בית משפט השלום בתל אביב, דניאלה שירזלי, שנתיים מאסר בפועל, 27 חודשי מאסר על תנאי וקנס בסכום של 100 אלף שקל. דסאו שוחרר מהכלא בשבוע שעבר לאחר שריצה עונש מאסר של שנה וחודשיים ולאחר ניכוי שליש מתקופת מאסרו.

עודד דסאוצילום: עופר וקנין

כעת מבקשים ויזל וחברת מקבץ ויזל אשקלון בבעלותו מבית המשפט להורות לדסאו להשיב להם 28 מיליון שקל. בנוסף לדסאו, נתבעות אף חברת ל.ב.א. נכסים בשליטתו ורעייתו, ורדה דסאו. באמצעות עורכי הדין בועז בן צור ותומר שקרצי, טוען ויזל כי מדובר "בתוכנית הונאה כללית שאדריכלה הוא דסאו". ויזל מספר בתביעה על היכרותו עם דסאו. לדבריו, בתחילת 2011 הציע לו דסאו להיכנס עמו לעסקות משותפות שבהן יעמיד דסאו את המימון הדרוש לעסקות ואילו ויזל יהיה אחראי לניהולן, לביצוען ולהשאת רווחי הצדדים על פיהן. לפי ההצעה, חלקם של הצדדים בעסקות האלה יהיה בשיעורים שווים - 50% כל אחד.

חרף מתווה זה, נטען בתביעה "עד מהרה, במקום שדסאו יעמיד את סכומי ההשקעה הנדרשים, מצא עצמו ויזל מעמיד סכומים שנדרשו על ידי דסאו בעסקות ובפעילויות שונות, תוך שדסאו מציג בפניו מצגים, ובכתב, כי בידיו אמצעים כספיים גדולים ובנוסף יהלומים ואבני חן יקרות".

אחד ממעשי התרמית המתוארים בתביעה נעשו לטענת ויזל מיד לאחר הכרעת הדין שבה הורשע דסאו בפלילים. לטענת ויזל, דסאו טען בפניו כי "בעתיד הקרוב ייגזר דינו ויכול להיות שעקב כך ייכלא הוא מאחורי סורג ובריח, דבר שימנע ממנו לטוס לגאנה, שם לדבריו, הוא מתכוון למכור את כל אותם יהלומים ואבנים יקרות, ששווים, לדבריו, כ-83 מיליון דולר". הוא הוסיף כי דסאו ציין כי "תנאי הערובה ליציאתו מן הארץ דורשים הפקדת 4.25 מיליון שקל, ועל כן ביקש כי ויזל יפקיד עבורו ערובה זו, תוך התחייבות שזו תושב לידיו".

ויזל על פי הנטען העביר את הסכום, אך לטענתו "לדסאו היו תוכניות אחרות. הוא לא הפקיד את הכסף בפרקליטות, כדבריו, ולא נסע לגאנה. הוא השתמש באותו סכום בדיוק - שאותו נטל במרמה מוויזל - כדי להחזיר לחברת אסיה, לפני מתן גזר הדין במשפט ההונאה שלו, את הסכום שגזל ממנה (כפי שנקבע בגזר הדין). וכך, באמצעות אותם כספים שהועמדו על ידי ויזל, למטרה אחרת, בדויה, עלה בידיו של דסאו "להשיב" את שגזל".

לדברי ויזל, "כך ונוכח סיפורים דומים, הוא מצא עצמו נשבה במצגיו של דסאו, שהביאו לכך שהוא מצוי כיום בחיסרון כיס של לא פחות מכ-70 מיליון שקל", נטען בתביעה. עם זאת, לטענתו הוא אינו תובע כעת את מלוא הסכומים מאחר וחלקם של הסכומים הובטח בבטוחות שונות.

עו"ד אפרים דמרי

עו"ד אפרים דמרי המייצג את דסאו מסר בתגובה: "מרשי קיבל התביעה לידיו לפני חצי שעה, נקרא את התביעה נלמד אותה ונגיב בהתאם ע"פ לוחות זמני בית המשפט, יצוין כי מר ויזל התובע מחזיק בנאמנות עבור משפחת דסאו 50 אחוזים מנכסיו השווים עשרות מיליונים, ישנו מסמך חתום על ידי התובע כי הוא מחזיק בנאמנות נכסים, משפחת דסאו לא חייבת ולו פרוטה אחת למר ויזל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker