להעביר דירות ליורשים בלי לאבד שליטה

מנגנון ההקדש מאפשר להעביר נדל"ן ליורשים ולהבטיח מראש איך ינוהל

ג'ק בלנגה
ג'ק בלנגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ק בלנגה
ג'ק בלנגה

כיצד יכול אדם להבטיח כי נכסי מקרקעין שלו ישמשו להבטחת כלכלתו באחרית ימיו, ינוהלו כרצונו ולאחר מכן יועברו ליורשיו וינוהלו גם אז בהתאם לתוכנית שרקם? אחת הדרכים לעשות זאת היא ליצור "הקדש".

הקדש יכול לשמש למטרות פרטיות כמו למשל לניהול נכסים ותשלום פירותיהם לנהנה. הקדש יכול לשמש גם למטרות ציבוריות כמו למשל לתמיכה במוסד כלשהו. הקדש יכול למלא את שתי המטרות גם יחד. מה המשמעות של הקדש מבחינת מיסוי? הנה דוגמא להקמת הקדש פרטי ואופן מיסויו.

ההקדש

אברהם, אדם מבוגר המחזיק כמה נכסי מקרקעין ומניות של כמה חברות. עקב גילו ומסיבות נוספות נוצר צורך מיידי למסור את ניהול הנכסים לידי גורם מחוץ למשפחה שינהל אותם לטובתו של אברהם ולאחר פטירתו ימשיך לנהל אותם לטובת שאריו.

לצורך ניהול הנכסים יצר אברהם הקדש פרטי בהתאם לסעיף 17 לחוק הנאמנות. מרבית נכסי ההקדש הם לפיכך נדל"ן וזכויות. הנכסים הללו יועברו לחברת הקדש הנקראת "חברת אברהם בע"מ". חברת ההקדש תשמש כנאמן ההקדש וסמכויותיה ייקבעו בכתב ההקדש במידה ובהיקף הדרושים להשגת מטרות ההקדש.

מניות חברת ההקדש מוחזקות בנאמנות על ידי חברת נאמנות. מלוא נכסי ההקדש מועברים לשליטת הנאמן שיפעל להשגת מטרת ההקדש שהיא: הבטחת כלכלתו, רווחתו ואיכות חייו של יוצר ההקדש בעודו בחיים ולאחר פטירתו - לטובת בני משפחה הספציפיים הנקובים בכתב ההקדש.

במקביל ליצירת ההקדש, קבע אברהם בצוואתו כי הוא מצווה כי ההקדש והוראות כתב ההקדש יהיו תקפים גם לאחר מותו וכי הוא מוריש לחברת ההקדש את כל נכסי ההקדש וכל רכוש שהעביר לחברת ההקדש ממועד יצירת ההקדש ועד מותו. עוד ציווה כי לאחר מותו יש להמשיך ולקיים את כלל הוראותיו של כתב ההקדש.

קביעת שמותיהם של הנהנים הספציפיים מההקדש לאחר פטירתו של אברהם נעשתה גם במסגרת הצוואה והיא כוללת גם הוראות בדבר מי שיירש את ההקדש לאחר היורש המיידי, בהתאם לחוק הנאמנות.

בכתב ההקדש נקבע כי לאחר פטירת אברהם ישלם ההקדש ככל שתזרים המזומנים יאפשר ולפי שיקול דעתו של הנאמן, קצבה חודשית לנהנים הנקובים בו.

ההקדש יסתיים בחלוף מספר שנים מיום יצירתו ובמועד הזה ימומשו נכסי ההקדש ותמורת מכירתם תחולק לנהנים הספציפיים אולם הנאמן יהיה רשאי בנסיבות הקבועות בכתב ההקדש לחלק את הנכסים עצמם לנהנים במקום למכור אותם.

כיצד מתייחסת רשות המסים להקדש כזה?

יצירת ההקדש והעברת הנכסים לשליטת הנאמן לא יחשבו כ"מכירת זכות במקרקעין" ולכן אינם חייבים במס שבח.

אם יימכרו זכויות במקרקעין בימי חייו של יוצר ההקדש, הדבר ייחשב במכירה בידי יוצר ההקדש עצמו והמס יחושב לפי מועד ושווי הרכישה של יוצר ההקדש.

מכירת זכויות לאחר מותו של היוצר תיחשב כמכירה על ידי יורשיו ויחולו הוראות החוק הנוגעות למכר על ידי יורש.

אם משום מה יתחלפו הנהנים הספציפיים הנקובים בכתב ההקדש, תיחשב החלפה זו בעצמה כאירוע מס החייב בדיווח על ידי הנאמן לרשויות המס. גם גריעת נהנים מההקדש נחשבת לאירוע מס.

סיכום

אין חובה בחוק לבצע את הפעילות המתוארת כאן באמצעות הקדש וניתן לבצעה על ידי מינוי נאמן בלבד. עם זאת, הקדש ניתן לרישום אצל רשם ההקדשות במשרד המשפטים ויש עליו פיקוח חיצוני המבטיח ליוצר גם לאחר מותו את תקינות פעילותו של ההקדש.

עו"ד ורו"ח בלנגה מומחה בדיני מיסים, שותף מנהל במשרד ג. בלנגה, איתני ושות' - עורכי דין


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker