ייצוגית נגד המוסד לביטוח לאומי: גובה גם חובות שהתיישנו

על פי הבקשה נטען כי המוסד לביטוח לאומי "שולח מידי יום ביומו את ידו לכיסם של אזרחים לגביהם הוא טוען כי אלו חייבים לו חובות נטענים שהתיישנו, מבלי שאלו יכולים להתגונן"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בקשה לאישור תביעה ייצוגית הוגשה אתמול לבית המשפט המחוזי מרכז נגד המוסד לביטוח לאומי בגין גבייה שלא כדין של דמי ביטוח שהתיישנו, כלומר שנוצרו לפני למעלה משבע שנים ממועד קבלת דרישת התשלום.

על פי הבקשה נטען כי המוסד לביטוח לאומי "שולח מידי יום ביומו את ידו לכיסם של אזרחים לגביהם הוא טוען כי אלו חייבים לו חובות נטענים שהתיישנו, מבלי שאלו יכולים להתגונן מפני ההליך ולהעלות את טענת ההתיישנות".

התובעת הייצוגית טוענת כי ביטוח לאומי דרש ממנה לשלם לו חוב נטען בסך של כ-11 אלף שקל שהצטבר משנת 2004. לטענתה חלק מהחובות התיישנו מאחר שנוצרו שבע שנים לפני מועד קבלת דרישת התשלום.

סניף הביטוח הלאומיצילום: אלון רון

התובעת הייצוגית מציינת כי היא פנתה למוסד לביטוח לאומי וטענה כי חלק מהחובות התיישנו ומשכך המוסד לביטוח לאומי מנוע מלגבות חובות נטענים אלו אולם בהמשך הסתבר לה לטענתה כי המוסד לביטוח לאומי החל בהליכי גבייה נגדה ואף הוציא צווי עיקול על חשבונותיה.

לדברי התובעת הייצוגית "לא יכול להיות ספק כי התנהגות המוסד לביטוח לאומי בעניין זה היא אגרסיבית ודורסנית, כאשר ידוע לו שעמדתו בעניין חובות נטענים שהתיישנו, נתונה לכל הפחות במחלוקת אמיתית" אלא שלטענתה "המוסד לביטוח לאומי פשוט מנצל את כוחו העצום אל מול האזרח, ואת יכולתו לפעול לפי פקודת המיסים (גביה) ללא הליך משפטי, ופשוט טומן את ידו עמוק בכיסו של האזרח ולוקח את שהוא חושב שמגיע לו, יהיו אשר יהיו טענות האזרח".

התובעת הייצוגית מבקשת מבית המשפט "להורות לביטוח הלאומי לחדול מנקיטה בכל אמצעי גביה מינהלי, כולל לפי פקודת המסים (גבייה) לגביית דמי ביטוח הנמצאים בתוך תקופת ההתיישנות. בנוסף מבקשת התובעת הייצוגית מבית המשפט להורות לביטוח הלאומי להשיב לה ולכל חברי הקבוצה את הכספים שנגבו מהם לפחות במהלך השנתיים שקדמו למועד הגשת בקשה זו באמצעי גבייה מנהליים.

הקבוצה שהוגדרה בבקשה היא "כל אדם, תאגיד או ישות משפטית אשר לטענת הביטוח הלאומי קיימים לחובתו חובות נטענים שהתיישנו או כל אדם, תאגיד או ישות משפטית, שהביטוח הלאומי גבה ממנו באמצעי גבייה מנהליים חובות נטענים שהתיישנו".

התובעת הייצוגית מיוצגת על ידי עורכי הדין שאול ציוני ואלי פילרסדורף ממשרד ציוני, פילרסדורף, צנטנר; עורך הדין שלומי מושקוביץ ממשרד מושקוביץ, סטיס, חיימוביץ, ועורך הדין נתי פולינגר ממשרד, פולינגר, ויקמן כהן.

מהביטוח הלאומי נמסר: "המוסד לביטוח לאומי גובה את דמי הביטוח מהאזרחים על פי החוק ועל פי התקנות, ברגע שתגיע אלינו התביעה, אנו כמובן נלמד אותה ונשיב עליה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker