גם אם לא התחתנתם, לא תקבלו נקודות זיכוי

איך מבדיל החוק בין משפחות חד הוריות לזוגות שמגדלים ילדים אך לא נישאו?

ג'ק בלנגה
ג'ק בלנגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ק בלנגה
ג'ק בלנגה

האם יכולים בני זוג שלא נישאו ליהנות מהטבות מס נפרדות בגין ילדים שהם מגדלים יחדיו? דוד חי עם בת זוגו משך כעשרים שנה בלא שהשניים נישאו. לבני הזוג שני ילדים אותם הם מגדלים יחדיו. דוד דרש מרשויות המס נקודות זיכוי עבור כל אחד מילדיו בטענה כי הוא הורה במשפחה חד הורית.

פקיד השומה דחה את דרישת דוד והסביר כי מדובר במשפחה דו הורית, שכן דוד וזוגתו מגדלים את ילדיהם יחדיו באותו בית, במשק בית משותף. העובדה שהשניים לא נישאו אינה משנה לעניין הגישה לפיה במשפחה המדוברת שני הורים.

החוק קובע כי "בחישוב המס של יחיד תושב ישראל שהוא הורה במשפחה חד-הורית שהיו לו ילדים שבשנת המס טרם מלאו להם תשע-עשרה שנה ושכלכלתם היתה עליו... יבואו בחשבון ... בשל ילדיו כאמור הנמצאים אצלו, 1/2 נקודת זיכוי בשל כל ילד, בשנת לידתו ובשנת בגרותו, שתי נקודות זיכוי בשל כל ילד החל בשנת המס שלאחר שנת לידתו ועד לשנת המס שבה מלאו לו חמש שנים, ונקודת זיכוי אחת בשל כל ילד החל בשנת המס שבה מלאו לו שש שנים ועד לשנת המס שקדמה לשנת בגרותו".

האם דוד הוא "הורה במשפחה חד הורית״? דוד טען כי יש לראותו כ"רווק" כיוון שלא התחתן עם בת זוגו ולכן יש לראותו גם כ"הורה במשפחה חד הורית". הוא סומך את טענתו על הגדרת "בני זוג" המחייבת נישואין על מנת שייראו "בני זוג" לצורך פקודת מס הכנסה.

בית המשפט המחוזי בנצרת (ע"מ 54773-03-11) דחה עמדה זו. נקבע כי הוראת הסעיף בחוק אינה מכוונת לזוגיות כי אם להורות. הדין מבקש להעניק נקודות זיכוי להורה במשפחה חד הורית ולא למי שאיננו נשוי כדת. נפסק כי המשפחה איננה חד הורית כיוון שיש בה שני הורים.

החוק נועד להיטיב עם מי שמגדל את ילדיו לבדו ולא עם מי שמגדל את ילדיו יחד עם בת או בן זוג. בדברי ההסבר לחוק נאמר כי "מחקרים שנערכו בשנים האחרונות מצביעים על עליה ניכרת במספר המשפחות החד הוריות בישראל... הבעיה הכלכלית היא החמורה מבין הבעיות שאיתן נאלצות משפחות חד הוריות להתמודד. יש להדגיש כי גם כאשר העומד בראש המשפחה החד-הורית יוצא לעבודה מחוץ למשק ביתו, יש לו קשיים ניכרים בבואו לעבוד במשרה מלאה ולהבטיח לעצמו הכנסה גבוהה, וזאת בשל כפל התפקיד שעליו למלא והצורך שלו להימצא זמן רב יותר עם ילדיו. כדי להקל עם ראשי משפחות אלה וכביטוי להתחשבות בנטל הכפול המוטל עליהם, מוצע לתת להם עוד נקודת זיכוי בחישוב מס הכנסה, בנוסף לנקודות הזיכוי שהם זכאים להן בשל הילדים לפי החוק הקיים".

זהו ההגיון שבמתן הטבה להורה במשפחה חד הורית. על כן לדעת בית המשפט, לא היתה כוונה להיטיב עם משפחה שבה שני ההורים מגדלים יחדיו את ילדיהם. משפחה שכזו אינה מתמודדת עם הקשיים העומדים בפני מי שמגדל את ילדיו בגפו וגם העובדה שההורים אינם נשואים אינה מכבירה בקושי שבגידול ילדיהם בהשוואה לבני זוג שבחרו להינשא.

עו"ד ורו"ח בלנגה מומחה בדיני מיסים, שותף מנהל במשרד ג. בלנגה, איתני ושות' – עורכי דין jack@blanga.co.il

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker