קרן השפע של עורכי הדין |

קרנית שילמה שכר טירחה בסך 110 מיליון שקל

לפי מומחה לדיני נזיקין ותאונות דרכים - אף שקרנית היא קרן ציבורית, מאז הקמתה לא פירסמה הקרן מכרז להעסקת עורכי הדין החיצוניים

הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה רז

ב-7 השנים האחרונות שילמה קרנית, הקרן הממשלתית לפיצוי נפגעי תאונות דרכים, כ-92 מיליון שקל כשכר טרחה לעורכי דין שייצגו אותה בתביעות שהגישו נפגעי תאונות דרכים. בנוסף שילמה קרנית כ-17.5 מיליון שקל 
ל-172 עורכי דין שייצגו את הקרן בתיקי שיבוב, בהם נכנסת הקרן במקום המבוטח ותובעת בשמו, ובהליכי הוצאה לפועל.

מנתוני קרנית עולה כי בשנים 2006-2012 הוגשו לבתי המשפט ברחבי הארץ כ-5,200 תביעות שבהם היתה קרנית צד, והיא יוצגה על ידי 200 עורכי דין. הנתונים נמסרו בתשובתה של הממונה על חופש המידע בקרנית, חיה ליפסון, לפנייתו של עו"ד ישראל אסל.

מטרת הקרן לפצות נפגעים שאינם יכולים לתבוע מבטח על הנזק שנגרם להם. המקרים הבולטים שבהם משלמת קרנית לתובעים הם מקרים של פצועים וניזוקים מתאונות פגע וברח, נפגעים מרכב שהנהג בו נהג ללא רישיון, רכב שלא היה מבוטח מאחר שלא שולמה פרמיית ביטוח בגינו, רכב גנוב או רכב שנעשה בו שימוש בניגוד לתנאי פוליסת הביטוח. בנוסף, הקרן מפצה נפגעים שנפגעו מרכב שהיה מבוטח בחברת ביטוח שקרסה.

בקרן חברים נציגי משרד האוצר ומשרד המשפטים. הצוות הניהולי שלה כולל את המנכ"ל רו"ח איתן השחר, מנהלת מחלקת תביעות עו"ד נאוה מקובסקי, חשב הקרן רו"ח אייל אליוביץ ועוזרת המנכ"ל ליפסון. הכנסות הקרן ממומנות מפרמיית ביטוח החובה שמשלם כל בעל רכב, שחלק ממנה מופרש למימון קרנית.

אסל, מומחה לדיני נזיקין ותאונות דרכים, גילה כי אף שקרנית היא קרן ציבורית, מאז הקמתה לא פירסמה הקרן מכרז להעסקת עורכי הדין החיצוניים. לטענתו, הקרן כפופה לכללי המשפט המינהלי ודיני המכרזים, ולכן היה עליה לפרסם מכרז כזה.

"ההתקשרות דורשת יחסי אמון מיוחדים"

אסל פנה לקרנית וביקש לקבל הסבר מדוע עד עתה לא פורסם מכרז בנוגע לעורכי דין אך מכרז להעסקת חוקרים פרטיים דווקא התקיים. מנכ"ל קרנית רו"ח השחר השיב לאסל במכתב כי "ההתקשרות של קרנית עם עורכי דין נחשבת כהתקשרות עם בעל מקצוע מומחה הדורשת יחסי אמון מיוחדים, ולכן היא פטורה ממכרז". השחר הסביר כי "ההתקשרויות של קרנית עם עורכי דין מייצגים נעשות עם עורכי דין שמנויים ברשימות עורכי הדין של קרנית בהתאם למומחיות הספציפית הנדרשת. רשימות עורכי הדין מתעדכנות אחת לתקופה על יסוד צרכיה של קרנית, בהתאם לפניות של עורכי דין שפונים לקרן באמצעות טופס שפורסם באתר האינטרנט של הקרן".

השחר מזכיר לאסל כי בעבר פנה אסל לקרנית בבקשה להצטרף לרשימת עורכי הדין שמייצגים את הקרן בתביעות נגדה, אך לאחר שמועמדותו נבחנה היא לא נמצאה נחוצה לקרנית. השחר הוסיף כי אף שקרנית אינה חייבת להתקשר עם עורכי דין באמצעות מכרז, בכוונת ועדת המכרזים לשקול פרסום של מכרז כזה לאחר סיום מכרז החוקרים הפרטיים. אסל לא ויתר: "עם כל הכבוד לרשימות עורכי הדין שטיפחה קרנית במשך השנים", כתב, "אין ברשימות אלו כדי לפטור את הקרן מעריכת מכרז פומבי למתן שירותים משפטיים".

אסל מונה במכתבו את הגופים הממשלתיים שפירסמו מכרז פומבי לקבלת שירותים משפטיים, ובהם המוסד לביטוח לאומי, ענבל - הקרן הממשלתית לביטוח, הפרקליטות ומינהל מקרקעי ישראל.

הוא מטעים כי "קרנית אינה יוצאת מהכלל ואינה מעל החוק", וכתאגיד ציבורי עליה לפרסם מכרז. בתגובה למכתבו השני השיב לאסל עו"ד יוסף הלוי ממשרד מ. פירון, המשמש יועץ משפטי חיצוני לקרנית, כי אף שלשיטת קרנית תקנות חובת המכרזים פוטרות את הקרן מעריכת מכרז התקשרות עם עורך דין, ועדת המכרזים של הקרן תדון בפרסום מכרז להתקשרויות עם עורכי דין.

מקרנית סירבו להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker